28. prosince 2009 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Atentátníka z letadla 'udal' Američanům jeho vlivný otec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Otec Umara Farouk Abdul Mutallab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otec Umara Farouk Abdul Mutallab | foto: AFP

LONDÝN Na mladého Nigerijce, který se pokusil na palubě letadla směřujícího z Amsterodamu do Detroitu odpálit bombu, upozornil americké úřady minulý měsíc jeho otec, vlivný nigerijský bankéř. Na svých internetových stránkách to napsala BBC.

Otec atentátníka podle BBC Američany upozornit hlavně na to, že syn zastává extremistické názory. Nejmenované americké zdroje potvrdily, že na Umara Abdula Mutallaba byl v USA založen spis, ale informace, které měli Američané k dispozici, neopravňovaly k tomu, aby byl Mutallab zanesen na seznam osob, jež nesmějí vstoupit na palubu amerických letadel.

Podle BBC britská policie prohledává i byt v elegantní londýnské čtvrti, kde Mutallab údajně bydlel, když svého času v britské metropoli studoval.

Britské ministerstvo vnitra oznámilo, že Mutallab měl zakázán vstup do Spojeného království poté, co mu v květnu bylo odmítnuto vydání studijního víza. Nigerijec, který v letech 2005 až 2008 studoval na strojní fakultě Univerzity College London (UCL), si v květnu podal žádost o studijní vízum.

Měl komplice?
Bylo mu odmítnuto, protože instituce, kde chtěl pokračovat ve vzdělávání, byla shledána pochybnou, řekl ministr vnitra Alan Johnson. Po tomto odmítnutí byl Mutallab zanesen na seznam sledovaných osob, což podle ministra automaticky znamená zákaz vstupu do Británie. "Můžete přes tuto zemi (Británii) cestovat jako přes tranzitní, ale nemůžete do ní přijet," dodal Johnson s tím, že si myslí, že Spojené státy by měly být normálně o této situaci informovány.

Ministr rovněž řekl, že Nigerijce podezírá, že nejednal sám. Naznačil, že britská policie se snaží zjistit, co se stalo, když Mutallab pobýval v Británii. Zda to bylo období, kdy se jeho názory radikalizovaly, a zda mohl mít kontakty s někým, kdo by mohl za celým komplotem stát.

Umar Farouk Abdul Mutallab

Rodina mladého Nigerijce dnes vydala prohlášení, v němž tvrdí, že s Umarem ztratila kontakt, když studoval v zahraničí, a že na jeho zmizení upozornila asi před dvěma měsíci bezpečnostní agentury. Jedna z agentur byla prý nigerijská a druhá zahraniční.

Umar Abdul Mutallab svou pouť do USA začal v pátek v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM cestoval do Amsterodamu. Tam na letišti Schiphol prošel tranzitem a pokračoval v letu do Detroitu. Před přistáním se pokusil letadlo zničit výbušninou. Jeho snahu zmařil spolucestující. Po neúspěšném útoku byl v sobotu v USA oficiálně obviněn z pokusu zničit letadlo airbus A330. Navíc měl Mutallab tvrdit, že patří k teroristické síti Al-Káida.


Obvinění z pokusu zničit letadlo si třiadvacetiletý Mutallab vyslechl od soudce v nemocnici, kde se léčí z popálenin, které při pokusu o odpálení nálože v letadle utrpěl. Soudce poté oznámil, že mu bude přidělen veřejný obhájce, a termín prvního slyšení stanovil na 8. ledna 2010.

ČTK