Atleti začali v Turíně medailově

Na HMS zářili čeští překážkáři, Škrobáková brala stříbro, Svoboda bronz

TURÍN Už po prvním dni halového mistrovství Evropy v Turíně získala česká výprava stejný počet medailí jako na minulém šampionátu v Birminghamu.

Zasloužili se o to dva překážkáři: Lucie Škrobáková vybojovala na šedesátimetrové trati senzačně stříbrnou medaili. Petr Svoboda přijel do Itálie s medailovými ambicemi, které potvrdil na stejně dlouhé trati třetím místem.

Oba se navíc blýskli českým rekordem. Pro Škrobákovou byla úspěchem už samotná účast ve finále. S ní se nespokojila a prodrala se na druhé místo ve vynikajícím čase 7,95 sekundy. Sedmadvacetiletá atletka výrazně zlepšila vlastní český rekord, který měl dosud hodnotu o osm setin horší.

Titul získala Belgičanka Eline Beringsová, která byla jen o tři setiny rychlejší než Škrobáková. Česká atletka se už v rozcvičení cítila skvěle. „O sto procent lépe než v rozběhu a semifinále. Říkala jsem si, že teď už nikdo nebude mít síly,“ uvedla v cíli Škrobáková. Běžela v osmé dráze, a tak nevnímala okolí. Ani v cíli netušila, že proběhla šedesátku v druhém nejrychlejším čase. O to větší pak byla její radost. „Medaile se nacházela jen v mých tajných snech. Čas 7,95 je famózní. Ale kašlu na čas, druhé místo mi nikdy v životě nikdo nevezme! Navíc kořeněné národním rekordem, takže super,“ sypala ze sebe projevy radosti.

Čtyřiadvacetiletý Svoboda vyrovnal svůj český rekord 7,55 sekundy už v semifinále. V boji o medaile mu nevyšel start, ale díky mohutnému finiši se probojoval poprvé v kariéře na velké akci na stupně vítězů. Závod vyhrál francouzský favorit Ladji Doucouré před Nizozemcem Gregorym Sedokem. Oba zaběhli čas 7,55.

Pokračování na straně 16

Dokončení ze strany 18

Nechybělo mnoho a Svoboda kvůli svalovému zranění do Turína málem neodjel, za vítěznou dvojící zaostal o šest setin. Bronz uhájil o setinu před Britem Andym Turnerem. Výškař Bába přerušil sérii Oproti semifinále předvedl Svoboda technicky horší běh. „Samozřejmě že z medaile mám radost. Ale ty chyby, co jsem udělal...“ kritizoval se zpočátku. „Prostě jsem to tady měl vyhrát,“ řekl Svoboda. Pak se ale objal se Škrobákovou a tváří se mu rozlil úsměv.

„Zaplaťpánbůh za medaili, na posledních metrech jsem si ji vydřel. Byl to masakr. Dojde mi to asi až později večer,“ radoval se s českou vlajkou v rukách.

V sezoně vytvořil český rekord, ale pak si prožil patálie s nataženým svalem. „Šest týdnů vynucené pauzy, a najednou mám medaili. A to jsem ještě nedávno uvažoval, jestli vůbec pojedu,“ kroutil nevěřícně hlavou.

Ne všichni členové české výpravy za sebou měli úspěšný den. Ještě nikdy se výškaři Jaroslavu Bábovi nestalo, že by na vrcholné akce neskákal ve finále. Až nyní v Turíně. V kvalifikaci překonal pouze 217 centimetrů a vystoupení na šampionátu pro něj rychle skončilo. Ve své skupině obsadil desáté místo.

K finálovému limitu 230 cm měl bronzový medailista z olympijských her v Aténách a český rekordman hodně daleko. „Asi jsem se tady nepotkal s formou. Takhle jsem si to určitě nepředstavoval. Mrzí mě to hodně, ale co nadělám,“ uvedl před novináři bývalý juniorský mistr Evropy v kategorii do 22 let. A co řekl k přerušené sérii? „Jednou to přijít muselo,“ konstatoval.