Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Atraktivní mapa veřejných záchodků? Designéři lákají na přednášky

Design

  6:49
Do Prahy se chystají světoví profesionálové a teoretici designu. V Česku nabídnou svůj pohled na budoucnost designu, ale i na své konkrétní práce - například na interaktivní mapu veřejných záchodků v Londýně. Do metropole dorazí i teoretička listu New York Times.

Ilustrační foto foto: UJEP

„Předmětem jednotlivých přednášek a workshopů jsou témata, jako je sociální role designu a jeho vztah ke společnosti, budoucnost jednotlivých designérských disciplín nebo role výzkumu v designu,“ sdělila Kamila Matějková z organizace Czechdesignu, která kromě výstav zmíněný cyklus přednášek a workshopů připravuje.

Mezi tématy nechybí kromě udržitelnosti a budoucnosti designu, včetně jeho role v každodenním životě i představení vývoje designu v Chorvatsku. Přesný program najdete zde.

Program přednášek

25.8.2015 v 18:00 / FEDJA VUKIC / GALERIE CZECHDESIGN / PŘEDNÁŠKA A VÝSTAVA
Jak se daří designu v balkánských zemích? Jak se vyrovnává s odkazy z minulosti a jaké jsou jeho současné i budoucí výzvy? Přednáška předního chorvatského teoretika Fedji Vukice zároveň zahájí výstavu „Design in Croatia“, která představí nedávnou historii designu v Chorvatsku i bývalé Jugoslávii stejně jako aktuální designérskou tvorbu v této oblasti. K vidění bude v GALERII CZECHDESIGN do 4. září 2015.

23.9.2015 v 18:30 / ALICE RAWSTHORN / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA
Jak design řeší každodenní problémy a co od něj můžeme čekat v budoucnu? Britská teoretička Alice Rawsthorn píšící pro světové vydání The New York Times a autorka bestselleru Hello World: Where Design Meets Life (v českém překladu z roku 2014 Zdravím, světe: Jak design vstupuje do života) představí svůj pohled na design a jeho společenskou úlohu.

14. – 15.10.2015 / NORSKO: DESIGN A UDRŽITELNOST / UMPRUM / PŘEDNÁŠKY A WORKSHOP
Jak k designu přistupovat tak, aby přinášel efektivní a udržitelná řešení? Materiál, technologie, způsob výroby, distribuce nebo použití v praxi – to vše ovlivňuje dopad designérské práce na životní prostředí, sociální a ekonomickou situaci uživatelů, firem nebo veřejného prostoru. Design pro budoucnost přijedou představit profesoři katedry produktového designu z Norwegian University of Science and Technology – Casper Boks, Andre Liem a Tore Gulden.

10. – 11.11.2015 / JEREMY MYERSON / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA A WORKSHOP
Design britských sanitek nebo interaktivní mapa veřejných záchodků v Londýně. To jsou dva z mnoha projektů výzkumného centra Helen Hamlyn Centre for Design. Vzniklo v roce 1999 na Royal College of Art v Londýně a jeho fungování pro univerzitu znamená cennou interakci s praxí, státní správou i veřejným prostorem.  Jak to vypadá, když se design orientuje na lidské potřeby, přijede představit jeho spoluzakladatel a dlouholetý ředitel Jeremy Myerson.

25.11.2015 v 18:30 / GUY JULIER / UMPRUM / PŘEDNÁŠKA

Čím se zabývá výzkum současného designu? Jaké jsou aktuální přístupy a čím může současné designérské tvorbě přispět? Tato témata přijede představit profesor na University of Brighton a vedoucí výzkumného týmu pro současný design ve Victoria & Albert Museum Guy Julier. 

Autor: