8. února 2010 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Austrálie zpřísnila imigrační politiku. Pro studenty bude těžší se tam dostat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CANBERRA Austrálie zpřísnila přistěhovaleckou politiku ve prospěch vysoce kvalifikovaných a anglicky hovořících žadatelů o vízum. Chce také dát přednost těm, kteří již mají nabídku práce, oproti lidem, kteří chtějí v zemi teprve studovat. Kvůli přísnějším opatřením tak úřady zamítnou 20.000 žádostí o vízum.

Očekává se, že v důsledku těchto opatření klesne počet zahraničních studentů hlásících na australské školy. Jejich počet prudce vzrostl v roce 2001, kdy Canberra umožnila žádat o trvalý pobyt studujícím. Do té doby museli žádosti podávat z domova.

Ministr přistěhovalectví Chris Evans dosavadní trend kritizoval, přistěhovalci se podle něj zapisovali do kurzů pro kuchaře nebo kadeřnice jen proto, aby získali vízum. Canberra pro žadatele o vízum zavede přísnější vstupní testy a omezí dosavadní seznam 106 povolání, o která není v zemi dost zájemců. Přednost dostanou inženýři, pracovníci ve zdravotnictví, hornictví a důlním průmyslu, ale také žadatelé s lepším výsledkem v anglických jazykových testech.

Kvůli reformám Austrálie zamítne asi 20.000 žádostí a vrátí poplatky v celkové hodnotě 14 milionů australských dolarů (231,6 milionu korun).

Podle Evanse budou nová opatření znamenat ztrátu především pro sektor vzdělávání, který je nyní díky poplatkům za školné čtvrtým největším australským vývozním průmyslem. Ročně do rozpočtu přinese 12 miliard australských dolarů (198,5 miliardy korun).

Počet zahraničních studentů v Austrálii stoupl ze 150.000 v roce 2002 na takřka 400.000 v roce 2008. Nejčastěji v současné době přicházejí z Indie a z Číny.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz