24. října 2013 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Australské požáry usmrtily dalšího člověka. Zahynul jeden z hasičů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V Austrálii už shořelo přes 120 000 hektarů porostu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Austrálii už shořelo přes 120 000 hektarů porostu | foto: ČTK

SYDNEY Při hašení jednoho z lesních požárů v Austrálii se ve čtrvtek jižně od Sydney zřítilo protipožární letadlo, jehož pilot zahynul. Podle agentury AP jde o druhou smrtelnou oběť související s řáděním plamenů v nejlidnatějším australském státu Nový Jižní Wales od minulého týdne. Celkově požáry na jihovýchodě kontinentu podle agentury AFP ztrácejí na rozsahu, díky poklesu teplot i tisícům hasičů.

Hasiči, vesměs dobrovolní, už více než týden bojují s desítkami požárů v Novém Jižním Walesu. Plameny tu zničily více než 200 domů, a to zejména v pohoří Modré hory, ležící asi stovku kilometrů západně od největšího australského města Sydney. Ačkoliv rozsah pohromy se ve čtvrtek zmenšil, hasiči stále ještě čelí 66 požárům, z nichž 24 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

VÍCE ZDE:

Bilance obětí na životech se dosud omezovala na šedesátníka, který minulý týden podlehl infarktu, když se snažil uchránit svůj dům před plameny. Dnes zahynul třiačtyřicetiletý pilot protipožárního letounu, který se zřítil, když se letec snažil svrhnout vodu v extrémně členité oblasti u města Ulladulla na pobřeží oceánu.

"Všichni si velice palčivě uvědomujeme utrpení (pilotovy) rodiny, protože jejich táta nepřijde domů," řekl velitel hasičů Shane Fitzsimmons; po letci zůstala manželka s malým dítětem.

Byla to nehoda, brání se armáda

Největší z požárů, který u města Lithgow v Modrých horách poničil 47 000 hektarů, podle vyšetřovatelů mohlo rozdmýchat armádní cvičení, zaměřené na demolice za pomoci výbušnin (více čtěte ZDE).

Zástupce velitele ozbrojených sil Mark Binskin se veřejnosti omluvil, ale upozornil, že výcvik se odehrával v poměrně chladném dni, kdy neplatil žádný zákaz rozdělávání ohně. Ten se vojáci marně snažili uhasit, stejně jako hasiči, kteří dorazili během 30 minut. "Nedošlo k žádnému úmyslnému podpálení, byla to nehoda," řekl Binskin.

Také Fitzsimmons vojáky hájil; podle něj požár vypukl jako vedlejší důsledek běžného výcviku a zcela jasně tu nešlo o žádné žhářství. Nicméně starosta Modrých hor Mark Greenhill ironicky poznamenal, že asi nebyl od armády nejlepší nápad provádět podobný výcvik v době, kdy panuje značné sucho a současně je velice větrno.

Příčiny dalších požárů, které dosud zpustošily na 124 000 hektarů lesních porostů v Novém Jižním Walesu, se dosud zjišťují.

V roce 2009 si požáry ve státu Viktoria na jihu Austrálie vyžádaly 173 obětí na životech. Podle odhadů v postiženém regionu zahynulo i milion divokých zvířat, tedy asi 90 procent místní fauny.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!