Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Volby v Austrálii s převahou vyhrála pravice, labouristé doplatili na rozkol

Asie

  12:02aktualizováno  13:39
CANBERRA - Australská pravicová koalice se podle očekávání stala jasným vítězem parlamentních voleb, v nichž voliči rozhodovali o obsazení obou komor místního parlamentu. Po sečtení 83 procent hlasů má pravice jistých 88 mandátů ve stopadesátičlenné dolní sněmovně, zatímco labouristé 56 křesel.

Labouristy podle televize ABC postihla zřejmě nejtvrdší porážka od roku 1930. foto: Reuters

Šéf vítězné konzervativní koalice Tony Abbot přislíbil sestavit "kompetentní vládu hodnou důvěry". Dosluhující premiér Kevin Rudd uznal porážku a oznámil, že odstupuje z čela labouristů. "Vím, že srdcím labouristů je dnes těžko.

Jako premiér a parlamentní vůdce naší strany akceptuji svou odpovědnost. Dal jsem do toho (volebního zápasu) všechno, ale nestačilo to, abychom vyhráli," řekl Rudd svým přívržencům a ohlásil svou rezignaci z čela strany. "Australský lid si zaslouží nový začátek," dodal.

Televize ABC na základě průzkumu u volebních místností odhadla, že pravice by měla získat 90 křesel, labouristé 58 a zbývající dva mandáty by měli obsadit nezávislí poslanci.

Julie Gillardová

"Kdyby šlo o zápas v rugby, pravice by už v prvním poločasu vedla 35:5," napsal zpravodajský server OneNews. Podle televize ABC by mohla být porážka levice nejtěžší od voleb v roce 1930.

Labouristé vládli Austrálii šest let, poslední tři roky ovšem menšinově s podporou zelených a nezávislých poslanců. Jejich prestiž těžce poškodil mocenský spor mezi dosavadním předsedou vlády Kevinem Ruddem a expremiérkou Julií Gillardovou. Právě Gillardová sesadila Rudda z čela labouristické strany krátce před volbami v roce 2010 a stala se v Austrálii první ženou v premiérském křesle. Rudd se pak před volbami do čela strany vrátil.

Šéf konzervativní koalice Abbott (55), bývalý boxer a student katolického bohosloví přezdívaný "šílený mnich", není podle agentury AP v Austrálii příliš populární, ale jeho pravicová koalice byla pro miliony voličů přijatelnou alternativou rozhádaných labouristů. "Labouristé si volby prohráli sami," komentovala dnes volební výsledky televize Sky News.

Sliby voličům

Abbott voličům sliboval levnější státní správu, a hlavně zrušení kontroverzní daně z emisí, která obyvatelům Austrálie zvyšovala výdaje na otop. Chce se rovněž zasadit o zastavení přílivu uprchlíků, kteří na kontinent míří z jihovýchodní Asie. Ve volební kampani pravici podpořil australský mediální magnát Rupert Murdoch, který kontroluje část australského tisku. Abbottova koalice Australanům nabídla stabilitu, zatímco labouristy paralyzoval rozkol.

V kampani Rudd zdůrazňoval hlavně ekonomické úspěchy. Austrálie je jedinou ze západních zemí, která se po roce 2008 vyhnula recesi, hlavně díky těžbě surovin a poptávce Indie a Číny, poznamenala agentura AFP. Ale zpomalení čínského růstu a pokles cen surovin brzdí v posledních měsících růst australské ekonomiky.

Abbot se dnes přislíbil do tří let zrušit daň z emisí, zastavit příliv uprchlíků a nastoupit na cestu přebytkového rozpočtu.

Voleb se zúčastnilo rekordních 1717 kandidátů, mezi nimiž byl i zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Aktivista, který je momentálně uvězněný na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, se uchází o senátní křeslo. Jak ve volbách dopadl, volební komise zatím neoznámila. Výsledky voleb do dolní sněmovny by měly být známy dnes, volební bilance Senátu bude kvůli komplikovanému systému preferencí a poměrného zastoupení známa až po týdnu.

"Šílený mnich" Tony Abbott si v diskusích nebere servítky

Vizitka australského politika Tonyho Abbotta (55), vůdce konzervativní koalice, která podle zatím neoficiálních informací s převahou vyhrála parlamentní volby:

  • V čele Liberální strany Austrálie stojí od prosince 2009. V letech 1998 až 2007 byl členem vlády premiéra Johna Howarda, nejprve jako ministr pro zaměstnanost, později jako ministr zdravotnictví.
  • Po roce 2007, kdy liberálové skončili v opozici, byl jejich stínovým ministrem pro záležitosti rodin, veřejné služby a domorodé obyvatelstvo. Při této příležitosti slíbil, že každý rok stráví jeden až dva týdny dobrovolnickou prací v některé domorodé komunitě. Na funkci ve stínové vládě rezignoval v listopadu 2009 na protest proti vstřícnému postoji vedení liberálů k zákonu o obchodování s emisemi skleníkových plynů. Záhy poté byl těsnou většinou hlasů zvolen předsedou strany.
  • Už během univerzitních studií projevoval silně konzervativní postoje, jež byly v rozporu s levici nakloněnou atmosférou, která v té době na škole převažovala. Svou sociálně konzervativní orientaci v politice prosazuje dodnes. Staví se striktně proti sňatkům osob stejného pohlaví (ačkoliv jedna z jeho sester se k lesbické orientaci veřejně hlásí), proti výzkumu embryonálních kmenových buněk či eutanazii. Slíbil, že po volbách zruší nepopulární daň z emisí oxidu uhličitého.
  • Bývalý boxer je známý svým nevybíravým řečnickým stylem a kontroverzními výroky, za něž si u opozice vysloužil nálepku sexisty a misogyna.
  • Narodil se 4. listopadu 1957 v Londýně rodičům s australskými kořeny. V roce 1960 se rodina odstěhovala z Británie do Austrálie. Vystudoval ekonomiku a právo na univerzitě v Sydney a politologii a filozofii v Oxfordu. Coby hluboce věřící křesťan několik let studoval v katolickém semináři a uvažoval o tom, že se stane knězem, což mu později vyneslo přezdívku "šílený mnich." Po studiích nejprve pracoval jako novinář a krátce vedl betonárku. Do politiky vstoupil v první polovině 90. let. V australském parlamentu zasedá od března 1994.
  • Je ženatý, s manželkou Margaret má tři děti. V minulosti se spekulovalo o tom, že je i otcem jednoho nemanželského dítěte, které prý počal ve svých 19 letech se svou tehdejší přítelkyní a dal k adopci. Testy DNA ale v roce 2005 otcovství vyloučily.
  • Na jaře 2010 absolvoval náročný triatlonový závodu Ironman. Během téměř 14 hodin uplaval 3,8 kilometru, ujel 180 kilometrů na kole a uběhl maraton.
Autoři: ,