Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Babiš se v oblibě vyrovnal Klausovi. Čeká ho 'efekt Kalousek'?

Zprávy z EU

  6:04
PRAHA - Jedná se o anomálii, za níž stojí umně živená "ANOmánie". Ministr financí vede žebříček popularity. Kritici ale Andreji Babišovi (ANO) vyčítají, že si přízeň davu zajišťuje tím, že se vyhýbá neoblíbeným krokům. I jeho předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09) mu před pár dny vytkl, že skutečnou politiku zatím nedělá.

Andrej Babiš po vyjednávání jeho hnutí. foto: MAFRA, Dan Materna

Je to funkce spojovaná s mnoha nepopulárními kroky. Za čtyři měsíce v úřadu se k nim Babiš ale ještě nedostal. Zatím jen tahá ze skříní kostlivce, kteří zůstali po jeho předchůdcích, ale sám se ještě do žádné reformy nepustil. Při jednání o státním rozpočtu pak namísto škrtů souhlasil s navýšením výdajů o 16 miliard korun.

Od svého předchůdce si za dosavadní práci vysloužil kritiku. "Já jsem musel snižovat strukturální deficity, což jsem dělal, zatímco dnes na financích počítají tiskárny, ale strukturální deficit se zvyšuje," rýpl si exministr Kalousek. (Babiš zadal na svém úřadu audit, který odhalil desítky nevyužitých tiskáren. Ty přitom úřad nakoupil právě za úřadování Kalouska. VÍCE ČTĚTE ZDE).

Důvěra 58 %

Babišova taktika ale sklízí úspěch. V posledním průzkumu CVVM se stal poprvé nejoblíbenějším politikem. Důvěřuje mu 58 procent občanů. "Za posledních 20 let takovou popularitu žádný ministr financí neměl. Zcela jednoznačně," komentoval výsledek analytik Daniel Kunštát, který průzkum vedl.

Ještě lépe si Babiš vede podle agentury STEM. Se 66 procenty příznivých hodnocení je nejlépe vnímaným politikem mezi ministry a představiteli parlamentních stran. 

Podobně oblíbený ministr financí byl dosud jen Václav Klaus. To bylo ale ještě v euforické polistopadové době. Klaus sice coby ministr financí federativní vlády průzkum nikdy nevyhrál, na procenta byl ale dokonce ještě úspěšnější - začátkem roku 1991 mu důvěřovalo 70 procent občanů.

Žebříček popularity politiků z ledna roku 1991

Jak ale Kunštát zdůraznil, je to srovnávání nesrovnatelného. "Tehdy měli nastupující politici podstatně větší prestiž, o které se nyní nesní ani těm nejpopulárnějším," řekl serveru Lidovky.cz.

Babišův úspěch u lidí je o to zarážející, když se dá do kontrastu s postavením jeho předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten se totiž coby ministr naopak pravidelně umisťoval v "první pětce" nejhůře hodnocených politiků a pro řadu lidí byl zosobněním antisociální politiky. Vysvětlení je podle Kunštáta nasnadě: "Andrej Babiš je populární jako předseda hnutí ANO. To že je ministr financí, zatím nehraje až takovou roli," míní analytik.

Popularita nade vše?

S tím souhlasí i politolog Jan Bureš. O oblíbenost by podle něj Babiš mohl přijít až ve chvíli, kdy by se pustil do nepopulárních škrtů nebo zvyšování daní. "Avšak primárním axiomem, který v politice dělá, je samozřejmě udržet si vysokou popularitu. Takže efekt Kalousek mu asi nehrozí, protože on nebude ochoten dělat nepopulární opatření," míní politolog.

Babiš vs. Kalousek

  • Důvěra v ministry financí po prvních měsících v úřadu:

Kalousek: 21 % (prosinec 2010)

Babiš: 58 % (květen 2014)

  • Aktuální žebříček důvěryhodnosti dle CVVM:

1. Babiš 58 %

2. Sobotka 47 %

3. Okamura 43 %

4. Roithová 41 %

5. Schwarzenberg 39 %

X. Kalousek 11 %

Kalousek podle něj vycházel z toho, že musí dělat reformy, které jsou důležité z makroekonomického hlediska. "Babiš makroekonom není a snaží se jen lavírovat mezi zájmy, které v politice jsou," soudí Bureš (politolog a nestraník Jan Bureš je zastupitelem ČSSD v Dobříši - pozn. red.).

Babiš ale například koketuje s myšlenkou znovu zavést poplatky v nemocnici. Tato jeho slova však bere Bureš s rezervou. Hnutí ANO si podle něj dobře uvědomuje, že i boj proti poplatkům vyhrál ČSSD volby. "Babiš často vystřeluje nápady bez promyšlené strategie. Třeba když po volbách do Evropského parlamentu řekl, že by se nízká volební účast měla řešit zavedením elektronických voleb, aniž by si uvědomil, že zavést takový systém je tak drahé, že by tím strašně zatížil státní rozpočet," uvedl Bureš.

Dobytí vrcholu popularity tak je podle něj i úspěchem marketingového týmu hnutí ANO, které ministrovi pomáhá tvořit jeho image. "Jakmile se ale projeví emotivně nebo impulsivně, tak často dělá chyby a jeho náhlá rozhodnutí mohou stranu poškodit," míní politolog. Příkladem může být nedávný Babišův útok na bývalé novináře Lidových novin, které nyní Babiš vlastní. Jejich novému projektu nepřímo pohrozil finanční kontrolou. Později se za útočná slova omluvil.

Bučení na ministra

Na vlně popularity se aktuálně veze i britský ministr financí George Osborne. Podle posledního průzkumu je s ním spokojeno 47 procent Britů. Přitom ještě před rokem a půl mu lidé svou nelibost dávali jasně najevo - na předávání medailí paralympionikům při hrách v Londýně asi jen tak nezapomene. Jeho uvítání totiž doprovázelo hlasité bučení 80 tisíc fanoušků na stadionu, na které reagoval nejprve smíchem, ale poté rozpačitým výrazem ve tváři (viz video níže). Krátce na to vyšel v Británii průzkum, podle kterého byl Osborne dokonce nejčastější noční můrou Britů. Zřejmě proto, že ztělesňoval tehdejší nepopulární kroky vlády.

Na historicky nejpopulárnějšího britského ministra financí ale zatím nemá. Tím byl v roce 1978 labourista Denis Healey, kterému důvěřovalo 67 procent veřejnosti. Zde ale stojí za zmínku, že ani tato jeho popularita nezachránila labouristy od politického pádu ve volbách následující rok a na Downing Street se tak mohla nastěhovat Margaret Thatcherová.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble

Ani v Německu si ale aktuálně spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble nemůže na popularitu stěžovat. V nedávném průzkumu 62 procent Němců uvedlo, že by měl i nadále hrát důležitou roli v politice. Umístil se tak na čtvrtém místě, vítězná kancléřka Angela Merkelová získala 72 %.