Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Babiš: Prezident mě postojem k policejní krizi nepotěšil

Česko

  18:24
Ještě na počátku léta vše nasvědčovalo, že by mohl fungovat politický tandem Andrej Babiš – Miloš Zeman. Pak přišla kauza Šlachta a vládní bitva mezi hnutím ANO a ČSSD o reorganizaci policie. Zeman se nakonec na stranu vicepremiéra, který proti záměru protestoval, nepostavil. Andrej Babiš v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny říká: „My máme s panem prezidentem korektní vztahy. Ale samozřejmě jeho stanovisko v tomto případě mě určitě nepotěšilo. Jestli mě zklamal? To je možná příliš silné...“

Andrej Babiš během rozhovoru pro Lidové noviny foto:  Michal Růžička, MAFRA

Šéf hnutí ANO nicméně nyní nechce situaci vyhrocovat. A to ani poté, co média referovala, že citlivé informace z živé kauzy mohly unikat přímo od policejního prezidenta, který je za reorganizaci odpovědný. Údajně to zaznělo při jednání sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Babiš míní, že ve skutečnosti je toto volební období nejklidnější za posledních 20 let. Nicméně dodává: „Někteří lidé v ČSSD mají v krvi politické kšeftování, a na to my nehodláme přistoupit.“

LN: Je možné v koalici po rozjitření vztahů primárně kolem reformy policie najít shodu na čemkoliv jiném, než na přidávání peněz do různých kapitol?
Ale to nemá spolu nic společného. Vláda se snaží normálně pracovat a také normálně pracuje. A pracuje podle mě docela dobře, protože přes to, co mi předhazujete jako rozdávání dárečků, se daří snižovat státní dluh, který na konci roku bude nižší než v roce 2013. I když kumulovaně máme deficit. Využíváme přitom negativních úrokových sazeb na trhu, kdy si půjčujeme do zásoby, a splácíme dluhy, které jsou splatné. To ovšem nic nemění na tom, že se ministr vnitra Milan Chovanec rozhodl zlikvidovat jediný fungující protikorupční a protimafiánský útvar u policie. Zřejmě se sociální demokracie útvaru, který řídil Robert Šlachta, bojí, a proto ho nechtěla na bezpečnostním výboru sněmovny nechat promluvit.

LN: Takže situace ve vládě se podle vás stabilizovala a nehrozí nyní nějaké otřesy? A to ani po informacích, které vyšly najevo po jednání vyšetřovací komise k reorganizaci policie? Tedy, že citlivé informace z živé kauzy mohly unikat přímo od policejního prezidenta?
Nechceme situaci znovu vyhrocovat, takže jsou to závažné informace, které věřím, že vyšetřovací komise důkladně prověří a že budou případně vyvozeny důsledky. Ale celkově se náš postoj, že ČSSD nechce bojovat proti korupci, nemění. Začátek léta ukázal, že každý koaliční partner si může vykládat koaliční smlouvu po svém. Takže spory jistě budou. A vlastně jsou. Aktuálně se přeme s KDU-ČSL o církevní restituce, respektive možnost, že by byly náhrady zdaněné. Hnutí ANO mělo vždy za to, že církevní náhrady jsou předražené o 54 miliard korun. Navíc celé schvalování restitucí bylo podivné. Takže zdaněním by došlo alespoň k částečnému narovnání přibližně o dvanáct miliard.

Ale přes hádky, které zmiňujete, je toto volební období nejklidnější za posledních 20 let. A dohadujeme se jen o zásadní věci.

LN: Dokážete si tedy představit pokračování koaliční spolupráce s ČSSD po příštích parlamentních volbách?
Já si umím představit všechno. Vše záleží na konkrétních lidech. A někteří lidé v ČSSD mají v krvi politické kšeftování, a na to my nehodláme přistoupit. Ale naopak jsou členové téže strany, kteří tyto hry odmítají hrát. To je například Marie Benešová nebo František Bublan, kteří třeba v případě reorganizace policie jasně vyslovují svůj názor, že není dobře provedená.

LN: To znamená, že pro další spolupráci s ČSSD byste si přál, aby měla jiné vedení?
Já si můžu přát co chci, ale je na členech ČSSD, koho si zvolí do vedení. Jenom vám vysvětluju, že mně při spolupráci záleží více na charakteru člověka a mojí chemii s ním než na stranické knížce.

LN: Tak se pojďme bavit o lidech. Dokážete si představit po volbách sestavování vlády, na které byste se podílel, v níž by seděl Milan Chovanec?
Ale já vůbec nechci více než rok před parlamentními volbami spekulovat, zda budu ve vládě. Dá se samozřejmě předpokládat, že v nich se všechny tradiční politické strany spojí proti nám, protože my jsme stále chyba v systému. Teď už vědí, že kšefty ve sněmovně s námi nemůžou dělat, a proto pro ně nejsme zajímaví.

LN: Proto možná neumíte se systémem nakládat, a pak to vede k silným prohlášením okolo policejní reformy o odchodu z vlády, který nakonec vyzněl naprázdno.
My jsme ale vůbec neříkali, že odejdeme z vlády. My jsme chtěli reformě zabránit, a proto jsme nahlas křičeli a vyhrožovali vypovězením koaliční smlouvy. Možná to byla chyba, ale dělali jsem prostě cokoliv, abychom reorganizaci zabránili. Říkali jsme, že to je podvod na lidi, že to je manipulace, že impulsem k reformě byla jedna jediná kauza a že to je v rozporu s koaliční smlouvou. Sociální demokraté to smetli s tím, že je to výlučná kompetence ministra vnitra a tím to skončilo. Premiér nechtěl ani vyslechnout naše návrhy, ani policisty, kteří varovali, že to zasáhne do živých kauz. Ale co jsme pak měli dělat? Odejít? To by potom, co ČSSD ovládla všechna mocenská centra, tak akorát znamenalo, že by rozvrátili rozpočet a zadlužili tuto zemi. To si nepamatujete na Špidlovo „zdroje jsou“?

LN: Jaký měla policejní krize dopad na vaše vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, který se v zásadě nepřiklonil na ničí stranu?
My máme s panem prezidentem korektní vztahy. Ale samozřejmě jeho stanovisko v tomto případě mě určitě nepotěšilo. Jestli mě zklamal? To je možná příliš silné, prezident má své zájmy, respektive politické postoje, kterým se dá rozumět a podle nich jedná.

Celý rozhovor s Andrejem Babišem čtěte v pondělních Lidových novinách.