Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Babiš vyluxoval voliče levice, pro TOP 09 byl smrtelný nástup Pirátů, říká sociolog

Česko

  18:07
PRAHA - Andrej Babiš po přebrání voličů pravice v minulých volbách v těch letošních sebral příznivce levici. TOP 09 zaplatila za to, že nemá jiné výrazné osobnosti než Miroslava Kalouska. A téměř ústavní většina antisystémových stran neznamená, že by čeští voliči chtěli zúčtovat s režimem po roce 1989. Takové jsou hlavní postřehy sociologa Daniela Kunštáta, s nímž hovořily Lidovky.cz.

Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů. foto: ČTK

Lidovky.cz: Když se podíváte na výsledky letošních voleb, jaký v nich spatřujete hlavní motiv?
Bez ohledu na výsledky bylo dominantním tématem voleb referendum o Andreji Babišovi a hnutí ANO. Protože přiznejme si, věcná témata výrazně ustoupila do pozadí. Klasická konfliktní pravo-levá socioekonomická linie vymizela, to je z výsledků evidentní. Pokud bychom na to nazírali tímto prizmatem, tak Andrej Babiš udělal velmi slušný výsledek. Zajímavé je, že všechny agentury se shodovaly, že předvolební podpora ANO klesá. Čím více se blížily volby, zdálo se, že ANO malinko oslabuje. Patrně v koncovce předvolební kampaně se však ANO podařilo zvednout některá témata, která voliče ovlivnila. Teď neumíme říct, jestli to bylo lithium nebo něco podobného. Spíše to je tak, že u části voličů, kteří se příliš o politiku nezajímají, se projevil tzv. bandwagon efekt. Tedy efekt, kdy určitá část voličů, kteří nejsou pevně rozhodnutí a ukotvení, má tendenci přidat se k tomu nejsilnějšímu, což byl Andrej Babiš. Tohle podle mě tohle hnutí ANO pomohlo, protože podle průzkumů bylo jasným favoritem. A tuhle informaci vědí i voliči, kteří kampaň detailně nesledují.

Lidovky.cz: Podle mého je druhý nejvýraznější příběh voleb propad ČSSD, který zaznamenala nejhorší volební výsledek po vzniku České republiky. Kam zmizeli její voliči?
To uvidíme z povolebních studií, ale v zásadě můžu říct tento předpoklad: Andrej Babiš v minulých volbách vysál hlasy pravice. Za poslední čtyři roky se ukázalo, a vidíme to nejen na oslabování sociálních demokratů, ale i komunistů, že Andrej Babiš rétoriku posunul směrem k chudším a méně vzdělanějším lidem. To jsou jeho sliby o zvýšení platů, důchodů a podobně. On do české politiky přišel s liberální rétorikou určenou spíše pro pravicové voliče a ve chvíli, kdy je získal, a značnou část z nich se mu podařilo udržet,  začal luxovat levicový elektorát. Protože když si sečteme hlasy ČSSD a KSČM v minulých volbách, tak tohle je pro ně děsivý propad. Do velké míry se jejich voliči rozptýlili k Andreji Babišovi, do určité míry část voličů KSČM podle mého tipu sebrala SPD Tomia Okamury. Ale je jednoznačné, že Andrej Babiš v průběhu společného vládnutí vyšel nad ČSSD jako jednoznačný vítěz.

Sociolog Daniel Kunštát.

Lidovky.cz: Takže lidi nepřestala zajímat levicová témata, jen pro ně přestala být atraktivní v balení ČSSD a KSČM?
Přesně tak. To se trošku týkalo v opačném gardu i minulých voleb, kdy se všichni ptali, kde jsou pravicoví voliči. Tehdy odpověď byla analogická jako dnes. Pořád existuje liberálněji naladění voliči, stejně jako pořád existuje volič, který inklinuje k sociálním tématům. Problém je, že tradiční pravicové a levicové strany nenabízí věrohodnou alternativu. Tu nejdříve nabídnul pro pravicové voliče a posléze pro levicové voliče Andrej Babiš. 

Lidovky.cz: Dále je výrazný motiv to, že zjevně antisystémové strany, ANO, SPD a KSČM atakovaly ústavní většinu, nakonec ji těsně nedosáhly. Jak toto čtete?
Zůstaňme v této souvislosti u Andreje Babiše. Myslím si, že Babišovi voliči jeho nápady ústavních změn směřující do kalných vod autoritářů tímto zůsobem nevnímají. Možná ani Andrej Babiš si to tak úplně neuvědomuje. Já bych mu věřil, že si nepředstavuje vznik nějakého autoritářského státu, ale že mu opravdu jde o efektivní řízení věcí veřejných, protože celý život je zvyklý takto pracovat ve své firmě. A na to lidi slyší. Většina společnosti při volbě ANO neuvažují o tom, že by chtěli uhnout základním demokratickým pravidlům, roli ústavních institucí nebo rozdělení mocí. Takhle lidé nepřemýšlejí. Oni vidí člověka, u něhož z nějakých důvodů došli k závěru, že je nezkorumpovaný, staví se proti starým pořádkům zosobněných v korupci, kartelu tradičních stran a všech problémů politiky posledních let. Druhá věc je, že v hnutí ANO jsou osobnosti, které by se těžko ztotožňovaly s nedemokratickým vývojem. Je naprosto nemyslitelné, že by si Andrej Babiš dovolil přetvářet Českou republiku k modelu Polska nebo Maďarska. To si prostě nedovolí, protože pořád proti němu stojí silná média, silná občanská společnost a koneckonců vlastní voliči. Tohle bude jeho korektiv.

Andrej Babiš na poradě s ministry ANO.
Lubomír Zaorálek s novináři před Lidovým domem.

‚Okamura je sofistikovaný autoritář‘

Lidovky.cz: Takže byste neřekl, že lidé obrovskou podporou těchto subjektů nezúčtovali s režimem po roce 1989, jak ho známe?
Určitě ne. Nenálepkujme voliče ANO, což je třicet procent lidí, takto en bloc . Určitě to nejsou lidé, kteří mají nedemokratické názory a odmítají dosavadní demokratický vývoj ve prospěch autoritářského státu. To si skutečně nemyslím.

DANIEL KUNŠTÁT

Uznávaný sociolog a politolog PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D. působil v letech 2006 až 2016 jako vědecký pracovník Sociologického ústavu Akademie věd ČR, posledních deset let tam zastával pozici zástupce vedoucího Centra pro výzkum veřejného mínění.
Od roku 2006 pak přednáší na vysoké škole CEVRO Institut, kde vede katedru politologie a mezinárodních vztahů. Ve své práci se soustředí na sociologii veřejného mínění, volebního chování či politickou komunikaci.

Lidovky.cz: Další výrazný příběh se týká TOP 09, která až do samotného konce bojovala o holý parlamentní život. Jak tomu rozumíte?
To je zase trošku jiný příběh. Je tu balík voličů, kterým můžeme říkat městští liberálové. Tohle je voličská skupina, která bude vždy volit volit prosystémově, prozápadně a liberální strany. A volí je dosud. To je balík asi 25 procent lidí, pro které je ODS nepřijatelná, protože má kritický vztah k EU. Problém letošních voleb z pohledu těchto lidí je ten, že za prvé došlo k rozpadu souručenství TOP 09/STAN a posléze KDU-ČSL a STAN. To je jedna věc. Tyhle tři party si vzájemně vykrádají hlasy plus do toho vstupuje nový politický aktér, který podle mého pohřbil TOP 09. A to jsou Piráti. Jedna věc je, že si přebíraly hlasy voličů STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, to je evidentní. Ale co bylo pro TOP 09 smrtelné, byl nástup Pirátů. TOP 09 ztratila podle mého soudu mezi mladými voliči a prvovoliči, kteří masově, zdá se, podpořili Piráty.

Lidovky.cz: Musím se zeptat, jakou podle vás ve ztrátě TOP 09 sehrál roli její šéf Miroslav Kalousek?
Byla chyba TOP 09, možná kdysi Karla Schwarzenberga, že se ve straně nevyprodukovala jiná osobnost, než byl Miroslav Kalousek. Je to zdatný administrátor, vynikající rétor, zkušený politik a možná jeden z nejtalentovanějších českých politiků vůbec, to je všechno fajn. Ale současně je Miroslav Kalousek jedna z nejnegativněji vnímaných politických osobností v České republice. To, že je z různých důvodů, možná někdy i neprávem, takto negativně vnímaný, té straně nemůže pomoct. 

Lidovky.cz: O poslední velký motiv se, řekl bych, postaral Tomio Okamura. Máme tu jakéhosi Miroslava Sládka 2.0, vyvstala podpora pana Okamury právě ze stejných skupin, které dříve volily republikány?
Je to výhradně zásluha pana Okamury. Miroslav Sládek je zajímavá paralela. Za prvé jsme se trochu posunuli v české politice ve vnímání toho, co je a co není košer, co je a co není v kontextu demokratického systému vnímané jako něco, co patří do demokratického hřiště. To je jedna věc. Druhá věc je, že Tomio Okamura je jiný typ osobnosti než Miroslav Sládek. On sice říká věci, které jsou velmi často v rozporu s ústavními principy, ale říká to slovníkem, který je relativně kultivovaný. Na rozdíl od Miroslava Sládka to není dryáčnictví typu, že svrhne vládu do řeky. Samozřejmě má nejrůznější xenofobní narážky, ale jsou to narážky. A nerad bych onálepkoval všechny voliče Tomia Okamury jako bytostné fašisty nebo rasisty. To jsou třeba lidé nespokojení s vlastním životem, se svou sociální situací a lidé nespokojení s minulou politikou. A jsou to také lidé, kteří slyší na silné téma, které pan Okamura má, což jsou problémy v souvislosti s uprchlickou krizí. U něj je to zvláštní mix schopnosti komunikace, osobnosti a profesionálně vedené komunikace, které jeho stranu vydělují z toho klasického ultrapravicového schématu, které jsme zažili v podobě Miroslava Sládka či DSSS. Z hlediska veřejného mínění je to sofistikovaný autoritář, nikoliv razantní fašistický a xenofobní politik.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!