29. dubna 2010 21:52 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Banální omyl Reného Hladíka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

Ad LN 12. 4.: Závažný omyl aktivistů z Hnutí Duha

Soudě podle článku Reného Hladíka v pondělních Lidovkách, mohlo by se zdát, že ekologické organizace skoro zešílely. Bez obav. Jde pouze o autorovo nedorozumění.

ČEZ by měl do uhelné elektrárny Prunéřov namontovat nejčistější (a nejúčinnější) z technologií, které může koupit na trhu. Jenže to není aktuální nápad Hnutí DUHA, nýbrž banální pravidlo, které už léta platí v českém zákoně a také v legislativě skoro každého evropského státu. Energetické společnosti, cementárny, chemičky nebo hutě a další podniky jej v nových projektech rutinně dodržují. Vztahuje se na velké továrny, nikoli na Hladíkovic rodinné auto, vysavač nebo biftek (či na vedení vysokého napětí), jak se autor obává. A nikdo – ani Martin Roman – o něm zatím nepochyboval. Spor se vede o návrh, aby stát výjimečně snížil laťku a dovolil elektrárenské společnosti použít v Prunéřově obstarožní technologii z osmdesátých let.

Vůbec nejde o drobnost. Prunéřov je nejšpinavější tuzemská elektrárna. Každý rok vypouští stejně exhalací jako všechna česká osobní auta dohromady. Rozdíl mezi nejlepší technologií, která je na trhu k dostání, a projektem ČEZ činí 105 nákladních vlaků zbytečně spáleného uhlí ročně. A navíc: politici si soustavně stěžují, že Česká republika má málo energetických surovin. Kvůli údajnému nedostatku paliva chtějí vystěhovat a zbourat další vesnice na Mostecku. Ale když přijde na první konkrétní rozhodnutí, dovolí všemocnému ČEZ, aby použil zastaralou mašinu, jež k výrobě stejného množství elektřiny potřebuje mnohem více uhlí než zařízení, která v Německu používají už deset let? Potom není divu, plánují-li stejní ministři a poslanci, že domovy dalších tisíců lidí promění v povrchové doly.

Vojtěch Kotecký, Hnutí Duha
  • 0Diskuse