17. prosince 2008 9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bangladéš čekají volby, zrušil výjimečný stav

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Bangladéš po dvou letech zrušil výjimečný stav. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bangladéš po dvou letech zrušil výjimečný stav. | foto: AFP

DHÁKÁ V Bangladéši byl téměř po dvou letech platnosti zrušen výjimečný stav. K tomuto opatření vláda přistoupila dvanáct dní před volbami, které přispět k obnově demokracie v této jihoasijské zemi.

Zrušení výjimečného stavu umožní politickým stranám svobodně se zapojit do předvolební kampaně. V zemi byla od ledna 2007, kdy byl po měsících násilných protestů namířenými proti prozatímní vládě vyhlášen výjimečný stav, zakázána veřejná shromáždění.

Dekret o zrušení výjimečného stavu podepsal prezident Ahmad Jadžuddín. Dvě velké politické strany v Bangladéši Lidová liga (Awami League) a Bangladéšská nacionalistická strana pohrozily bojkotem voleb, pokud zůstane výjimečný stav v platnosti.

I když vláda postupně zmírnila restrikce týkající se politických shromáždění a v minulých měsících stáhla jednotky zpět do kasáren, odmítala plně zrušit výjimečný stav, aby zabránila násilnostem. Kabinet nyní oznámil, že od čtvrtka začne rozmisťovat v celé zemi armádu, aby zajistila klidný průběh předvolební kampaně.

Bangladéší otřásla v roce 2005 vlna útoků, z nichž byly obviněny
islamistické radikální skupiny snažící se prosadit právo šaría v sekulárním státě. Podle bezpečnostních orgánů se tyto islamistické organizace snaží před volbami znovu přeskupit.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!