29. prosince 2008 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bangladéš má nakročeno k demokracii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Ženy v Bangladéši přicházejí k volbám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy v Bangladéši přicházejí k volbám | foto: ČTK

DHÁKA První parlamentní volby po sedmi letech se konaly v Bangladéši. Ukončily dva roky výjimečného stavu v zemi a všeobecně se očekává, že budou znamenat návrat k demokracii. Výsledky, které by měly být známy v úterý, se nikdo z analytiků dopředu neodvážil předvídat s poukazem na skutečnost, že zhruba třetina voličů hlasovala poprvé v životě.

Volby se konaly za přísných bezpečnostních opatření a podle dosavadních zpráv se obešly bez násilí i větších incidentů. Jen z města Madaripur na jihu země byla hlášena potyčka mezi stoupenci někdejší premiérky a jedné nezávislé politické formace. Při bitce bambusovými holemi bylo 12 osob zraněno, některé agentury píší o 18 zraněných. "Přijali jsme možná dosud nejpřísnější bezpečnostní opatření, abychom zajistili, že volby budou probíhat pokojně, bez podvodů, zastrašování a výhrůžek," citovala agentura Reuters nedělní prohlášení generálního inspektora policie Núra Muhammada.

Bezpečnost voleb zajišťovalo na 50.000 vojáků a skoro 80.000 policistů a příslušníků polovojenských jednotek. Ve volebních střediscích na průběh hlasování dohlíželo kolem 200.000 domácích a až 2500 zahraničních pozorovatelů.

Šéf prozatímní vlády podporované vojáky přislíbil, že volby budou svobodné a čestné, a vyzval politické strany, aby respektovaly jejich výsledky. O vítězství svedly souboj dvě ženy, které se řadu let střídaly u moci - Šajch Hasína Vadžídová, která stojí v čele centristické Lidové ligy, a předsedkyně pravicové Bangladéšské nacionalistické strany Bégam Chálida Zijáová.

Příští vládu kterékoliv z nich čekají neobyčejně těžké úkoly: především omezit všudypřítomnou korupci a pozvednout hospodářství země, z jejíchž 140 milionů obyvatel žije 45 procent pod hranicí bídy.  Předvolební kampaň v Bangladéši probíhala v ovzduší napětí, násilí a obviňování z korupce a podvodů. Obavy panují také z možného povolebního násilí, které by zmrazilo naději ve stabilnější vládu a v příliv tolik potřebných zahraničních investic.
ČTK
  • 3Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.