Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Baník jede. Zdolal i Boleslav

Po výhře 2:0 vystřídali fotbalisté Ostravy svého soupeře na druhém místě ligové tabulky

MLADÁ BOLESLAV Po špatném vstupu do sezony to pro fanoušky Baníku Ostrava zní jako pohádka, ale po včerejšku je to pravda: ostravští fotbalisté se v ligové tabulce vyhoupli už na druhé místo.

Baník v přímém souboji z druhé příčky sesadil Mladou Boleslav, kterou ve včerejší dohrávce porazil na její půdě góly Mičoly a Otepky 2:0. Ostravští si tak po Spartě připsali další cenný skalp. „Byla to pro nás konfrontace, jestli můžeme hrát tak vysoko,“ pochvaloval si kouč Baníku Karel Večeřa.

Ještě před dvěma měsíci se přitom jeho tým krčil na devátém místě, jenže od té doby tabulkou jen stoupá. Sedmizápasová série bez porážky teď ostravské fotbalisty vynesla až čtyři body za vedoucí Slavii. „Kdyby byl konec ligy, byl bych spokojený, ale takhle to je jen dílčí úspěch,“ mávl rukou Večeřa. Za další vítězství mohli jeho svěřenci děkovat především Tomáši Mičolovi, jehož rychlý gól domácí dokonale zaskočil. Už v 17. minutě na něj totiž Středočeši při rohovém kopu zapomněli, Mičola si počkal na zadní tyči a pohodlně míč sklepl do branky. „Máme stát v řadě roztažení přes celou branku, ale když jsem se ohlédl, u zadní tyče nikdo nebyl,“ zlobil se domácí brankář Miroslav Miller.

Středočeši bojovali, ale jejich útoku chybělo přesně to, čím vynikal Baník - důraz, nápaditost, přesnost a rychlost. Jako by boleslavská ofenziva v mrazivém počasí ztuhla a nemohla se rozhýbat. „Baník hrál výborně a přehrál nás hrou, kterou jsme se chtěli prezentovat my,“ přiznal boleslavský útočník Michal Papadopulos.

Hosté dohrávali o deseti Právě on se toužil předvést proti klubu, kde vyrůstal, jenže neuspěl. „Mrzí mě to, strašně moc jsem se na ten zápas těšil,“ říkal se svěšenou hlavou Papadopulos. A bylo ještě hůř. Když před přestávkou na druhé straně ostravský Rudolf Otepka proměnil pokutový kop za faul Janíčka, v udržení domácí neporazitelnosti přestali věřit i skalní fanoušci Mladé Boleslavi. Domácí fotbalisté začali napravovat pokažený dojem až ve druhém poločase.

Dokončení ze strany 24

Jenže vědomí dvoubrankového manka pro ně bylo nečekaně velkým handicapem. „Svazovalo nás to, nedokázali jsme si vytvořit nic, čím bychom Ostravu zaskočili. Takhle se vyhrát nedá,“ uznal domácí kouč Pavel Hapal.

Ten pak mohl jen bezmocně sledovat, jak kapitán Rajnoch pálí z hranice pokutového území mimo, nebo jak Papadopulos obchází gólmana, ale jeho střelu zastavuje před brankou ostravský Řezník. Byl to tlak, ale bezzubý. Baník v závěru dohrával bez vyloučeného Ličky, přesto se o vítězství nemusel bát. Domácí totiž o moc víc nepředvedli, a i proto po jedenácti zápasech poprvé prohráli. „Teprve teď se ukáže, jak je náš tým silný,“ prohlásil Hapal.

Mladá Boleslav 0 Baník Ostrava 2 Branky: 16. Mičola, 45.+1 Otepka z pen. Rozhodčí: Mikel - Filípek, Filgas. ŽK: Janíček, Procházka, Mičola - Otepka. ČK: 88. Lička. Diváci: 4860. Poločas: 0:2. Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Procházka, Janíček, Mach - Mendy (70. Táborský), Rajnoch, Sylvestre, Poláček (57. Kysela) -Papadopulos (78. Řezníček), Pecka. Ostrava: Buček - Řezník, Neuwirth, Marek, Tchuř - Mičola (79. Rajtoral), Otepka (90.+3 Pavlík), Galásek, Lička -Střihavka (90. Zeher), Svěrkoš.