Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Barclays se z trestu vykoupí

Česko

Banka zaplatí pokutu za porušení sankcí uvalených USA na obchod s Kubou, Íránem a dalšími zeměmi

LONDÝN Britská banka Barclays přiznala, že v období mezi březnem 1995 a říjnem 2006 spolupracovala s finančními domy v zemích, na které americká vláda uvalila obchodní embargo. Konkrétně šlo o aktivity na Kubě, v Íránu, Libyi, Súdánu a Barmě.

Barclays souhlasila se zaplacením pokuty ve výši 298 milionů dolarů, což odpovídá hodnotě plateb, jejichž zprostředkování banka přiznala. Za to americké úřady stáhnou obvinění o porušení zákonů.

Interní vyšetřování ale podle amerického soudu ukázalo, že celková suma nelegálních transakcí činí až půl miliardy dolarů. Banka „bere na vědomí a přijímá zodpovědnost za své činy a za chování svých zaměstnanců“, stojí v záznamu ze soudního jednání.

Aby Barclays utajila své aktivity, její zaměstnanci vymazávali údaje o platbách a finanční toky skrývala skrze interní účty.

Barclays nebyla jediná

Tím porušila zákony státu New York proti falšování obchodních záznamů. Polovinu z pokuty proto banka pošle na Manhattan a zbytek dostane americká vláda. Rozhodnutí musí ale ještě potvrdit soudce.

Částka 298 milionů dolarů však banku tolik bolet nebude. Její nezdaněný zisk za první pololetí tohoto roku byl 6,3 miliardy dolarů. Výši pokuty ovlivnilo také to, že Barclays s vyšetřovateli plně spolupracovala. Některé transakce sama pomáhala objasnit.

Rozhodně nejde o první případ svého druhu. Nizozemská ABN Amro v květnu souhlasila se zaplacením 500 milionů dolarů za to, že pomáhala Íránu, Súdánu a Kubě vyhnout se americkým sankcím. Banka zahlazovala stopy, podle kterých by bylo možné dohledat, odkud peníze přišly.

Ještě větší pokutu, 536 milionů dolarů, zaplatila v prosinci minulého roku skupina Credit Suisse Group za nelegální aktivity v Íránu. Také Lloyds Banking Group, která sídlí v Londýně, stála spolupráce s bankami v Íránu a Súdánu 350 milionů dolarů.

V současné době nesmějí Američané a firmy v USA působící obchodovat či jinou formou spolupracovat s lidmi z 20 zemí světa.

Odnětí svobody až na 30 let

Úřad pro kontrolu cizích aktiv vede seznam všech zemí a lidí, se kterými je obchodování zakázáno. Jde o 469stránkový dokument, který je průběžně aktualizován. Naposledy se tak stalo v pondělí.

Nejmírnějším trestem za porušení zákazu je pokuta 50 tisíc dolarů, horní hranicí za úmyslné obcházení vydaného embarga je pak odnětí svobody na 30 let.

Jednou z nejznámějších ekonomických blokád je embargo uvalené na obchod s Kubou v roce 1962. Tehdy chtěl prezident J. F. Kennedy potrestat revolucionáře Fidela Castra za znárodnění amerického majetku a následnou spolupráci se Sovětským svazem.

Mezi odborníky se ale vedou spory, zda je obchodní blokáda ze strany Spojených států opravdu ten nejúčinnější nástroj, jak rozleptat totalitní režim. Vládnoucí garnitura většinou podobný akt prezentuje jako útok na svrchovanost země a v rámci toho ještě více upevní svou moc.

***

S KÝM NESMĚJÍ AMERIČANÉ OBCHODOVAT

Balkánské země zákaz obchodování či podpory lidí, kteří představují nebezpečí pro mezinárodní snahu o stabilizaci regionu

Bělorusko snaha zabránit investicím, které podkopávají demokratický proces v zemi, pod trestem propadnutí majetku

Sýrie zákaz finančních transakcí s potenciálně nebezpečnými lidmi, zákaz přijímání darů bez vědomí americké vlády

Írán zákaz importu a exportu zboží, služeb a technologií kromě potravin a léků

Sierra Leone zákaz obchodu s diamanty, kromě těch se státním certifikátem

Kuba zákaz obchodování a finančních transakcí, včetně nákupu a dovozu doutníků a rumu

Libérie zákaz obchodování s blízkými bývalého prezidenta Charlese Taylora, zákaz dovozu dřeva a surových diamantů

Pobřeží slonoviny zákaz obchodovat či podporovat lidi, kteří ohrožují mír v zemi nebo je s nimi vedeno trestné řízení

Kongo zákaz obchodu s osobami, které se podílely na válečném konfliktu

Zimbabwe snaha zabránit investicím, které podkopávají demokratický proces v zemi, pod trestem propadnutí majetku

Sudán zákaz obchodu s místními petrolejářskými společnostmi. Dovážet se smí jen potraviny a léky

Somálsko zákaz obchodu či podpory lidí, kteří ohrožují mír v zemi, pod trestem zmrazení aktiv obchodníků a jejich partnerů

Severní Korea obchod jen s povolením americké vlády

Libanon zabránit finančním tokům a zabavení majetku v USA lidem, kteří podkopávají demokratický proces a instituce

Barma zákaz nových investic, zákaz obchodu s většinou zboží, službami a technologiemi

Irák obchodovat je možné jen s licencí od americké vlády

Zdroj: US Department of Treasury

TRESTY ZA PORUŠENÍ ZÁKAZŮ OBCHODOVÁNÍ

Trestní sankce pokuty od 50 tisíc do 10 milionů dolarů odnětí svobody od 10 do 30 let za úmyslné porušení zákazu Občanskoprávní sankce pokuty od 250 tisíc do 1,075 milionů dolarů za každé porušení zákazu

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.