Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Barma zahájila proces se Su Ťij

Česko

Celý svět protestuje proti věznění barmské opoziční političky. Evropská unie se zpřísněním sankcí vůči Barmě zatím počká.

VLADIMÍRA STRAKOVÁ RANGÚN/PRAHA Až pět let vězení hrozí barmské disidentce a nositelce Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij za to, že její dům na dva dny navštívil nezvaný host – Američan John Yettaw. Podle barmských úřadů tím porušila pravidla domácího vězením, ve kterém strávila v minulosti již 13 let.

Proces se Su Ťij, jejími dvěma společnicemi a Yettawem byl zahájen včera ráno ve věznici ve městě Rangún. Obhájci Su Ťij zahájili včerejší přelíčení požadavkem, aby byl proces veřejný. To však soudci kategoricky zamítli. Su Ťij se dostavila v tradičním barmském oděvu tmavé modrozelené barvy a podle jednoho z jejích právníků během slyšení téměř nemluvila. „Byla však velmi ostražitá a chtěla vzkázat přátelům, že je zdravá,“ citovala agentura AFP Ťi Wina. Zatím není jasné, jak dlouho bude soud trvat. Může skončit za pár dní, stejně tak je ale možné, že se protáhne na několik týdnů. Vyslýcháno má být celkem 22 svědků.

„Podle práva můžeme určitě zvítězit,“ věří mluvčí opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), v jejímž čele Su Ťij stojí. „Nic špatného jsme neudělali,“ zdůraznil poté, co byl soud do druhého dne odročen.

Su Ťij mělo vypršet poslední šestileté období domácího vězení letos 27. května. Začátkem měsíce ji však z neznámých důvodů navštívil Američan Yettaw a strávil v jejím domě dva dny. Do jejího přísně střeženého domu se dostal velmi kuriózním způsobem – přeplaval jezero, na jehož břehu budova stojí. „Bylo jí jen líto toho muže, protože potom, co přeplaval jezero, dostal do nohou křeče. Proto mu dovolila, aby zůstal,“ vysvětloval médiím pohnutky svojí klientky Ťi Win.

Yettawova návštěva zavdala vládnoucímu vojenskému režimu příčinu k tomu, aby Su Ťij byla postavena před soud. Podle odborníků ji bude chtít Barma zadržovat minimálně do konce voleb, které se mají konat v příštím roce. Vojenská junta si tak podle všeho hodlá zajistit jejich klidný průběh bez demonstrací a nepokojů. Proti věznění političky včera protestovali lidé po celé Barmě. Okolo věznice, kde soud probíhá, se včera shromáždily asi dvě stovky jejích příznivců. Do těsné blízkosti žaláře se jim však kvůli přísným bezpečnostním opatřením dostat nepodařilo. Dovnitř nesměli ani velvyslanci Velké Británie, Francie, Německa a Itálie. Vpuštěn byl pouze americký konzul, který už dříve hovořil s Yettawem. EU se sankcemi čeká O osvobození Su Ťij dlouhodobě usiluje mezinárodní společenství. USA už v pátek zpřísnily sankce vůči Barmě. Podobný krok včera zvažovala i EU před schůzkou ministrů zahraničí v Bruselu. Nakonec se ale rozhodla počkat. „Vzhledem k tomu, že právě dnes je soudní proces se Su Ťij, jsme se dohodli, že dnešní rokování vyústí v přijetí prohlášení předsednictví, kde jasně vyjádříme své znepokojení nad vzniklou situací, a s ohledem na další vývoj budeme postupovat dál,“ citovala ČTK šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka.

***

„Podle práva můžeme určitě zvítězit. Nic špatného jsme neudělali.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!