9. dubna 2011 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta 'o zradě': Jako když vám matka dá jed

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 57Diskuse
Vít Bárta krátce po rezignaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta krátce po rezignaci | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta v pátek rezignoval. Prý si chce uvolnit ruce, aby se očistil z podezření, která se proti němu hromadila celý týden.

LN Co považujete za hlavní příčinu svého konce na ministerstvu dopravy?
To, že na mě vylili kýbl nevoňavejch věcí, a dokud se nevysprchuju, byl bych pro vládu zátěží. Pokud se ptáte na motivaci těch, kdo ten kýbl vylejvali, je jasné, že jsem naštval a naštvávám spoustu lidí. Ať už tím, že jsem na dopravě ušetřil sedm miliard, ať už tím, že firmy dál nutím ke slevám, ať chci miliardu po Skansce, deset nebo dvacet procent slevy po Kapschi. Taky ale z druhé strany tím, že chci, aby zdravotní standardy psala lékařská komora, a ne lépe ovlivnitelné struktury na ministerstvu zdravotnictví. A když říkáme nahlas, že se ve zdravotnictví krade, když říkáme, že v důchodech chceme komerční pilíř, který nebude mejdan bankovních společností, ale bude pro lidi, tak samozřejmě tu je spousta zájmových skupin, které na to mohou mít svůj vliv.

LN A tyhle zájmové skupiny si koupily Jaroslava Škárku nebo Kristýnu Kočí?
Já to nevím. Jako zodpovědný politik budu říkat jen věci, které vím. Já vím, že pan Škárka se intenzivně schází s panem Jurečkem. (Roman Jurečko je šedá eminence plzeňské ODS – pozn. red.)

LN A to víte jak?
Pan Škárka to říkal několika různým lidem, kteří to samozřejmě říkají dál. Politika je, jak dobře víte, jedna velká drbárna.

Přehledná infografika

LN Jak si vysvětlujete chování Kristýny Kočí?
Vysvětlení si vyžaduje čas. Dnes vám k tomu umím říct jen to, že to je hrozná zrada. Představte si, že s Kristýnou Kočí sedíte na kádevítkách, kde řešíte boj o policejního prezidenta, já tam s Radkem Johnem a s ní strávil víc času než s kýmkoliv jiným. Znám ji od začátku roku 2009, zažili jsme spoustu věcí, a najednou taková zrada. Někomu půjčíte peníze a on vás osočí z úplatku týden poté, co vás vyzve, ať jste předsedou strany. To jsou strašný věci.

LN Jak to, že se dějí zrovna ve vaší straně? Nejste skutečně sekta? V sektě se přátelství rozpadají s velkým rachotem.
My proti jiným stranám máme nevýhodu v tom, že jsme mladá strana. Díky tomu jsou v klubu lidé, kteří se moc neznali. Spoustu věcí nebyl čas detailně vysvětlovat, to je moje velká chyba, že jsem se komunikaci s poslanci nevěnoval víc. Jiná věc je, že této napjaté atmosféry někdo zneužil a rozpoutal tam vášně. A je teď strašně příjemný pocit, když z deště a velké mlhy, kde není vidět na krok, vstoupíte pod modré nebe a do duhy. A najednou chápete tu základní mapu a musíte si jen rozplést, kam až to sahá.

LN Co bude dál s vaší politickou kariérou?
První můj úkol teď je vše v klidu vysvětlit veřejnosti a na to si potřebuji vzít noviny a studovat a číst. Spoustu věcí, které jsem dnes letmo o sobě četl v novinách a které vnímám za poslední dny, jsou pro mě neuvěřitelné. Já když jsem dneska v novinách viděl, že jsem měl sledovat Marka Dalíka, tak to mně přišlo úplně absurdní.

Čtěte také:

LN Nemohl to být zase nějaký detektiv subdodavatel, který se vymkl kontrole?
Ale já jsem takový dokument v životě neviděl. Takhle: dneska jsem si dal jasný úkol a myslím si, že oproti jiným politikům v minulosti já o svých problémech nemíním debatovat a nemíním svojí politickou odpovědností zatěžovat reformní vládu, takže jsem sám od sebe odstoupil z funkce.

LN Nepředcházel tomu tlak ze strany ODS nebo topky?
Nejenže tomu nepředcházel žádný nátlak ze strany koaličních partnerů, ale já jsem přišel rozhodnutý na poslanecký klub ráno v deset hodin. Chci být zodpovědným politikem a – teď vážně – nechci zatěžovat vládu, která má rychle řešit zdravotnickou reformu, musí mít maximální důvěryhodnost proto, že musí dělat spoustu nepopulárních věcí. Když byl případ Alexandra Vondry, já jsem jasně říkal, že být v jeho situaci, tak odstoupím. Já nejsem v situaci Vondry, já jsem ze státního rozpočtu neukrad ani korunu, nicméně vylili na mě kýbl smradlavejch věcí, a abych měl čas to v klidu vysvětlovat, je správné odstoupit z funkce ministra.

LN Počkejte, podle vás Vondra něco ukradl?
To byla ukvapená teze, co jsem řekl. Ale existují závažná podezření, že v kauze ProMoPro se státní zakázky zadávaly velmi neefektivně, a je třeba říct,kde tu leží politická zodpovědnost. Tak.

LN Jste politická mrtvola?
Chachachacha. Ne, necítím se být politickou mrtvolou. Dostávám obrovskou politickou podporu, jakou jsem ještě nezažil.

LN To hlásí všechny politické mrtvoly, ještě než zmizí v propadlišti.
Tak se pojďte podívat do mého e-mailu. (Bárta otevírá svůj mobilní telefon – pozn. red.) Poslední e-mail, 16.35, to je teď před deseti minutama: Vaše demise mě velmi mrzí, nedejte se. Nebo: Pane ministře, poslední měsíce jste byl jediný, komu jsem s manželkou držel palce, a rádi bychom takových ministrů měli více. Nevzdávejte se, bojujte. O svých ministrech si rozhodujeme my, občané, nikoli intriky a žvásty. A dále: Dobrý den, s podivnou směsicí pocitů sleduji dění okolo VV respektive Vás a jsem nepříjemně zaskočen. Čili tenhle mail je negativní. Pojďme dál. Dobrý den, moc mě mrzelo, že jste odstoupil, i když je pravděpodobné, že ustát zásah betonové lobby se snad ani nedá. Připomněl jste mi kauzu kolem bývalého senátora Fischera, který se také snažil, přišel o firmu a nakonec se raději vzdal i občanství.

Vedení VV: zleva předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Karolína Peake, předseda VV a ministr vnitra Radek John a ministr dopravy v demisi Vít Bárta.

LN Řádově je těch mailů kolik?
Hele, přišel další mail! Dobrý den, pane Bárto, už dlouho jste můj kůň, nehodlám teď na tom nic měnit. Martina K. Kolik těch mailů je? Stovka určitě. Já všem těm lidem moc děkuji a už kvůli jejich podpoře míním kandidovat na předsedu strany Věci veřejné.

LN Pokud se jím stanete, budete odtamtud usilovat o návrat do vlády?
Promiňte, ale já jsem teď právě zažil něco, jako když vám matka namíchá jed do nedělního oběda. Takže nejdřív si potřebuji spoustu věcí srovnat a ujasnit. Fakt je ten, že jsem určitě udělal i spoustu chyb, ať už malou intenzitou při komunikaci s poslaneckým klubem, tím, jak jsem podcenil, když mi novináři říkali, že v klubu existují separatistické ambice. Nevěřil jsem tomu, protože ten klub se tak nechoval, vyjadřoval naprostou jednotu. Představte si tu pachuť, když vás Jarda Škárka a Kristýna Kočí veřejně vyzývají, ať kandidujete na předsedu, a za pár dní vám udělají to, co udělali. To jsou strašně silné emoce, hrozně to bolí. Na druhou stranu: v tom klubu rostlo napětí, nikdo pořádně nevěděl, co se děje, a teď, jak to prasklo a z rány vytekl hnis, tak najednou se člověku hrozně uleví. Ale je zapotřebí dát si čas.

LN Jak dlouhá ta vaše introspekce bude?
Jsou to dny, protože jsem za Věci veřejné stále člen K9 pověřený reformami. Takže se musím zabývat reformou zdravotnictví, musím předat ministerstvo dopravy, musím zároveň přečíst ten nevoňavý balíček pana Kmenty v Mladé frontě Dnes...

LN Na ministerstvu dopravy jste přišel s řadou iniciativ: superstrategie, spojení Českých drah a SŽDC, nákup polského Carga českým Cargem. Budou pokračovat i bez vás, nebo na vás byly navázány a s vámi padnou?
Doufám, že jsem na ministerstvu vytvořil tým, který v těch procesech může pokračovat. Ale bude to komplikovanější. Klíčové teď je, že si Skanska, Kapsch či jakýkoliv jiný dodavatel ministerstva dopravy nesmí myslet, že ve chvíli, kdy já jsem odešel, už se neuplatňují reklamace, už se nepožadují slevy, najednou už se nemusíme zabývat tím, jak stavět levněji.

LN Čím se to dá pojistit?
Já jsem rád, že poslanecký klub VV dnes jasně deklaroval, že chce nominovat ministra dopravy. Na konkrétní jména je zatím brzo, je před námi ještě řada jednání: s premiérem, s Radkem... Jinak ale promiňte, já jsem se dneska ráno rozhodl k demisi, teď je pár hodin poté, co jsem to oznámil, a nad nástupci musí člověk ještě hodně přemýšlet.

LN Avizoval jste, že se mimo ministerstvo chcete očistit. Jak se chcete očistit z vlastních vět starých tři čtyři roky, že vaše firma ABL bude infiltrovat zákazníky a dostávat se do jejich blízkosti?
Ale to jsou věci naprosto účelově vytažené z kontextu. To je jako kdybych já dělal školení na prodej obuvi, říkal tam, jak ty boty prodávat a jak je zapotřebí umět tvrdit, že to jsou nejlepší a nejlepší boty na světě za nejnižší možnou cenu, protože mým úkolem je ty boty prodat. A potom se tohle vytrhne a vyvozuje se z toho, jak se prodavač těch bot bude chovat v politice.

LN Ale to je právě ono. Nepramení vaše potíž z toho, že praktiky, které vám připadaly normální v soukromé firmě, ve sněmovně tak nepůsobí?
Jasně. To mi vždycky říkal jeden z mých mediálních poradců: ty ty lidi nasíráš dvakrát. Že jde bohatý člověk do politiky, je samozřejmě strašně podezřelý. Každý se bude ptát: proč to dělá? A ty jsi ještě tak drzej, že přicházíš z tak nepopulární oblasti, jakou jsou bezpečnostní soukromé služby.

LN Na tu první otázku, proč to děláte, jste sám odpověděl v říjnu 2008. V dokumentu citovaném MFD říkáte, že musíte posilovat ekonomickou a sekundárně politickou moc. A že peníze plodí moc a moc plodí peníze.

Dostala snad ABL nějakou zakázku v resortech Věcí veřejných?

LN Všeho do času, třeba by zakázky přišly časem. A třeba těm kvazikonkurenčním firmám, o jejichž zakládání jste tehdy taky mluvil.
Ale to je jednoduchá věc. Každý subjekt, čím je větší, potřebuje vytvářet maximum dílčích subjektů, které mezi sebou konkurujou. Vrámci Mafry si taky konkurují Lidové noviny s Mladou frontou. A sorry: nebylo by fér hodnotit mě za to, co dělám jako politik, a ne za to, co jsem dělal předtím? Je férové srovnávat moje metody z dob, kdy jsem prodával boty, s tím, jak se chovám jako politik?

LN Ano, pokud jste před třemi lety říkal, že si do politiky půjdete pro zakázky.
Tyhle větičky bohapustě vytržené z kontextu já si budu všechny strašně moc číst a budu si je rozplítat.

LN Věta, že nejde oddělovat ekonomickou a politickou moc, se překroutit nedá.
Promiňte, ale v momentu, kdy děláte byznys, samozřejmě musíte brát na vědomí, že 40 procent trhu soukromých bezpečnostních služeb je ve veřejné správě. Takže je zapotřebí umět se naučit s tou veřejnou správou komunikovat. My jsme dlouhá léta dělali shopping centra, továrny, věnovali jsme se jen komerční sféře. A v nějakou chvíli už ten komerční byznys byl hodně vyplněnej a my jsme si říkali: musíme dál, musíme i do těch 40 procent, kde vůbec nejsme. Ale překroutit to tak jako pan Kmenta je velmi nefér. A upřímně: já jsem dneska ještě neměl čas si to v klidu přečíst.

LN Ale ten argument se 40 procenty zakázek od veřejné správy znamená, že k jejich zajištění je třeba ovládnout politickou stranu a dostat se s ní do parlamentu?
Naprostý nesmysl. Nota bene já v té době ani netušil, že budu v politice, natož abych si vůbec pomyslel na to, že budu ministr.

LN Vždyť jste plánoval vytváření vlivu v politice, je to napsáno černé na bílém: v roce 2010 koalice s ODS na pražském magistrátu, současně posilování vztahů s ČSSD, která bude vládnout v republice...
Znovu. Ty dokumenty si nejdřív musím přečíst. Ale říkám vám, že si neumím představit, že bych v roce 2008 mohl myslet, že budu ministr.

LN Premiér Nečas by váš odchod rád spojil s širší rekonstrukcí kabinetu. Je pro VV přijatelné, že by přišly o ministerstvo vnitra?

Já jsem dneska v situaci čerstvě rezignovavšího ministra, jsem vděčný, že jsem byl odpovědný za reformy a že jsem v K9, ale tyhle věci bych komentoval nerad. Jediné, co řeknu: oproti Kristýně a Jardovi já Radka Johna nikdy nezradím a budu za ním stoprocentně stát.

Čtěte také:

LN ODS si prý zahrává s myšlenkou, že by na ministerstvo vnitra přesunula z obrany Alexandra Vondru. ¨
Chachachacha.

LN Je pro VV držba ministerstva vnitra pořád podmínka, na niž váže svou účast ve vládě?
Teď nejsem v situaci, abych za Věci veřejné takové věci komentoval.

LN Oslabí zkušenosti posledních dní loajalitu VV vůči ostatním vládním stranám?
Pravda je, že pokud premiér přijme předsedkyni poslaneckého klubu bez vědomí předsedy strany, je velmi vážný signál, velmi vážný signál, který nahrává spekulacím na lince Tluchoř-Kočí, JurečkoŠkárka. Ale věřím tomu, že pan premiér není součástí tohohle spiknutí. Spíš platí, co už jsem říkal v neděli na Primě, kdy jsem ještě netušil, co se všechno stane, že se spíš bojím o jeho pozici.

LN Kdo to spiknutí prováděl?
Je jednoznačné, že někdo zvenčí měl zájem mě očernit, provést palácový převrat, že tři poslanci VV jsou bambulové, kteří nemají na to, aby zorganizovali takovýhle puč. Ale nechci ty věci pojmenovávat dál, než na co si umím sáhnout. Teď je třeba sledovat jednání konkrétních politiků v dalších hodinách a dnech a i z toho si rekonstruovat, co se vlastně stalo.

  • 57Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz