Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bašár Asad získal 88 procent hlasů, opozice označila volby za frašku

USA

  21:40aktualizováno  22:15
DAMAŠEK - Bašár Asad získal údajně v syrských prezidentských volbách 88,7 procent hlasů. S odvoláním na předsedu parlamentu to uvedla agentura AFP. K urnám údajně přišlo 73,42 procent oprávněných voličů. Asad tak získal již třetí sedmiletý mandát.

Bašár Asad foto: Reuters

Opozice a její spojenci úterní hlasování označují za frašku, protože Damašek je uspořádal bez ohledu na 160 000 obětí tříletého konfliktu, který stále pokračuje. Evropská unie volby považuje za nelegální, spojenci Damašku naopak za demokratické. USA syrské prezidentské volby za dané situace označují za nesmyslné.

Asadovi protikandidáti, zákonodárce za Damašek a příslušník tolerované opozice Hasan Núrí a jeho kolega z parlamentu za město Halab Máhir Hadždžar, získali prý 4,3 respektive 3,2 procenta hlasů. Zveřejněná účast odpovídá zhruba 11,6 milionu voličů. Podle nevládních organizací přišli při oslavách znovuzvolení prezidenta v hlavním městě o život již tři lidé.

Mandát potrvá do roku 2021

"Miliony Syřanů šly volit navzdory terorismu a bombám, aby zajistily nový mandát Bašáru Asadovi, který potrvá do roku 2021. Lidé vzali volební místnosti útokem, což dokazuje odpovědnost lidí vůči teroristické válce, v níž Sýrie bojuje," napsal syrský deník Al-Vatan.

Prezidentské volby v Sýrii

V úterý byla hlasovací doba o pět hodin prodloužena údajně kvůli velkému zájmu voličů, hlasovalo se tak až do půlnoci místního času. Podle agentury AFP se sice u volebních místností tvořily fronty, avšak ulice Damašku byly téměř prázdné, protože v dálce byla slyšet střelba. Exilová opozice oznámila, že na damašská předměstí dopadlo v úterý 130 dělostřeleckých granátů a o život přišli tři lidé.

Sýrie kvůli volbám nevyhlásila pracovní volno, takže mnoho lidí hlasovalo na pracovišti. Volilo se na 40 procentech území, které ovládá vláda a na němž žije asi 60 procent obyvatelstva.

Dvěma Asadovým soupeřům Hasanovi Núrímu a jeho kolegovi z parlamentu Máhirovi Hadždžarovi se nedávaly žádné šance, jejich jména byla neznámá i pro mnohé Syřany.

Sýrie k volbám přizvala pozorovatele ze spojeneckých zemí jako Írán, Rusko a Venezuela. Tito spojenci dnes vydali prohlášení, v němž označili í volby za demokratické a spravedlivé a za prostředek, který Sýrii dovede ke stabilitě. Prohlášení přečetl Aláeddín Borúdžerdí z bezpečnostního výboru íránského parlamentu. Text viní USA a jejich spojence z páchaní zločinů proti Syřanům. "Volby se konaly v čase daném ústavou a byly demokratické," řekl Borúdžerdí.

Evropská unie, která patří ke spojencům opozice, je ale jiného názoru. Šéfka její diplomacie Catherine Ashtonová dnes konstatovala, že volby byly "nelegální a podkopaly politické snahy najít řešení hrozného konfliktu". "Vyzýváme režim, aby obnovil skutečná politická jednání," uvedla Ashtonová.

Kerry: Volby jsou nesmyslné

Americký ministr zahraničí John Kerry ve středu v Bejrútu k syrským volbám řekl, že jsou nesmyslné. "Nemůžete pořádat volby tam, kde miliony lidí volit nemohou, kde neexistuje žádná volební soutěž a lidé nemají na vybranou," řekl Kerry. Požádal Asadovy spojence Rusko, Írán a libanonský Hizballáh, aby pomohly syrský konflikt ukončit.

Vůdce exilové opoziční koalice Ahmad Džarba prohlásil, že Syřané se báli nevolit. "Zúčastnili se té maškarády, protože diktátoři se nevolí, drží si svou moc silou a šířením strachu," řekl Džarba.

Bašár Asad

11. září 1965 - narození Bašára Asada. Vystudoval medicínu na Damašské univerzitě a poté se čtyři roky věnoval očnímu lékařství ve vojenské nemocnici v Tišrínu. Další dva roky studoval oční chirurgii v Londýně.

leden 1994 - jeho starší bratr umírá po automobilové nehodě. Bašár Asad se vrátil do Damašku a vstoupil na vojenskou akademii ve městě Homs. Působil jako velitel tankové brigády a velel republikánským gardám.

červen 2000 - šéfem vládní strany Baas

  • červenec 2000 - stal se 16. prezidentem Sýrie, měsíc po smrti svého otce Háfize Asada. V prezidentském referendu tehdy získal 97,3 procenta hlasů, v následném v květnu 2007 získal 97,6 procenta hlasů.
  • dvakrát zvolen v referendech (2000 a 2007); vždy získal přes 97 procent hlasů. Prezident je volen obyvatelstvem na sedm let.
  • rok 2000 - Po nástupu k moci částečně zreformoval ekonomiku (povoleny například soukromé banky), ponechal si kontrolu nad politikou, kterou ovládala jeho strana Baas.
  • Sýrie již před občanskou válkou v mezinárodní izolaci na základě obvinění USA, že chce destabilizovat Irák a Libanon, že podporuje terorismus a vyvíjí zbraně hromadného ničení.
  • únor 2005 - těžké období po zavraždění libanonského expremiéra Rafíka Harírího, do které byli údajně zapleteni vysocí syrští činitelé.
  • duben 2005 - Demonstrace Libanonců a zahraniční tlak si vynutily po téměř 30 letech odchod syrských vojsk z Libanonu.
  • duben 2011 - Zrušení výjimečného stavu (platil od 8. března 1963).
  • únoru 2012 - nová ústava schválena v referendu, zrušila vedoucí úlohu vládnoucí strany Baas a umožnila více kandidátů na prezidenta.
Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč