Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bauer začal na konci desítky

Česko

Štafetu českých lyžařů i bez Koukala dělily od stupňů vítězství dvě desetiny

GÄLLIVARE Pro deváté místo si dojel Lukáš Bauer, obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru, v premiérovém závodu na 15 km volně ve švédském Gällivare. České štafetě mužů pak o den později chyběly k medaili dvě desetiny.

Bauer figuroval po prvním mezičasu v takřka shodném času jako Dušan Kožíšek na osmé pozici. Zatímco specialista na sprinty začal v dalším průběhu na špičku ztrácet, Bauer se i v dalších kilometrech držel kolem sedmého místa.

Na sedmém kilometru se dostal do čela závodu Piller Cottrer, loni celkově třetí muž v SP. Bauer na něho ztrácel asi 17 sekund a pohyboval se kolem desátého místa průběžného pořadí.

Za polovinou závodu se odstupy mezi běžci začaly zvětšovat, na špici ale dál zůstával Cottrer před domácím Hellnerem.

Bauerova ztráta se navyšovala už skoro na půl minuty, což v aktuálním pořadí znamenalo na posledním mezičasu necelé tři kilometry před cílem dvanáctou pozici.

Český závodník v závěru ale ještě dokázal zrychlit a nakonec se vešel mezi elitní desítku se ztrátou 29,7 sekundy na vítěze. Sezonu tak začal solidně, neboť závody volnou technikou mu nevyhovují tolik jako klasika.

„Bylo to náročný, i když první kilometr a půl se mi jelo skvěle, měl jsem pocit, že lyže letí,“ prohlásil Bauer.

Pak měl ale trochu problém s předjetím soupeřů, kteří měli o kolo víc.

„Nemohl jsem se před ně dostat. Napadal čerstvý sníh a oni mi neuhnuli,“ řekl Bauer po závodu. „Pak jsem ale měl pocit, že se mi lyže zastavily. Lyžema to ale nebylo...“ Bauer bojoval sám se sebou V druhé půlce závodu už jen víceméně bojoval sám se sebou. „Nemohl jsem jet frekvenčně, tahal jsem to silově,“ popisoval. Poslední kolo se mu ale jelo už dobře.

„To jsem dostal od Cottrera jen 1,5 sekundy. Neříkám, že to je vynikající výsledek, ale dojet v desítce je určitě dobré,“ hodnotil Bauer. „Když to porovnám s pocity na trati, tak jsem dost šťastnej, že to takhle dopadlo,“ dodal.

„Lukáš tam je, z toho hlediska panuje spokojenost. Pokusíme se, aby byl ještě o kousek výš,“ komentoval výsledky kouč reprezentace Miroslav Petrásek.

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

Vtéto sezoně má mužský tým ambice na medaili z mistrovství světa v Liberci, proto trenér Miroslav Petrásek vyzkoušel ve Švédsku hned osm adeptů. První výběr ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Milan Šperl a Kožíšek se držel po celý závod vepředu. První úsek štafety rozběhl výborně Jakš, jenž se udržel největších favoritů a předal na čtvrtém místě. Čelo se v závěru druhého klasického úseku roztrhalo nástupy Švéda Johana Olssona a Fina Samiho Jauhojärviho. Neudržel se jich ani Bauer a štafetu předal jako pátý se ztrátou sedmi sekund.

Šperl se opět dostal do kontaktu s čelem, kde se vytvořila silná šestice. V té se ale až do konce desetikilometrového úseku neudržel a Kožíška vyslal do závěrečného úseku na sedmé pozici a se ztrátou 19 sekund na Finy.

O konečném pořadí se nakonec rozhodovalo v hromadném sprintu osmi týmů, po němž se mohl radovat Nor Northug, zatímco Kožíšek po útoku z pátého místa už Němce Techmanna z bronzové příčky neodsunul.

„Jelo se mi dobře, žádný větší problém nebyl. Trápit jsem se začal až v poslední zatáčce, kdy jsem cítil trochu nohy,“ řekl v cíli Kožíšek. „Vydal jsem se trochu doprava a tam to nebylo moc projeté. Trošku jsem to takticky pokazil,“ připustil Kožíšek.

***

Muži - 15 km volně: 1. Hellner (Švéd.) 32:35,2, 2. Cottrer (It.) -1,4, 3. Northug (Nor.) -6,9, 4. Reichelt (Něm.) -14,9, 5. Hofstad (Nor.) -15,0, 9. BAUER (ČR) -29,7, 25. JAKŠ -50,4, 27. KOŽÍŠEK -53,4, 38. ŠPERL -1:07,9, 49. KOUKAL -1:32,9, 50. MAGÁL -1:33,0. Štafeta 4×10 km: 1. Norsko (Johnsrud, Rönning, Hofstad, Northug) 1:30:58,8, 2. Švédsko -0,2, 3. Německo -1,0, 4. Česko I (JAKŠ, BAUER, ŠPERL, KOŽÍŠEK) -1,2, 5. Rusko, -1,4, 6. Itálie -8,0, ...15. Česko II (MAGÁL, KUPILÍK, KOUKAL, RAZÝM) -3:41,5.

Ženy - 10 km volně: 1. Kallaová (Švéd.) 24:07,7, 2. Björgenová -24,4, 3. Saarinenová (Fin.) -32,0, 4. Johaugová (Nor.) -33,7, 5. Follisová (It.) -35,6, ...44. ERBENOVÁ -2:15,5, 46. JANEČKOVÁ -2:20,7, 64. NÝVLTOVÁ -2:58,6. Štafeta 4×5 km: 1. Norsko (Björgenová, Johaugová, Steiraová, Kristoffersenová) 51:01,5, 2. Finsko -0,4, 3. Švédsko -42,7, ...14. Česko (NÝVLTOVÁ, HÁJKOVÁ, ERBENOVÁ, JANEČKOVÁ) -3:13,2.

Autor: