5. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Baumgartner byl při nadzvukovém seskoku rychlejší o 15 kilometrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Felix Baumgartner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Felix Baumgartner. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Rakušan Felix Baumgartner byl při svém seskoku z téměř čtyřicetikilometrové výšky rychlejší, než udávaly původní údaje. Během volného pádu dosáhl maximální rychlosti 1357 kilometrů v hodině, což je 1,25násobek rychlosti zvuku.

Třiačtyřicetiletý parašutista se loni v říjnu stal prvním člověkem, kterému se povedlo volným pádem překonat rychlost zvuku. Balon s tlakovou kabinou ho z území amerického státu Nové Mexiko vynesl do výše přes 39 kilometrů a rychlost zvuku překonal 40 sekund poté, co z kabiny vyskočil.

Na skok se připravoval 5 let
Krátce nato dosáhl rychlosti, kterou vytvořil nový rekord. Podle původních odhadů to bylo 1342 kilometrů za hodinu. Nově zveřejněná upřesněná hodnota je ještě o 15 kilometrů za hodinu vyšší.

ČTĚTE TAKÉ

Baumgartner při svém pět let připravovaném skoku vytvořil ještě další dva rekordy: stal se člověkem, který vyletěl nejvýše v balonu a který seskočil z nejvyšší výšky. Volným pádem letěl čtyři minuty a 19 sekund, pak otevřel padák.

Bývalý příslušník rakouské armády proslul riskantními kousky již dříve. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro.

Lidovky.cz, ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz