Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Den architektury nemá na světě obdoby, jde o český unikát

Marcela Steinbachová na workshopu v Dejvicích

UKONČENO

Marcela Steinbachová je jednou z nejvýraznějších osobností na poli české architektury. Coby architektka je autorkou rekonstrukce kina Světozor nebo výjimečného sídla Společnosti Franze Kafky, na kterém spolupracovala se slavným architektem Stevenem Hollem, několik let působila jako pedagog na škole architektury AVU a je jednou z organizátorek Dne architektury, který se o uplynulém víkendu konal v České republice už potřetí. Kromě toho se skupinou Kruh organizuje workshopy, přednášky a další akce na podporu popularizace a zpřístupnění architektury veřejnosti. Jaká byla spolupráce se slavným architektem Hollem? Jak dlouho trvá připravit Den architektury a co ji letos bavilo nejvíce?

položených otázek: 12 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (9.10.2013 6:46) Anonym
Dobrý den, jak dlouho zabere příprava takové akce? Letos to bylo perfektní, díky!
ODPOVĚĎ (9.10.2013 21:48)
První přípravy Dne architektury probíhají od ledna, konkrétní program se nám většinou začíná rýsovat v dubnu, tedy půl roku před akcí. Jedná se s jednotlivými průvodci, vyjednává se podpora měst či se snažíme pro určitá místa najít kvalitního architekta či teoretika. Součástí Dne architektury je i dlouhodobý projekt Architektura do škol, který v zásadě trvá celoročně.
OTÁZKA (9.10.2013 6:30) libor brychta
dobrý večer. plánujete DA také ve znojmě ?
ODPOVĚĎ (9.10.2013 21:58)
Procházka po Znojmě či po architektuře přilehlých vinných sklepů je určitě zajímavý podnět pro další ročníky festivalu, pokusíme se v příštím roce této výzvě čelit. Vinařské domy, převážně v zahraničí, jsou i ukázkou kvalitní současné architektury, jako například vinice od francouzského architekta Gilla Perraudina, postavena pouze z masivních kamenných kvádrů, ale najdou se i zdařilé příklady u nás jako třeba vinařský dům Sonberk v Popicích od Josefa Pleskota.
OTÁZKA (9.10.2013 11:24) jitka
Dobrý den Marcelo, děkujeme za mimořádnou akci. Jak se zrodil vůbec nápad pořádat ji po celé republice a funguje něco podobného i mimo ČR? Přeji hodně štědrých partnerů na pořádání dalších ročníků :-)
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:08)
Jsme moc radi za všechny pozitivní reakce a povzbuzuje nás to v naší budoucí práci. Nápad vznikl velmi přirozeně. Přemýšleli jsme, jak oslavíme 10 let trvání projektu Kruh a jak by bylo možné současnou architekturu co nejvíce přiblížit veřejnosti a to i mimo velká města. Bohužel nebo možná naštěstí nás nenapadlo, kolik práce tato organizace bude pro nás znamenat. Reakce průvodců procházek, účastníků, ale i vedení měst jsou tak pozitivní, že již nelze z rozjetého vlaku vystoupit. Mimo naše aktivity jsme zatím nenarazili na žádný takový festival celorepublikový po celém světě. Probíhají třeba městské festivaly jako např. Dny architektury ve Vídni či Open house v Londýně, ale nikde není zahrnuto celé území státu, alespoň pokud je nám známo
OTÁZKA (9.10.2013 16:09) Anonym
Dobry den,jake mate vzpominky na Stevena Holla?Petr
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:15)
Steven Holl je vynikající světový architekt a překvapil mne hlavně svou lidskostí a obyčejností, jak v komunikaci, tak i v tom, že přizval ke spolupráci někoho, koho vlastně neznal. Seznámili jsme se v Praze a jako velký kafkofil navštívil i pro mne do té doby neznámou Společnost Franze Kafky a byl to on, kdo vlastně vymyslel zakázku. Celý příběh spolupráce se Stevenem Hollem byl takovým malým zázrakem, které se v životě asi neopakují. Mj. i Steven Holl má zajímavý vinařský dům nedaleko Vídně (viz předchozí dotaz).
OTÁZKA (9.10.2013 17:53) Jana K.
Chtěla bych vám pochválit grafiku, moc se povedla! Je něde možné sehnat ještě nějaké DA produkty? Díky!
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:20)
Vizuál dne architektury jsme vybrali z mini soutěže grafických návrhů a překvapilo nás, jak nejen člověk, ale i některá zvířata dokáží spoluprácí vytvářet abstraktní architekturu. Hejna špačků např. mohou připomínat progresivní světovou architekturu. Všechny předměty, ať už s motivy Dne architektury či s logem Kruhu je možné zakoupit na přednáškách, více o našem programu je na www.kruh.info
OTÁZKA (9.10.2013 21:52) Pavel
Dobrý večer, na čem právě pracujete se Studiem? Pavel
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:25)
Dokončujeme stavbu několika generačního domu v podhůří Alp ve Švýcarsku. Jedná se o dřevostavbu s přírodními materiály, tepelná izolace z konopí, hliněné cihly a omítky a to v úzké spolupráci s klientem. Tato zkušenost je zajímavá i stran porovnání s českým prosředím. Schvalovací proces projektu je ve Švýcarsku mnohem jendodušší a rychlejší než u nás, naše legislativa tedy má co dohánět. Šetří tak peníze, ale i trpělivost všech zúčastněných stran.
OTÁZKA (9.10.2013 17:46) Anonym
Jaké ambice má kromě dne architektury sdružení kruh? přednášky během roku jsou skvělé.. nebudou se plánovat i třeba nějaké archizájezdy během roku?i do zahraničí třeba?Děkuji, Julie
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:32)
Připravujeme s Kruhem cyklus o švýcarské architektuře a to v úzké spolupráci s jednou z nejlepších vysokých škol věnujících se architektuře, se školou architektury na ETH v Curychu. Bude se jednat nejen o přednášky pro veřejnost, ale i o pracovní skupiny s vybranými zájemci (zastupitelé, památkáři, urbanisté atd.) nad problematikou, která by mohla pomoci českému prostředí ukázat cestu a zprostředkovat švýcarské know-how v tomto oboru. Přijede několik vynikajících architektů, teoretiků a historiků architektury, ale i lidí, věnujícím se technologiím. Součástí projektu by měl být i pěti denní workshop pro studenty ETH i vybraných českých studentů a exkurze za švýcarskou i českou architekturou, určenou ale pouze pro studenty. Pro veřejnost jsme doposud uspořádali několik cest do zahraničí, do Švýcarska a Berlína, ale není to naše hlavní náplň.
OTÁZKA (9.10.2013 19:22) Helena Burešová
Ahoj Marcelko, moc Tě zdravíme, v Neratově jsme vás letos nezastihli, tak alespoň takto. Jsi šikovná, přejeme Ti hodně dalších úspěchů nejen v profesi, moc pozdravů také Dominikovi a mamince. Jen tak dál. :o)
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:38)
Třeba někdy zahneme i Neratov, procházku si vemu na starosti já...:) Jedním z cílů procházek je ukázat i hranice, kde se ještě ve městech či obcích smí stavět a kde by se stavět nemělo, což v případě takových malých obcí je jeden ze základních problémů. Např. jakým způsobem obec přechází do krajiny. Menším městům či obcím bych doporučila přizvat k zpracovávání vizí co nejdříve kvalitního architekta. U nás se paradoxně staví většinou na okrajích obcí či vesnic, přitom centra nabízí stále dostatečný potenciál.
OTÁZKA (9.10.2013 20:29) Anonym
Dobrý den, jak jste se dostala k architěktuře?
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:44)
Cesta byla dlouhá. Po gymnáziu jsem začala studovat humanitní obory, ale začal mne chybět tvůrčí proces a rozhodovala jsem se mezi fotografií a architekturou. Zvolila jsem ten těžší obor a fotografii se věnuji jen pro zábavu. Architekturu jsem si vybrala také proto, že ovlivňuje kohokoliv z nás a je z tohoto úhlu pohledu velmi důležitým oborem a samozřejmě, navrhovat architekturu je dobrodružné, snažíme se s ostatními zpřízněnými kolegy všechny návrhy přizpůsobit konkrétním požadavkům a místu při zachování originality řešení.Škoda, že nyní se většina budov staví na základě nejnižší nabídkové ceny a ne na základě kvality návrhu. I to se snažíme se Dnem architektury změnit.
OTÁZKA (9.10.2013 21:53) Míra Karel
Jaké místo v Praze vás z architektonicko/urbanistického pohledu nejvíce trápí?
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:50)
To je složitá otázka, Praha má spoustu bolavých míst, ať už jsou to přebujelé dopravní stavby, mimoúrovňové křižovatky, magistrála, která město rozděluje na dvě části nebo např. prstenec podnikatelského baroka kolem Prahy. Dodnes nechápu, jak je možné, že prošlo vyústění tunelu na Letenské pláni a výstavba podzemních garáží tamtéž, která vystupuje nad povrch pláně či např. vyústění tunelu na Dlabačově.
OTÁZKA (9.10.2013 17:45) Marek
Dobrý večer, jak se díváte na problém magistrály a vůbec celé jednání o její budoucnosti a co si myslíte o bourání cenných budov - Václavák, Praha...?
ODPOVĚĎ (9.10.2013 22:56)
Již od dětství vnímám magistrálu jako bariéru ve městě. Je upřednostněna automobilová doprava nad pěšími a neb i řidič se někdy stane chodcem, nerozumím nadřazenosti automobilů nad pěšími i když chápu výhodnost tranzitu z jedné strany města na druhou. Ale fandím humanizaci magistrály a věřím, že se území magistrály, např. na Praze 2 a 4 může v budoucnu stát kvaltní městskou třídou a že těmto cestám bude navrácena zašlá sláva. V připadě tvroby měst a obcí věřím v dlouhodobé vize a doufám, že je Praha najde.
OTÁZKA (9.10.2013 13:33) Linda T.
Dobrý den, děkuji za celou naši rodinu za DE (vloni Nymburk & Poděbrady, letos Litoměřice). Nemám otázku, jen dva podněty - ze zkušenosti vím, že na vycházky nechodí laici, ale poměrně poučené publikum (většinou místní, takže i dost znalí), proto by podle nás výklad mohl jít více do hloubky, provázející architekti a historici by mohli více mluvit a odkazovat na další prameny. Chápu, že chcete být maximálně "nízkoprahoví", ale myslím, že na takovouto akci z podstaty věci přijdou lidé, kteří mají o architekturu zájem a tím pádem také jisté vědomosti. Druhá věc, která je k návštěvníkům trochu "nepřátelská" (a opět si to nemyslíme pouze my, vycházíme z komunikace s dalšími lidmi na procházkách), je program. Lidé by rádi navštívili více měst, ale vzhledem k lokacím a načasování to není možné. Ideální by bylo rozdělit akci do více dnů, pomohlo by ale i alespoň jakési "shlukování" - v jednom dni procházky ve dvou městech, která jsou blízko sebe, např. Nymburk a Poděbrady, Litoměřice a Roudnice apod. Umíme si představit, jak je těžké takovou akci koordinovat, ale moc by to pomohlo. Děkujeme a přejeme hodně sil do dalších ročníků.
ODPOVĚĎ (9.10.2013 23:10)
Den architektury je určen pro nejširší veřejnost a měl by vybízet i k diskusi s průvodcem např. po akci nad různými problémy. Určitě je možné se s průvodcem domluvit před procházkou či po procházce na poskytnutí dodatečných informací. Většinou je však procházka koncipovaná s přesahy a není její podstatou přinést vyčerpávající informace. V některých případech je procházka např. naplánovaná více jako zážitek (Praha podzemní, Černošice očima dětí, loňské zahrádkářské kolonie atd) či např. jako diskuse nad problematickými místy města či obce. Města, která se nachází v blízkosti se snažíme od začátku zkoordinovat tak, aby procházky na sebe mohly navazovat, ne vždy se to však podaří. Zároveň díky velkému zájmu účastníků je vlastně výhodou, že jsou procházky koncentrované převážně do víkendu a uchazeč si musí vybrat, na kterou procházku půjde. A jiná města či místa je tak možné navštívit za rok. Děkuji všem za milé dotazy a čas a těším se na viděnou na přednáškách Kruhu či na dalším ročníku Dne architektury a přeji dobrou noc. Marcela Steinbachová