Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rozmarýn i citronová tráva. Jaké bylinky vypěstujete doma za oknem?

Jídlo

  7:00
Polévky, saláty i hlavní chod. Většina jídel se bez bylinek prostě neobejde. Bylinky jsou důležitou a chutnou součástí jídelníčku. S příchodem jara je ten pravý čas na to přemýšlet, jaké si pořídit domů za okno a jak o ně pečovat. Server Lidovky.cz přináší několik tipů na bylinky, které vám za okny vydrží.
Bylinky  - ilustrační foto

Bylinky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Když už vyrazíte do obchodu s úmyslem koupit si domů bylinky, vyplatí se zajít do zahradnictví. Tam o rostliny pečují kvalitněji než v supermarketech. Prodávají je již předpěstované a ty z běžných supermarketů se s nimi nedají srovnávat. Většinou vydrží za oknem měsíc. I bylinky, které pořídíte v zahradnictví, doma přesaďte do většího květináče a kvalitního substrátu, aby měla rostlina více prostoru. Při výběru květináče dejte pozor, aby měl dostatečně velké drenážní otvory a přebytečná voda bylinky nedusila a mohla odtékat.

PSALI JSME:

Bylinky na pěstovaní nejsou moc náročné. Potřebují především světlo a teplo a také dostatek vody. Hnojení se většinou nevyplácí, protože většina rostlinek pochází se středozemí a jsou zvyklé na půdu, která není tak bohatá na živiny. Pokud byste jim přece jen chtěli "dopřát" hnojivo, vybírejte takové, které má organický původ.

Citrónová tráva.

"Chcete si bylinek pořádně užít? Pěstujte je venku – na záhoně, na balkoně nebo v předokenním truhlíku. Dobře zabezpečené, aby, až se budete snažit jednou rukou ukořistit část jejich zelené pýchy, nespadly na nikoho právě procházejícího pod vámi. Čím víc je vystavíte teplu, dešti a sluníčku a čím víc je budete používat, tím hustším a bujnějším porostem se vám odmění. Nešetřete jimi. Ony vás také svými výraznými vůněmi šetřit nebudou. Na záhoně navíc máte šanci, že zapomenutou zálivku občas vyřeší letní přeháňka," vysvětluje kuchařka a zakladatelka gastronomického projektu Chuťopisu Jana Florentýna Zatloukalová.

Kerblík je staronová záležitost, kterou znaly naše prababičky a teď se oklikou přes vznešenost francouzské kuchyně vrací zpět. Hodí se do polévek, omelet, smetanových omáček nejlépe v kombinaci s pažitkou či petrželí.

Řeřicha

Milovníci italské kuchyně zvolí nejspíše bazalku. Nejlépe vyniká v italských jídlech a hodí se k sýrům a rajčatům. Mladé lístky můžete použít do salátů nebo jen tak na těstoviny. Sušené listy se hodí hlavně na ryby, luštěniny, ale i k masu nebo do polévek a omáček. Další oblíbenou a velice zdravou bylinkou je řeřicha. Je zdrojem vitaminů - obsahuje nejen vitamin C, ale také vitamin B1 nebo beta karoten. Posiluje imunitu a mnozí věří, že tělo chrání před rakovinou, posiluje imunitu, pomáhá při trávení a má blahodárné účinky na celý lidský organismus, především na funkce jater a ledvin.

Domácí pesto z čerstvých bylinek

Bazalkové pesto
Rozhodně stojí za vyzkoušení pesto rukolové, petrželkové a řeřichové. Pesto je jako studená omáčka vhodné k ledasčemu. Nejen v kombinaci s rajčaty a mozzarellou, ale i mnoha dalšími surovinami, od těstovin až po grilovaná masa.

  • 50 velkých lístků bazalky
  • 40 g piniových oříšků
  • 40 g strouhaného parmazánu
  • 1 stroužek česneku
  • 100 ml panenského olivového oleje

Přiveďte k varu středně velký kastrol vody, jemně osolené. K ruce si nachystejte mísu se studenou vodou, do které ještě navíc vhodíte aspoň 10 kostek ledu. Bazalkové lístky nasypte k vroucí vodě, ihned cedníkem vylovte a ponořte do ledové lázně. Tímto tepelným šokem se sice ztratí malá část chuti, ale něco zůstane: neuvěřitelně zelená, svěží barva, kterou byste bez spaření a zchlazení jen těžko v pestu po hodině od přípravy hledali.

Bazalku důkladně osušte, můžete použít salátovou odstředivku, a společně s oříšky, parmazánem a rozetřeným stroužkem česneku společně rozmixujte v malém mixéru. Přilijte olej a ještě krátce prošlehejte, aby se přísady spojily. Pesto uzavřete do skleničky a uložte do lednice; anebo, čelíte-li velké sklizni bazalky, ho rozdělte do tvořítek na led a zamražte. Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, nebudete muset dlouho přemýšlet.

Pesto (ilustrační foto)

Řeřichové pesto

  • 1 balíček naklíčené řeřichy
  • 40 g dýňových semínek
  • 40 g sýra pecorino
  • 100 ml panenského olivového oleje

Dýňová semínka rozmixujte v malém příručním mixéru. Přidejte řeřichové lístky, nůžkami odstřižené od substrátu, rozdrobený sýr a ještě krátce promixujte. Nakonec postupně přilévejte olej, až se dostanete k optimální konzistenci pesta. Spotřebujte ihned.

Recepty připravila kuchařka a zakladatelka gastronomického projektu Chuťopis.cz Jana Florentýna Zatloukalová.

Citronovou trávu upotřebíte i v evropské kuchyni, hodí se do vývarů z ryb a drůbeže. Cukrový rozvar s fenyklem a citronovou trávou je zase skvělý k pošírování broskví či hrušek.

Aromatický rozmarýn má jednu velkou specialitu, konzumace uklidňuje mysl a vnitřní napětí, ale současně zvyšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. I proto se také používá při nespavosti. Z rozmarýnu si můžeme udělat čaj nebo jej používat v bylinkové směsi. Skvěle se také hodí k masu nebo jako ozváštnění pečených brambor.

Jak vypěstovat bylinky ze semínek?

  • nekupujte prošlá semínka
  • do květináče nebo truhlíku nasypte substrát
  • substrát neumačkávejte, semínka zasejte rovnoměrně
  • zalévejte například rozprašovačem
  • květináč dejte na nejsvětlejší místo v bytě
  • kvůli vlhkosti překryjte květináč nebo truhlík fólií
  • po vyklíčení nezapomínejte pravidelně opatrně zalévat

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!