14. listopadu 2007 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bazén ztrácí půdu pode dnem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Krytý bazén v Brně za Lužánkami je jediný v jihomoravské metropoli, který má na délku 50 metrů a může tak sloužit například pro tréning dálkové plavkyně Yvety Hlaváčové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krytý bazén v Brně za Lužánkami je jediný v jihomoravské metropoli, který má na délku 50 metrů a může tak sloužit například pro tréning dálkové plavkyně Yvety Hlaváčové | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Společnost Kometa PS, které patří jediný padesátimetrový krytý bazén v Brně, nebude mít právo používat městské pozemky, které pod ním leží. Nikdo však není schopen odhadnout, jak se spor může vyhrotit. A zda může nastat situace, kdy město o tuto vodní plochu přijde.

Společnost Kometa PS, které patří jediný padesátimetrový krytý bazén v Brně, nebude mít právo používat městské pozemky, které pod ním leží. Nikdo však není schopen odhadnout, jak se spor může vyhrotit. A zda může nastat situace, kdy moravská metropole o tuto vodní plochu zcela přijde.

Radní oznámili, že dali firmě výpověď kvůli neplnění nájemní smlouvy na pozemky. „Stále platí to, co jsme řekli – že jsme za určitých podmínek připraveni stadion převzít. Ale jsme také připraveni jednat o nové smlouvě,“ řekl LN náměstek primátora Oliver Pospíšil. Podmínky případného převzetí však musí vyjít ze vzájemné dohody. Primátor Brna Roman Onderka se už nechal také slyšet, že cena, za kterou by město bylo ochotno stadion odkoupit, by určitě neměla být vysoká, ale spíše hodně nízká – ideálně žádná. Kdyby město stadion získalo, pak by pravděpodobně kromě nutné rekonstrukce areál rozšířilo a vznikl by tam akvapark, který město postrádá.
Smlouva z roku 1996 nebyla dokonalá, rozhodne soud Město tvrdí, že Kometa PS ovládaná podnikatelem Zdeňkem Valcem nedodržuje smlouvu z roku 1996. Podle ní měla nárok na snížené nájemné jen po dobu, kdy dostávala od města podporu. Původní několikamilionové příspěvky však radnice přestala platit v roce 2004 po dobudování vlastního menšího plaveckého areálu na Kraví hoře. Pak ale udělala chybu a ještě tři roky posílala faktury se symbolickým nájemným, které nyní žádá doplatit – a Valc argumentuje tím, že podporu nadále dostává v podobě plateb od klubů, které na pronájmy drah využívají městské peníze.

K výpovědi od města se ale zatím Valc nechce vyjadřovat. „Ještě jsem nic oficiálně neobdržel, neznám tedy výpovědní důvody. Dál tvrdím, že smlouva je platná. Vše, co jsme podle ní měli letos zaplatit, jsme také v termínu uhradili,“ prohlásil včera. Již před časem řekl, že připravuje žalobu na město. „Trvám na ní, je v přípravě,“ podotkl.
Zatím na celou situaci nejvíce doplácejí plavci. Sportovci z Komety Brno z Lužánek odešli kvůli vysokým cenám za pronájem již v pololetí a od července trénují jinde. Přišli o možnost plavat v padesátimetrovém bazénu, kromě brněnských bazénů na Kraví hoře či na Ponávce dojíždějí i do Blanska, všude je ale pouze pětadvacítka. „Je to teď komplikovanější, problémy jsou hlavně s tím, jak časově sladit tréninky dvakrát denně třeba s docházkou do školy a nutnou regenerací. Ale odchodem jsme se vymanili z ekonomickém tlaku,“ poznamenal předseda klubu Zdeněk Tobiáš. Neustálé a nepředvídatelné navyšování cen jim ohrožovalo hospodaření. Problém s výpovědí nájmu na pozemek pod stadionem nyní dostanou právníci. A ti přiznávají, že to ani obecně není problém nijak jednoduchý. Závisí na posouzení konkrétních okolností. „Je třeba každopádně vyjít z faktu, že stavba není součástí pozemku, pozemek i stavba jsou samostatnými věcmi a mohou mít různé majitele,“ připomněl Jaromír Harvánek, který učí právní teorii na brněnské právnické fakultě. Soud může rozhodnout na návrh vlastníka pozemku o odstranění stavby, je-li to stavba neoprávněná, tedy vzniklá v rozporu s právními předpisy. A soud může také uspořádat poměry mezi vlastníky pozemku a stavby jinak, například rozhodnout o převodu stavby za úplatu nebo o zřízení věcného břemene.

Plavecký stadion nemá ani třicet let

Hala ve Sportovní ulici, která skrývá jediný brněnský krytý padesátimetrový bazén, je nejmladší z trojlístku stadionů za Lužánkami. Vznikla v roce 1978 na náklady Československého svazu tělesné výchovy a tehdejšího národního výboru – městu však nepatřila. Po roce 1989 ji získala společnost Kometa PS podnikatele Zdeňka Valce. Už v době stavby existovaly plány na rozšíření areálu o venkovní část, ty se však nenaplnily.„Pro posouzení, zda se jedná o neoprávněnou stavbu, je nutno vycházet z právní úpravy platné v okamžiku vzniku stavby,“ poznamenal právník. A to je komplikace, brněnský stadion vznikal v dobách socialismu před třemi desítkami let.

Stav areálu je jedním z důvodů opakovaných stížností. Hala chátrá, odhady ceny rekonstrukce jdou do stovek milionů korun.„Voda je docela dobrá, ale to zázemí je depresivní. Plíseň, vlhko, studený vzduch. Když jsme hostili kolegy z jiných měst, vždycky se zhrozili,“ připomněl Tobiáš.

 

 

 

 

Najdete na Lidovky.cz