Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Výslech Ivana Davida

UKONČENO

I kvůli poslední reportáži BBC začíná Česká republika v zahraničí vypadat jako země, kde se nedodržují práva postižených dětí. Nejen na klecová lůžka jste se ptali 29. ledna ředitele bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida.

položených otázek: 34 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (28.1.2008 21:03) Kanta
Budou psychické problémy metlou 21.století?Pokud ano,tak jak byste si představoval prevenci?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 12:40)
Metlou jsou už teď, protože z deseti ekonomicky nejzávažnějších chorob je 7 důševních. Primární prevence neexistuje, sekundární a terciální ano, měli bychom se (jako společnost) zabývat ohroženými skupinami obyvatel a vyléčenými nemocnými, aby znovu neonemocněli- bohužel je péče organizována nedostatečně.
OTÁZKA (28.1.2008 21:44) slon75
Dobrý den, viděl jsem pořad o vašem zrušení Centra krizové intervence v bohnické léčebně, což bylo podle mého názoru jedno z pouhých dvou zařízení v Praze, kde byli schopni účinně pomoci lidem s akutními psychickými problémy. Mou přítelkyni, se kterou si 3/4 roku nikde nevěděli rady, tam dali dohromady za 3 týdny. 1) Co vás vedlo ke zrušení zařízení, které fungovalo a mělo výsledky a 2) hodláte zřídit nějakou náhradu?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 12:50)
Vycházíte z chybné premisy, centrum nebylo zrušeno, pouze lůžkové oddělení, protože otevřených lůžek máme dost a z 8 lůžek bylo obsazeno průměrně pouze 1,7 lůžka. Roční ztráty byly 3,6 mil. Kč. Toto činnost vůbec nemáme ve zřizovací listině. Ambulance tzv. nízkoprahová funguje dál a dokonce byla i rozšířena. Všude na světě podobná centra hradí města, nikdy pojišťovny nebo nemocnice. Krizové centrum Na Karlově bylo bez náhrady opravdu zrušeno v roce 1999 rozhodnutím ředitele Všeobecné fakultní nemocnice a nikdo si toho ani nevšiml, žádná mediální aféra nebyla. Ma jsem mírně omezili provoz zcela v souladu se stanoviskem ministerstva a byla vytvořena velká aféra, není Vám to nápadné? Ročně přijímáme k hospitalizaci přes 2000 lidí s akutními problémy,a v Praze je více než sto ambulantních psychiatrů, kteřé se ambulantně starají o lidí, kteří akutní problémy mají. Vaši přítelkyni neznám, ale pochybuji že "si s ní nikde nevěděli rady" a v CKI "jí dali dohromady za 3 týdny", to je poněkud divné.
OTÁZKA (29.1.2008 5:22) Ponny
Dobrý den. Jaká je podle vás úroveň psychiatrické péče v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi EU (například)? Děkuji.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 12:53)
Úroveň péče z hlediska poskytování odborné péče, léčení léky a psychoterapií je v ČR stejně dobrá ne-li lepší než je evropský průměr. Horší jsou ubytovací služby v lůžkových zařízeních, ty jsou desítky let zanedbané. V Německu to začali řešit v osmdesátých letech, u nás dosud nikoli, ostatně neexistuje žádný přijatý plán financovaní takové obnovy, která je nutná. Ambulantních služeb je srovnatelné množství jako je průměr Evropy, ale jsou málo komplexní a vzájemně provázané.
OTÁZKA (29.1.2008 8:12) Miroslav Pém
Nikdo se nepoozastaví nad tím, že malé dítě spí v postýlce se sítěmi, aby z ní nevypadlo. Proč si necháme mluvit do této problematiky od spisovatelky, která není odbornicí na práci s dětmi, když mentálně postižení klienti sociálních ústavů jsou na vývojové úrovni dětí do 3 let, takže vlastně stejně jako výše zmíněné malé děti. Jednejme sebevědomě a řekněme, že klecová lůžka u nás chceme, protože se nám to líbí a řeší to problémy pacientů.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 12:58)
Británie pro nás nemůže být vzorem, bohužel i u nás se mnoho lidí živí poukazováním na "lidská práva", nikoli na lidská práva skutečná. Co je za výhodu mít právo spadnout z postele a zlomit si krček kosti sehenní a pak nemoci chodit a umřít na pneumonii. Co to je za právo žít jako duševně nemocný bez domovec v kanále a pod vlivem halucinací a bludů se "svobodně" rozhodnout se neléčit? Někteří lidé jsou za obhajobu takových práv velmi dobře placeni, třeba pan Mgr. Záhumenský, Mgr. Barbara Wenigová, MUDr. Jan Pfeiffer a asi 20 dalších...
OTÁZKA (29.1.2008 10:11) Mirek
Dobrý den pane doktore. Považujete prosím vystupování ředitelky veřejnoprávního rozhlasu p.B.Tachecí v médiích za normální ? Viděl jsem ji několikrát a vždy se chovala velmi podobně. Asi nejsem na takový styl jednání zvyklý, být to moje nadřízená, tak zřejmě do půl roku dostanu žaludeční vředy.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 12:59)
S vystoupením paní Tachecí v ČR jsem se dosud nesetkal, nemohu ho komentovat.
OTÁZKA (28.1.2008 17:08) log-in
dobrý den.Jakou náhradu za klecová lůžka mají v těch vyspělejších zemích?Starost a dohled nad takto postiženými je dost vyčerpávající a i v mnohém případě stresující.Nižší zdravotnický personál není také nijak zvláště ohodnocován,proto možná i chybí,proto by nějaké takové zařízení bylo pro personál přínosem.Každý stát by se měl mít možnost sám rozhodnout,co je a co není týráním.a zahraniční připomínky brát jen jako postřeh-Česká republika není zatím zbavena svépravnosti.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:02)
V různých zemích je to různé, někde jsou pacienti uklidňováni hmaty a chvaty svalnatých mužů jako v Anglii, někde jsou předávkováni léky- také anpř v Anglii, někde jsou kurtováni na lůžku v izolační místnosti. Je to různé... Nejde o týrání, protože cílem není způsobovat někomu újmu! Nejde ani o nedbalost, jde o snahu dosáhnoust zlepšení stavu. To je důležité.
OTÁZKA (28.1.2008 17:59) Petr Laboudek
Domníváte se, že bezdomovec, který se živí zbytky z popelnic, pije okenu a přespává v kanále je duševně zdravý? Kolik procent bezdomovců je duševně nemocných a jaké procento je takových, kteří by šli označit za normální lidi, kteří měli prostě smůlu? Neměli by se takoví lidé povinně léčit? Myslíte si, že k něčemu povede nějaká (třeba finanční??!!) motivace k práci?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:10)
Je třeba rozlišit, zda se někdo stal bezdomovcem protože je duševně nemocný od případů, kdy někdo zdegradoval kvůli závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách, nebo byl původně duševně nemocný a zdegradoval sekundárně jako bezdomovec, nebo případy, kdy jde o poruchu osobnosti, která brání člověku se udržet ve standardní společnosti, nebo jde o nízky intelket a výchovnou zanedbanost. Většinou je to všelikjak zkombinováno... Neexistuje jednoduchý pravdivý výrok o bezdomovcích jako celku. Není to jen otázka nabídky práce, někteří (většina) z různých důvodů nejsou schopni pracovat.
OTÁZKA (28.1.2008 19:50) Emila Nadenicek
Dobry den, pane Davide. Napadlo mne po navsteve prezidenta Klause v klubu Zelenych a nasledne konferenci, jestli mate dostatek klecovych luzek pro politiky? Myslim pro politiky vsech politickych stran a vyznani. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:12)
Jedná se o oblíbenou nadsázku, ale politici se chovají většinou účelně, i když se to tak nemusí jevit. Jiná věc je, jak jejich chování interpretují média. Účel jejich chování se nám líbit nemusí, ale to z nich duševně "vyšinuté" nečiní.
OTÁZKA (28.1.2008 20:43) Ladislav Kalinský
Vážený pane řediteli, kdy se zasadíte o to, aby se celá léčba v psychiatrických léčebnách koncepčně zlepšila ve všech směrech? Vždyť se stačí poohlédnout, jak to funguje v zahraničí a nějakou inspirací tyto léčebny výrazně vylepšit. Na západě jsou už určitě dál a bylo by to jen dobře pro naše pacienty, kteří Vám budou jen vděčni. Berte to prosím jako důležité poslání. S pozdravem L. Kalinský
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:17)
Já se zasazuji a hlavně se velmi snažím, abych nebyl sám. Možná byste se divil, ale v některých zemích je to horší. Intenzivně problematiku psychiatrické péče sleduji v odborných periodicích a monografiích a viděl jsem ústavy v několika zemích (Německo, Norsko, Dánsko, Belgie, Izrael, Francie, Rakousko, Slovensko, Maďarsko. Učit bychom se měli v Německu, Belgii, Nizozemí, ne v Anglii, Itálii, Švédsku nebo v Maďarsku... Buďte ujištěn, že to beru jako poslání.
OTÁZKA (28.1.2008 21:22) matej
Znáte situace kdy požáry zakládal hasič? Znáte motiv Heparinového Zelenky? Nepozorujete stejně zvrácené chování u některých politiků?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:18)
Politici jednají účelně- aby zůstali politiky. Zakládají-li požáry či podobné, většinou správně tuší, že jim to pomůže.
OTÁZKA (29.1.2008 2:42) Hrušínský
Kdo by měl být prezidentem - Klaus, Švejnar nebo někdo jiný (Dienstbier..)?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:19)
Z Vaší nabídky bych si vybral Diensbiera.
OTÁZKA (29.1.2008 10:21) Novotná
Dobrý den, co říkáte tomu, že Češi patří k nejsmutnějším národům na světě?http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=469284 Myslíte, že je to kvůli té bezohledné politice kterou tu vytváří někteří politici a jejich ovce, už dávno u nás neplatí, že se slušností nejdál dojdeš(ve vyspělém světě ano), ještě pořád u nás neplatí, že chodci mají přednost na přechodu, některými politiky je tu propagována vulgarita, bezohlednost, ti co si nakradli se povyšují nad těmi co poctivě pracují, astmatici a exematici si musí vše platit, ale drogově závislí mají vše zadarmo, určití politici nechtějí přímou volbu prezidenta a referendum, protože chtějí jako diktátoři o všem rozhodovat sami atd atd.
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:23)
Mohu Vás ujistit, že politici jako celek jsou všude přibližně stejně neoblíbeni, nezabývám se otázkou, proč to tak je, to je na dlouhou dobu. Nejdál dojdeš s účelným chováním, to může být někdy slušné, někdy ne. Hodně si to zjednodušujete. V zemích, kde je přímá volba prezidenta to není lepší, důležité je, kdo volí kandidáty, při přímé volbě má větší úlohu mediální manipulace...
OTÁZKA (29.1.2008 12:14) Tycoon
Jak jako bývalý ministr hodnotíte Julínkova regulační opatření a jeho další plány (privatizace zdravotních pojišťoven, individuální pojistné plány atd.) ?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:24)
Samozřejmě mě to zajímá, sleduji to pečlivě.
OTÁZKA (29.1.2008 12:19) Krauseová
Pane doktore, mají antidepresiva nějaké vedlejší účinky? Děkuji
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:26)
Samozřejmě. U starších léků to byla hlavně ospalost vedle mnoha dalších, u novějších nejčastěji zažívací potíže, hlavně v prvních dnech užívání. Ale jsou-li správně indikovány, stojí za to je i přes vedlejší účinky užívat.
OTÁZKA (28.1.2008 14:54) Bob
Provádí se na vaší léčebně lobotomie, kastrace, elektrické šoky či podobné drastické zásahy ?
ODPOVĚĎ (29.1.2008 13:30)
Lobotomie s v ČR neprovádí od šedesátých let, kastrace se provádějí v jiných specializovaných zařízeních u nebezpečných sexuálních deviantů, hlavně sadistů, elektrokonvulzivní terapie se u nás provádí stejně jako ve většině evropských zemí, kromě názvu "elektrošok" na ní není nic drastického.