15. února 2010 10:32, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgická železniční tragédie: 18 mrtvých, kondoluje král i premiér

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Srážka vlaků v Belgii si vyžádala minimálně 20 lidských životů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážka vlaků v Belgii si vyžádala minimálně 20 lidských životů. |

BRUSEL Při čelní srážce dvou regionálních vlaků v těsné blízkosti vlámského města Halle ve střední Belgii zahynulo dnes ráno 18 lidí a dalších 125 bylo zraněno.

Jedenáct lidí je raněno těžce. Oficiální bilanci uvedl dnes odpoledne guvernér provincie Vlámské Brabantsko Lodewijk De Witte. Tato bilance není konečná, řekl. Podle předešlých informací zahynulo až 25 lidí.

Na místě nehody stále pracují záchranáři, někteří cestující jsou dosud uvězněni v poničených vagonech. Policie vyšetřuje příčinu neštěstí; podle De Witta strojvůdce z jednoho vlaků zřejmě přehlédl červenou.

Srážka přerušila provoz na některých domácích tratích, nejezdí ani mezinárodní rychlíky spojující Belgii s Francií a Británií. Lidé cestující z Paříže jsou dopravováni do Bruselu autobusy. Ty slouží jako náhradní dopravní prostředek i na jiných tratích.

Srážka vlaků v Belgickém Buizingenu

Neštěstí se stalo asi v 8:30 SEČ mezi Halle, které leží asi 20 kilometrů na jihozápad od Bruselu, a přilehlou vesnicí Buizingen. Jeden vlak spojoval Lovaň s městem Braine-le-Compte, druhý mířil přes Brusel směrem na Lutych.

V obou dohromady cestovalo 250 až 300 lidí. První vagony vlaků se silou čelného nárazu vzpříčily a zaklesly do sebe.

Právě cestující z prvních vagonů podle svědků umírali a utrpěli vážná zranění. Jeden z dalších vagonů zůstal ležet na boku. Při nehodě byly vážně poškozeny troleje.

Záchranáři vyprošťují zraněné pasažéry

Záchranáři, kteří se dosud především starali o raněné, začali odpoledne vyprošťovat těla uvězněná ve zdemolovaných vagonech.

"V této chvíli jsou tam ještě uvězněná těla," řekl zdroj blízký záchranářům agentuře Belga. "Sbíráme také šatstvo na místě neštěstí, které by mohlo být užitečné pro identifikaci," dodal.

Namrzlé koleje a sníh
"Nastala srážka, byla velmi silná. Najednou jsme se převrátili. Lidé byli v šoku. Dveře se zablokovaly," řekl médiím jeden účastník nehody. "Byla to noční můra," řekl rozrušeně agentuře AP další cestující.

Místo nehody je mírně zasněžené a jsou tam namrzlé koleje. Média píší, že ještě několik hodin po srážce na místě nehody panoval "naprostý chaos".

Na místo neštěstí se odpoledne dostavil premiér Yves Leterme, který zrušil svou dnešní cestu do Kosova, i král Albert II. Dnešní srážka je nejhorším železničním neštěstím v Belgii od roku 2001, kdy při kolizi dvou vlaků u Bruselu zahynulo osm lidí.

Belgický premiér Yves Leterme (vpravo) a král Albert II. (vlevo) na místě železničního neštěstí u města Bulzingen

Lidovky.cz, ČTK