19. listopadu 2008 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém: koalice s ČSSD v krajích mě netěší

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražský primátor Pavel Bém kritizuje spolupráci ODS s vítěznou ČSSD v krajských vládách. V tomto hodnocení se tak Bém shoduje s názorem premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, kterého vyzval na souboj o křeslo šéfa největší vládní strany.

Bém také zkritizoval, že v některých dalších krajích hodlá ČSSD pozvat do místní vlády KSČM.

Topolánek v úterý označil krajské koalice s ČSSD za další prohru vlastní strany. V krajských volbách nesmiřitelní nepřátelé spolu budou vládnout v Jihomoravském a Jihočeském kraji. V dalších dvou krajích - Zlínském a Olomouckém - vznikly koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Pražský primátor a nejvýraznější vnitrostranický kritik premiérových kroků v souvislosti s tím, že sociální demokraté po 19 letech umožnili návrat komunistů k výkonné moci, opět odmítl možnost, že by se šéf ČSSD Jiří Paroubek mohl stát předsedou Poslanecké sněmovny.

Uvozovky dolníJe to podvod na všem, co poslední čtyři roky hlásáme a čemu věříme.Uvozovky horní

O takové rošádě se neoficiálně hovoří jako o jednom ze způsobů, kterými se premiér snaží zapojit opoziční ČSSD do českého předsednictví Evropské unie v první polovině příštího roku.

Paroubek šéfem sněmovny?
"Je to podvod na všem, co poslední čtyři roky hlásáme a čemu věříme," řekl o Paroubkovi v čele sněmovny Bém. Před čtyřmi lety, v srpnu 2004 odešel sociální demokrat Paroubek z funkce Bémova ekonomického náměstka na pražské radnici do křesla ministra pro místní rozvoj.

ODS v krajích při vstupu do místních vlád de facto souhlasila se sociálnědemokratickým požadavkem na zrušení zdravotních poplatků v krajských nemocnicích. Podle Béma je to "totální deklasování" nejenom zdravotnické reformy, ale celého reformního úsilí a étosu nynější koaliční vlády. "V Praze o ničem takovém neuvažujeme," dodal primátor.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je pochopitelné, že centrální politici ODS vnímají vznik velkých koalic v krajích jako ránu pod pás od spolustraníků. "Pro politickou stranu je důležité, aby její vláda měla stranickou podporu," uvedla s tím, že ale nelze říct, zda například poplatky ve zdravotnictví popularitu strany spíše nepoškozují.

Politolog: ODS si může uškodit
Politolog Jan Outlý nevyloučil, že by vznik velkých koalic v krajích mohl být voliči ODS vnímán negativně. "Pokud koalice vznikly spíše z neochoty krajských představitelů ODS opustit funkce, na které byli zvyklí, tak to prohra ODS je, zvláště pokud je spojena s nějakými programovými ústupky," řekl. Podle něj tato situace může prospět spíše ČSSD. "Tento krok pro většinu voličů ČSSD může být přijatelnější než koalice s KSČM, v tomto slova smyslu to může prospět ČSSD a tím pádem ODS uškodit," myslí si.

Z politologického hlediska vnímá nicméně Dvořáková vznik nejrůznějších různobarevných koalic jako spíše pozitivní skutečnost, protože by to prý mohlo vytvořit prostor pro rozumnou diskusi o pravomocích krajů. "Pokud nedojde k polarizaci vláda a opozice, to znamená opozice hlídající kraje a vláda centrální, tak to považuji z hlediska celé politiky spíše za prospěšné," řekla.

Lidovky.cz
  • 17Diskuse