15. ledna 2011 8:00, aktualizováno  19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benda padl. 'Křiváci' Foldyna a Fišera na něj donášeli, píše Paroubek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Petr Benda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Benda | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Novým předsedou regionální organizace ČSSD v Ústeckém kraji se v sobotu stal Arno Fišera. Dosavadní šéf severočeské buňky ČSSD Petr Benda dopoledne oznámil, že post obhajovat nebude.

Náměstek hejtmanky Jany Vaňhové a šéf ústecké okresní ČSSD Arno Fišera získal 139 ze 180 přítomných hlasů. Podle kuloárních vyjádření měl Fišera přijít se svou kandidaturou až v průběhu sjezdu jako kompromisní kandidát. Později žertoval, že už je v podstatě v čele strany, i když volba ještě neproběhla.

Stranický pád může Bendu stát i další funkce

Nečekaně hladký odchod z postu šéfa krajské ČSSD může pro Petra Bendu znamenat jen začátek politického pádu. Nový šéf socialistů v Ústeckém kraji Arno Fišera řekl, že pokud se
prokáže jeho pochybení v některé z kauz okolo nemocničního kolosu Krajská zdravotní, mohl by odejít i z jejího vedení.

Ústecká ČSSD zároveň rozhodla, že bude na předsedu strany prosazovat Michala Haška.

Fišera a Foldyna jsou křiváci, říká Paroubek
Vše nasvědčuje tomu, že exšéf ČSSD Jiří Paroubek tak pomalu ztrácí ve straně vliv. Podle něj jeho přítel Benda funkci složil, protože se "nechal uštvat některými zkorumpovanými novináři". "Je potřeba říci, že těmto novinářům ochotně dodávali 'informace' o Petru Bendovi křiváci typu Jaroslava Foldyny nebo Arno Fišery," píše Paroubek na svém profilu na Facebooku. 

Aby ukázal, že na severu vliv neztrácí, hodlá se kvůli tomu přestěhovat do Teplic. "V příštích několika týdnech přesunu své trvalé bydliště do Teplic, abych dal najevo, že i v budoucnu počítám s tím, že se budu politicky v Ústeckém kraji angažovat," doplnil. 

Zleva Petr Benda, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a poslanec Jaroslav Foldyna na konferenci severočeské ČSSD.

Bendovi odpůrci ještě před oficiálním oznámením výsledků volby nového předsedy začali slavit. "Je to vykročení novým směrem," řekl vlivný muž chomutovské ČSSD Roman Houska, zatímco nesl do sálu láhev dvanáctileté whisky - prý dar novému předsedovi. O Bendově rozhodnutí nekandidovat se prý dozvěděl až v sále. "Dostal strach," míní Houska.

Jeden větší lump než druhý
Fišera po zvolení Bendovu předsednickou éru nepřímo kritizoval. "Ústecká organizace by se měla zařadit mezi ty normální organizace. Tím říkám, že to vypadalo, že jsme tu jeden větší lump než druhý. Teď bychom se měli dostat do pozice silné levicové síly," prohlásil.

Severočeští straníci se sešli v kulturním domě v Jirkově. Dorazil tam také Valtr Komárek, který je horkým kandidátem na čestného předsedu strany. Proti Komárkovi se ale otevřeně postavil právě Paroubek.

Čtěte také


Sál byl prakticky od začátku uzavřený pro veřejnost. Vlivní jen tu a tam zavítali mezi novináře a utrousili s nimi několik slov, Benda ovšem chyběl. Podle ostatních politiků nese faktickou porážku velmi těžce.

Trestní oznámení padá jedno za druhým

Jméno Petra Bendy je spojováno s řadou kauz, například masivními a placenými nábory nových členů. Ministr dopravy Vít Bárta ho také obvinil z toho, že řídí vedení Ředitelství silnic a dálnic Ústeckého kraje, které kryje nelegální počínání stavebních firem.

Čtěte také


Benda obvinění odmítl a podal trestní oznámení pro pomluvu naopak na ministra. Bendův odpůrce, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna řekl, že jde o kamínek do mozaiky a že si nedovede představit, že by na kauzu ústečtí sociální demokraté nereagovali změnou ve vedení.

Petr Benda s manžely Paroubkovými

Paroubek stojí pevně za Bendou
Za Bendou ale stojí Paroubek, který podal na ministra trestní oznámení pro pomluvu a v pátek oznámil že v pondělí podá další pro krácení daně. Bárta podle něj lhal s cílem poškodit Bendu i ČSSD.

Čtěte také

Expředseda Paroubek je přesvědčen, že Bárta, postupuje koordinovaně s bývalým volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem a mediálním magnátem Jaromírem Soukupem, které považuje za své odpůrce.

Čtěte také


Nové vedení volily i další kraje

Pecina novým předsedou ČSSD nebude

Bývalý ministr vnitra Martin Pecina se na krajské konferenci ČSSD v Moravskoslezském kraji vzdal kandidatury na funkci šéfa ČSSD. Ve svém nominačním projevu tak učinil ve prospěch jihomoravského hejtmana Michala Haška. Svůj krok vysvětlil stejným pohledem na politické otázky.

"Předpokládám, že by mne i Michala Haška volila stejná skupina lidí, nechtěl jsem tyto hlasy štěpit. Naše názory na řešení otázek uvnitř ČSSD i v rámci celostátní politiky jsou hodně podobné," řekl Pecina. Dodal, že zatím nebude usilovat o žádnou nižší funkci ve vedení strany. Rád by ale spolupracoval s novým lídrem ČSSD v rámci stínové vlády.

Kromě severu Čech v sobotu zasedala ČSSD také v Plzeňském, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Na všech si sociální demokraté volili nové vedení.

O přízeň se na krajských konferencích ucházeli kandidáti na celostranického předsedu, kterého bude volit březnový sjezd v Brně. Dvěma nejvlivnějšími jsou nynější úřadující předseda strany a šéf poslanecké frakce ČSSD Bohuslav Sobotka a Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Ústecká ČSSD dala přednost Haškovi, pro kterého se vyslovilo 117 delegátů ze 180. Severočeští straníci navíc také podpořili na posty místopředsedů strany bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou a poslance Jaroslava Foldynu.

Plzeň podpoří Haška i Sobotku

ČSSD Plzeňského kraje na své krajské konferenci zvolila nové krajského předsedu. Dosavadního předsedu Václava Votavu vystřídá hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Plzeňští sociální demokraté se také dohodli, že na místo předsedy strany doporučí oba kandidáty, Michala Maška i Bohuslava Sobotku.

ČTK, hsHelena Stinglová
  • 15Diskuse