21. listopadu 2008 15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bendl v Bémovo vítězství už nevěří

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém hovoří na tiskové konferenci k výsledkům senátních voleb uspořádané 25. října v tiskovém středisku ODS na Jánském vršku v Praze. V pozadí zleva jsou Petr Bendl a Zdeněk Schwarz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém hovoří na tiskové konferenci k výsledkům senátních voleb uspořádané 25. října v tiskovém středisku ODS na Jánském vršku v Praze. V pozadí zleva jsou Petr Bendl a Zdeněk Schwarz. | foto: Eva KořínkováČTK

PRAHA Ještě ani pořádně nezačal duel o post šéfa ODS a významný spojenec Pavla Béma, který o funkci usiluje, vede poraženecké řeči. Předseda středočeských občanských demokratů Petr Bendl tvrdí, že pražský primátor nemá příliš velké šance na úspěch. Podle Bendla je zřejmé, že s každým kilometrem od Prahy Bémova podpora slábne. Bém reagoval slovy, že kapitulovat předem je mu cizí.

"Budeme se muset rozhodnout, jestli jít do prohrané války," uvedl Bendl k podpoře Béma či současného šéfa ODS Mirka Topolánka ve středních Čechách. 

Předseda středočeské ODS a končící hejtman Petr Bendl by zřejmě souhlasil se svou účastí ve vládě, kdyby se změnila ODS. "Stát se může všechno, debata na toto téma se vede," řekl Bendl. Vše je ale podle něj podmíněno tím, jak se bude dále vyvíjet situace v ODS,
která v současnosti podle Bendla není v jednoduché situaci. "Politik nemá nikdy říkat nikdy, ale ta nabídka by měla být ještě ve vazbě
na řadu jiných věcí," nastínil Bendl. Podle něj je nutné změnit celkový styl ODS, její komunikaci s veřejností a celkově zlidštit tvář strany. "Pokud by to bylo v tomto konceptu, tak je to možné," komentoval svůj případný vstup do vlády. Podle spekulací médií by končící hejtman mohl ve vládě vystřídat nynějšího ministra dopravy Aleše Řebíčka. Bendl však řekl, že v poslední době žádnou nabídku na obsazení ministerské funkce nedostal.

Pražský primátor ale tvrdí, že není "žádná bitva ztracena, pokud ji předem nevzdáte". Jemu samotnému prý nejde o vítězství, ale o změnu politiky ODS nejenom v jejím stylu, ale i obsahu. "Významná část ODS volá po změně a ví dobře proč," napsal v reakci na Bendlova slova Bém.

"ODS musí být zase slušnou a důvěryhodnou stranou, která se zajímá o své voliče a která jim nabízí jasný, srozumitelný a splnitelný program. Jsem přesvědčen, že kongres ODS pochopí nezbytnost takové změny pro budoucí vítězství nad levicí, a proto mne podpoří," dodal Topolánkův vnitrostranický rival.

První místopředseda strany Bém kandiduje proti současnému šéfovi ODS a premiérovi Mirkovi Topolánkovi, jehož zatím v Česku podpořilo více oblastí. Podle Bendla si řada občanských demokratů uvědomuje, že nevolit Topolánka by znamenalo rozklad vlády. "Topolánka tak nechtějí sesadit z pragmatických důvodů. S tím, jak se budou blížit volby, ale bude toto přesvědčení slábnout, míní Bendl.

Zatímco Bém má podporu pražských organizací, Topolánka si přeje mít dál v čele strany většina okresních a regionálních organizací, které už o podpoře jednaly. "Je evidentní, že ty šance se velmi zhoršují. Lidé sice změnu chtějí, ale vypadá to, že buď ji nechtějí ještě teď, anebo nechtějí tuto změnu," uvedl Bendl k podpoře, kterou má v řadách ODS pražský primátor.

Na kongresu 5. prosince se Topolánek pokusí ustát prohru v říjnových volbách do krajských zastupitelstev a Senátu. Bývalý hejtmani, z nichž ani jeden svůj post neobhájil, premiérovi vyčítají, že doplatili na centrální politiku. Kritici Béma zase tvrdí, že pražský primátor zatím nepředložil žádný program, s nímž by chtěl stranu vést.

Topolánek zatím získává stále větší podporu pro svou kandidaturu na šéfa strany. Jeho jediného protikandidáta, Pavla Béma sice podpořilo 10 pražských oblastních sněmů z 15 a dvě středočeská sdružení. Dalších 23 okresních sdružení v krajích se však vyslovilo pro Topolánka, jemuž již vyjádřil podporu i regionální sněm v
Pardubickém kraji.

Zatím se konala asi polovina nominačních oblastních sněmů, některé nevyjádřily podporu žádnému z obou kandidátů. Nerozhodně se už vyslovilo i jihočeské regionální sdružení. Kongres, na kterém bude volen předseda ODS, začne 5. prosince v Praze.

Lidovky.cz
  • 36Diskuse
Najdete na Lidovky.cz