Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Beneš dostane v Brně svoji sochu

Česko

BRNO Odbojáři, pamětníci i političtí vězni v Brně jsou o krok blíže ke splnění svého přání. Socha prezidenta Edvarda Beneše by v moravské metropoli měla vyrůst letos na podzim. A to i přesto, že záměr už odsoudili zástupci některých sdružení sudetských Němců.

O vybudování Benešova pomníku usilují především zástupci Československé obce legionářské již zhruba čtyři roky. Chtějí tak ocenit jeho boj proti nacismu a snahy o obnovu Československé republiky. „Až do letošního dubna jsme však jednali s městem o výběru vhodného místa,“ uvedl předseda brněnské pobočky Československé obce legionářské Jaroslav Jarolím.

Vztyčení sochy přijde na 1,6 milionu korun. Část peněz obec získala z veřejné sbírky, kam poslaly svoje příspěvky stovky dárců. Polovinu z potřebné částky nyní slíbilo uhradit město Brno. „Příspěvek je součástí připravované smlouvy mezi obcí a Brnem, tu však ještě musí schválit zastupitelé,“ upřesnil Jan Kruml z výboru pro postavení pomníku.

Proti vztyčení sochy už ostře protestoval předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerhard Zeihsel. Ve svém prohlášení, které zveřejnilo Sudetendeutsche Post, napadá bývalé české legionáře s tím, že není divu, že právě jejich následovníci usilují o postavení Benešovy sochy. Legionáři, kteří podle Zeihsela v Rusku vraždili a loupili všude, kam přišli, logicky vidí svého hrdinu v Benešovi, který se vydáním svých dekretů přičinil o genocidu sudetských Němců. Zeihsel se pozastavuje i nad tím, že právě Brno, které je spojováno „s nesmazatelným stigmatem“ takzvaného pochodu smrti do Pohořelic, projekt podporuje.

„Beneš byl historická osobnost, čeští letci v Anglii a jejich rodiny ho dodnes nosí ve svém srdci. A máme-li v Brně Benešovu třídu, není důvod, abychom tu neměli i jeho pomník,“ stojí za svým náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. „Naplňujeme jen platný zákon z roku 2004, jehož jediná věta zní „Edvard Beneš se zasloužil o stát“,“ zdůraznil Kruml.

Samotná socha je již odlitá. Zastánci jejího umístění nešli totiž cestou umělecké soutěže, ale nechali zhotovit kopii Benešovy sochy z roku 1947 od Karla Dvořáka, která stojí v Praze před Černínským palácem. „Přece jen jsme byli limitováni penězi,“ upřesnil Jarolím. „Roli sehrály i důvody estetické a čas. Vypsání umělecké soutěže je na dlouhé lokte a iniciátoři projektu, kterými jsou přímí účastníci domácího a zahraničního odboje, si přáli, aby se vztyčení sochy ještě dočkali. I tak se jejího odhalení mnozí nedožijí,” dodal Kruml.

Socha bude před budovou právnické fakulty. „Je to důstojný prostor. Jednak připomíná, že Beneš byl právník, jednak je v tom i určitá symbolika. V době, kdy byl prezidentem exilové vlády, tak právě v budově fakulty sídlilo brněnské gestapo,“ podotkl Rychnovský.

Autor: