13. února 2011 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benešová prohrála. Za slova o justiční mafii zaplatí 200 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Marie Benešová u Krajského soudu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Benešová u Krajského soudu v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Prohraný spor s čelnými představiteli české justice přijde bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou na více než dvě stě tisíc korun. Jen na poplatcích za soudní řízení musí totiž zaplatit advokátům protistrany 150 tisíc korun. Dalších 45 tisíc pak už zaplatila dříve. "Nejsem Onassis, ale rezervy jsem si udělala," okomentovala Benešová částku, kterou má zaplatit.

Po prohraném soudním sporu jí přitom prý finanční pomoc nabízela celá řada sympatizantů a přátel. "Byl to můj soukromý spor. Zaplatím sama," odmítá podanou ruku exšéfka státních žalobců. "S úhradou nákladů na řízení jsem počítala, podle chování odvolacího senátu pražského vrchního soudu se dala má prohra očekávat," dodala.

Očekávání Benešové se splnila i přesto, že kárný senát téhož soudu svlékl z taláru jednoho z jejích oponentů, někdejšího místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru, a to právě kvůli zásahům justice v kauze Čunek. Za zdroj ovlivňování Benešová v prosinci 2007 označila "justiční mafii zákulisní". Patřit k ní měli kromě Kučery i její nástupkyně v úřadu Renata Vesecká, exministr spravedlnosti Pavel Němec a další čtyři představitelé justice.

Čtěte také

Dotčení se proti nařčení ohradili, požadovali omluvu a podali na Benešovou žalobu na ochranu osobnosti. Po vleklém sporu soud tento týden pravomocně rozhodl v jejich prospěch. Soudkyně Romana Vostrejšová totiž podezřelé schůzky neposoudila jako úmysl ovlivnit případ.

"To by jinak justiční představitelé nesměli vést jakoukoli diskusi o právních věcech. Uzavírali bychom je do jakési věže ze slonoviny," pronesla mimo jiné při odůvodnění Vostrejšová.

Ve sporu o "justiční mafii" je přesto Benešová odhodlána pokračovat. Připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu a případně je ochotná podat i ústavní stížnost. Pokud by jí ani ten nedal za pravdu a nenařídil věc znovu projednat, chce se obrátit k Evropskému soudu ve Štrasburku.

Roman Krištof, Lidové noviny
  • 7Diskuse