Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Berdycha znovu čeká Federer

MELBOURNE Historie se opakuje. Český tenista Tomáš Berdych si stejně jako loni zahraje osmifinále Australian Open a znovu ho v něm čeká Švýcar Roger Federer.

Dvacátý nasazený český hráč v dramatickém utkání porazil Švýcara Stanislase Wawrinku 4:6, 6:1, 6:3, 6:4 a potřetí za sebou se na prvním grandslamu sezony dostal mezi šestnáctku nejlepších.

Z úspěchu se paradoxně radoval ve stejný den, kdy se s turnajem rozloučila jeho přítelkyně a poslední česká hráčka ve dvouhře Lucie Šafářová. Ta ve třetím kole podlehla Marion Bartoliové. „Strašně mě to mrzí, protože šance byla relativně obrovská.

Ale na začátek roku jsem odehrála dobré zápasy a dokázala si, že i s takovou hráčkou můžu hrát,“ uvedla Šafářová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Berdych proti Wawrinkovi ztratil v Melbourne poprvé set, ale přesto se nakonec radoval on. V cestě za vítězstvím podle něj bylo klíčové, že nevypadl z tempa, poté co se ve třetím setu nechal před jeho podáním Wawrinka ošetřit.

„Škoda té první sady, kde jsem s ním neudržel krok, přestože jsem k tomu měl šance. Pak by to třeba bylo ve třech setech a ušetřil bych nějaké síly,“ litoval Berdych.

Síly bude v osmifinále potřebovat, Federer totiž ve třetím kole znovu neztratil ani set a v souboji dvou bývalých jedniček porazil Rusa Marata Safina 6:3, 6:2 a 7:6. „Rád bych si zahrál se Stanem, je to můj kamarád. Ale doufám, že si udržím formu a Tomáše znovu porazím,“ uvedl Federer, který si na cestě za rekordním čtrnáctým grandslamovým titulem počíná jistě.

Berdych má bývalé světové jedničce co oplácet. Prohrál s ním nejen loni na Australian Open, ale i v šesti předchozích vzájemných duelech.

„Je to stejné jako loni. Tehdy jsem sice prohrál, ale měl jsem proti němu nějaké šance. I Federer dokáže znervóznět a pak se může dít cokoli,“ uvedl Berdych s tím, že tentokrát cítí šanci trojnásobného vítěze Australian Open porazit.

Švýcara porazil jen jednou To se mu přitom dosud povedlo jen jednou. Hned v prvním vzájemném utkání na olympiádě v Aténách v roce 2004. Senzační výsledek už ale nikdy nezopakoval.

Pomoci Berdychovi by teď mělo i to, že půjde o zápas, v němž nemá proti Federerovi co ztratit. „Ta myšlenka, že proti němu nemám co ztratit, tam je. Je to určitě jiné než zápasy, o kterých člověk ví, že je musí vyhrát. To se pak hraje úplně jinak. Rád bych tuhle malou výhodu využil,“ dodal.