11. ledna 2010 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlusconi poprvé od útoku na veřejnosti, chce znovu získat imunitu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Berlusconi se poprvé od napadení ukázal na veřejnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlusconi se poprvé od napadení ukázal na veřejnosti. | foto: ČTK

ŘÍM Italský premiér Silvio Berlusconi se měsíc po útoku, při kterém po něm hodil útočník maketu milánské katedrály, poprvé objevil na veřejnosti. A nelenil a hned se pustil do práce. Pokusí se znovu získat imunitu, aby se vyhnul trestnímu stíhání, které začne již za několik dní.

Premiér poobědval s ministrem spravedlnosti, svými nejvěrnějšími spojenci a svým právníkem. Projednávali návrhy zákonů, dva z nich by mohly být schváleny do března, které by se Berlusconimu takříkajíc "opravdu hodily do krámu". Mohly by ho totiž dostat z potíží, ve kterých se premiér ocitl, píše agentura Reuters.

Proti Berlusconimu jsou teď vedeny dva procesy - kvůli údajnému podplácení svědka a kvůli údajným daňovým podvodům. Jejich zahájení, resp. obnovu umožnilo říjnové rozhodnutí ústavního soudu. Ten zrušil zákon poskytující nejvyšším představitelům státu po dobu výkonu funkce imunitu. Tento zákon, považovaný za ušitý na míru pro Berlusconiho, schválil parlament v červenci. Oba procesy byly odročeny právě na leden. Začít by měly v pátek.


Proti Berlusconimu bylo v minulosti vedeno mnoho soudních pří, souvisejících zejména s jeho obchodními zájmy. Dosud byl vždy osvobozen nebo zbaven obvinění, protože byl případ již promlčen nebo se Berlusconi těšil imunitě jako premiér. 73letý mediální magnát tvrdí, že ho pronásledují "komunističtí soudci" a to od doby, co v roce 1994 vstoupil do politiky. "Jsem soudci zdaleka nejpronásledovanější osobou všech dob a na celém světě. Musel jsem podstoupit 2500 slyšení," stěžoval si už dříve. Veškerá obvinění popírá. Dělá ale vše proto, aby imunitu opět získal.

Od prosincového útoku, kdy na něj psychicky narušený muž hodil repliku milánské katedrály a zlomil mu tak nos a dva zuby, se Berlusconi veze na vlně popularity. Premiér proto odsoudil "atmosféru nenávisti" a volá po dialogu o politických reformách, začít chce se soudnictvím.

Před římským sídlem uvítali Berlusconiho jeho příznivci, nesli transparenty Vítej zpátky. Očividně dobře naladěný premiér jim předvedl malou jizvu, ale zároveň je ujistil, že "má dostatečně silné svaly a že se cítí dobře."LIdé čekají na Berlusconiho příjezd.

mtrMiluše Trefancová
Najdete na Lidovky.cz