Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bez fraku, a přesto kočárem

Česko

Nový český velvyslanec v Británii Michael Žantovský popisuje přijetí u královny

LONDÝN/PRAHA Předávání pověřovacích listin nových velvyslanců u britské královny je propracovaným rituálem, i ten však poslední dobou prochází modernizací. Český velvyslanec Michael Žantovský tak již nemusel k Alžbětě II. ve fraku, ale stačil mu jen žaket a mohl se k ní dokonce obrátit zády.

Co se však nezměnilo, je doprava do Buckinghamského paláce. Pro Žantovského na české velvyslanectví přijely ve čtvrtek dva kočáry, které jej i s doprovodem dopravily ke slavnostní ceremonii. Trasa kočáru vedla přes londýnské parky - Kensington Gardens a Hyde Park. „Tam je člověk trochu jako atrakce pro turisty, kteří si ho fotí a myslí si, že je bůhvíco,“ řekl Žantovský. „Součástí tradice je i to, že od nás koně na konci cesty dostanou mrkev a jablko,“ dodal.

V Buckinghamském paláci je ke královně uveden nejprve velvyslanec s maršálkem a následuje předávání pověřovacích listin. Pak velvyslanec představí čtyři diplomaty a pak dvorní dáma přivede manželku. „Přijde neformální část rozhovoru o dětech, o školách a tak,“ řekl nový velvyslanec.

Odejít je dnes možné i popředu „Je to stále obřad, ale méně komplikovaný než před pár lety. Není už potřeba frak a cylindr, dnes stačí žaket a na cylindru se už netrvá,“ vysvětlil Žantovský. „Od pánů se už nežádá hluboká úklona, ale pokývnutí. Stejně tak u dam stačí jen omezené pukrle,“ popsal některá z pravidel britského královského protokolu. Zatímco dámy dříve musely při takové příležitosti ke královně ve večerních, nejlépe dlouhých šatech, teď stačí společenské šaty nebo kostým. Klobouk a rukavice nicméně zůstávají pro dámy samozřejmostí. Především ale již neplatí pravidlo, podle kterého se host při odchodu nesmí k panovníkovi otočit zády. Nyní po audienci odchází čelem k východu, kde se otočí, pokývne a vyjde ze dveří.

Žantovský již jako velvyslanec předávání pověřovacích listin zažil počátkem 90. let ve Washingtonu a o deset let později v Izraeli. V Bílém domě jsou k prezidentovi zváni nejen velvyslanec s manželkou, ale i děti. „Takže my jsme s Georgem Bushem starším mluvili o zahraniční politice a Barbara Bushová si sedla se ženou a dětmi a povídala si s nimi,“ vzpomněl Žantovský, podle kterého byla ceremonie v Izraeli nejméně formální, i když zde nový velvyslanec musí absolvovat přehlídku čestné stráže.

Přes veškerou inovaci však zůstává britská ceremonie poměrně komplikovaná. „Byli jsme na školení u maršálka diplomatického sboru. Ten s námi cvičil vcházení, úklony a předem nás seznámil s režií,“ řekl také Žantovský.

Vzpomínala na Havla S formálním rámcem obřadu podle Žantovského kontrastoval neformální rozhovor s Alžbětou II. Stejně jako řada diplomatů i on prý obdivoval, „jak se královna dokáže neformálně chovat, jak vede konverzaci a co si pamatuje“. Vzpomínala podle něj třeba na první návštěvu prezidenta Václava Havla v Británii v březnu 1990 (Žantovský byl Havlovým mluvčím), kdy se Havla zeptala, jak uvykl tomu, že je prezident. Havel jí tehdy odpověděl, že špatně a že kdyby se otevřely dveře a „přišli si pro něj“, tak by ho to vůbec nepřekvapilo.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...