3. prosince 2008 14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez Lisabonu s podporou nepočítejte

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 177Diskuse
Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek pohrozil dva dny před sjezdem ODS premiérovi Mirkovi Topolánkovi, že nebude moct počítat s podporou ČSSD v době předsednictví Radě EU, pokud do konce roku nezačne s ratifikací lisabonské smlouvy. "Bez splnění této klíčové podmínky jakákoliv dohoda padá a vláda nemůže v žádném případě počítat se vstřícností ze strany ČSSD," uvedl Paroubek v prohlášení.

Topolánek, který "Lisabon" označil za cenu, kterou je nutné zaplatit za účast v evropském společenství, v úterý odmítl možnost, že by kongres zavázal zákonodárce ODS hlasovat pro "Lisabon". Jeho vyzyvatel pražský primátor Pavel Bém chce naopak na sjezdu prosadit usnesení, které zákonodárcům nejsilnější vládní strany ratifikaci následníka odmítnuté evropské ústavy nedoporučí.

O lisabonské smlouvě se má ve sněmovně jednat na mimořádné schůzi svolané sociálními demokraty příští týden úterý. Topolánek úterní mimořádnou schůzi k lisabonské smlouvě odmítá, v úterý televizi Z1 řekl, že osobně není ochoten v tomto termínu "hlasovat pozitivně". Paroubek označil jeho slova za "nehodné politika, který aspiruje na půlroční vedení jedné ze světových mocností".

"Platí, že buď premiér Topolánek drží slovo nejen doma, ale i před
zahraničními partnery a smlouvu schválí, anebo slovo nedrží a pak pro něj není jiné označení, než že je lhář," uvedl Paroubek, jehož strana o podmínkách spolupráce mezi vládou a opozicí s ODS v posledních týdnech vyjednávala.

Postoj ODS k lisabonské smlouvě ovlivňuje odmítnutí dokumentu čestným předsedou občanských demokratů a prezidentem Václavem Klausem. Klaus smlouvu poté, co ji letos v referendu odmítlo Irsko, pokládá za mrtvý dokument. Prohlásil, že ji podepíše, až poté, co Irové změní názor.

Klausův postoj k "Lisabonu" může dokonce ODS rozštěpit. Prezident totiž avizoval, že by mohl své svazky se stranou, které pomohl na svět, zpřetrhat a podpořit nově vzniklé euroskeptické politické uskupení.

Lidovky.cz, ČTK
  • 177Diskuse