Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bez Lisabonu se EU nebude dál rozšiřovat

Evropa

  14:51
PRAHA - Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering dnes v Praze po jednání představitelů pěti parlamentů prohlásil, že "pokud nebude přijata Lisabonská smlouva, EU se nebude dál rozšiřovat." Český parlament je posledním sborem ze zemí evropské sedmadvacítky, který se ke smlouvě zatím nevyjádřil. Dokument má v ČR řadu odpůrců.

Zástupce pěti parlamentů: zleva Hans-Gert Pöttering (EP), Miroslav Vlček (ČR), Bernard Accoyer (Francie),Maria Teresa Cunilleraová (Španělsko) a Per Westerberg (Švédsko) při setkání v Praze. foto: ČTK

"Jestliže lisabonská smlouva nebude ratifikována, tak možná s výjimkou Chorvatska nedojde k dalšímu rozšíření EU. Země, která lisabonskou smlouvu neratifikuje, přebírá odpovědnost za to, že se státy, které o přijetí usilují, nebudou moci k EU připojit," uvedl Pöttering.

Česko v době svého předsednictví pozvalo do Prahy předsedu Evropského parlamentu a představitele zákonodárných sborů dalších tří zemí, které po sobě vedení sedmadvacítky přebírají - tedy Francie, Švédska a Španělska.

Předseda francouzského Národního shromáždění Bernard Accoyer řekl, že není možné pokračovat v rozšiřování EU, pokud se instituce sedmadvacítky nezreformují. Jejich fungování má upravit právě lisabonská smlouva. Také podle šéfa švédského parlamentu Pera Westerberga je k rozšíření EU potřeba lisabonskou smlouvu ratifikovat.

Přistoupení dalších států má ve švédském sboru silnou podporu, dodal. "Zemím, které lisabonskou smlouvu neratifikovaly a stále ještě pochybují, musíme zcela jasně říct, že bez Lisabonu nemůžeme budovat Evropu občanů," uvedla první místopředsedkyně dolní komory španělského parlamentu Maria Teresa Cunilleraová.

Vlček: Budeme se snažit smlouvu ratifikovat co nejrychleji
Česká dolní komora by měla v jednání o lisabonské smlouvě pokračovat 3. února na mimořádné schůzi. Ta začala v prosinci, zákonodárci ji ale na dva měsíce přerušili. Sněmovní výbory se k dokumentu zatím nevyjádřily.

Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) již dříve řekl, že se chystá 3. února navrhnout další přerušení jednání, a to nejspíš do poloviny února. Dnes při setkání prohlásil, že se český parlament bude snažit Lisabon co nejrychleji schválit. "Vyvineme maximální úsilí k tomu, aby lisabonská smlouva byla co nejdříve ratifikována," uvedl Vlček.

Opoziční ČSSD ratifikaci smlouvy podporuje. Po brzkém přijetí dokumentu volali i vládní lidovci a zelení. Někteří občanští demokraté se ke smlouvě naopak staví vlažně. Zákonodárcům ODS jejich listopadový stranický kongres doporučil, aby dřív než Lisabon prosadili hlasování o smlouvách s USA o radarové základně.

Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) minulý týden v Bruselu před europoslanci prohlásil, že žádný vnější tlak ratifikaci smlouvy v Česku nepomůže a proces neurychlí. Rozhodnutí o tom, kdy a jak se český parlament k dokumentu vyjádří, je jen na něm.

Ke kandidátským státům na vstup do EU patří kromě Chorvatska také Turecko a Makedonie. Mezi dalšími zájemci jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko, které chce přihlášku ke členství podat v době českého předsednictví. O úzkou spolupráci se sedmadvacítkou a případné budoucí začlenění stojí i některé státy východní Evropy.

Autoři: ,