Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bez prostředníka

Česko

Žije tu ještě někde nějaký koncesionář?

Zrušení koncesionářských poplatků je rozumný, žádoucí, třebaže vcelku bezvýznamný krok, který by se měl prosadit. Právní úprava dospěla do stadia, kdy je každá domácnost v zemi automaticky považována za koncesionáře, dokud neprokáže opak, a současně se vlastnění počítače považuje za rovné vlastnění televize či rádia. Slovo koncesionář ztratilo jakýkoli smysl a stejně tak nemá smysl, aby televize a rozhlas separátně naháněly všechny obyvatele, když už je nahánějí finanční úřady. Je ovšem třeba rozptýlit dva nejdůležitější mýty, které se ke zrušení poplatků vážou.

Mýtus první: na změně ušetříme. Ano, ale rozhodně ani zdaleka ne každý z nás ušetří 2160 korun za rok, jak nám to líčil v kampani před eurovolbami Edvard Kožušník z ODS. Veřejnoprávní média ušetří pár set milionů korun, které vynakládají na naše pronásledování. Ale místo nás bude ČT a ČRo platit stát - a ten platíme my.

Mýtus druhý: změna ohrozí nezávislost veřejnoprávních médií. Ta ale budou na státu závislá úplně stejně jako teď, kdy stát stanovuje výši koncesionářských poplatků. Politici se už dnes snaží zasahovat do vysílání; rádioví a televizní šéfové se už dnes s politiky obezřetně kamarádí. Teď budou jen stejní lidé rozhodovat o penězích podle jiného vzorce. Existuje tu namátkou Český telekomunikační úřad, Komise pro cenné papíry, Energetický regulační úřad a koneckonců celé soudnictví, které je na státu nominálně nezávislé, aniž by někoho napadlo, že by tyto instituce měly vybírat koncesionářské poplatky. Veřejnoprávní média jen přijdou o svou anomálii.

***

Čtěte „Senát chce zrušit...“ na stranách 1 a 13

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.