Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Běženci mohou zpomalit celou justici, říká Roman Fiala

Evropa

  9:37
PRAHA - Právní řád bobtná a narůstá o nové předpisy, o jejichž smyslu mám pochyby, říká místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Pokud se navíc nepřijme koncepční řešení soudního posuzování žádostí o azyl, hrozí podle něj výrazné zpomalení ostatních soudních agend.

Místopředseda Nejvyššího soudu ČR Roman Fiala foto:  František Vlček, MAFRA

LN: Tématem současnosti je migrace, přispívá i ke krizi práva?
Obávám se, že máte pravdu. Evropa se dnes musí zamýšlet nad nejdůležitějšími hodnotami, na kterých stojí, i nad tím, zda je schopna tyto hodnoty organizačně, právně a finančně garantovat. A kvůli nastalé uprchlické krizi je nutné tyto otázky řešit daleko rychleji, než jsme byli dosud zvyklí. Bohužel řešení se zpravidla hledají, až když problém eskaluje a když už je právem jen velmi obtížně řešitelný. Základní přístup práva k jednotlivcům, tedy samozřejmě i k uprchlíkům, je v Evropě zásadně takový, že musíme u každého jednoho člověka posoudit, z jakých přichází důvodů a s jakými úmysly. Pokud chceme i nadále dostát takovémuto řešení problémů, musíme patrně zmnohonásobit počty úředníků a soudců, kteří budou uprchlické kauzy řešit. Pokud se tak nestane, což spíše předpokládám, budou tato řízení trvat velmi dlouho. A kde mezitím ty statisíce uprchlíků budou?

LN: V létě probleskly zprávy, že se předsedové krajských soudů obávají návalu práce spojeného právě s azylovou problematikou. Jaká je v současnosti situace?
Dlouhou dobu to vypadalo, že tento problém nakonec nevznikne. Že budeme jenom tranzitní zemí. Po přijetí takzvaných kvót a vzhledem k tomu, že Evropská unie zjevně chce rozdělit uprchlíky do jednotlivých států, jde však o dramatickou situaci. Jsou možné minimálně dva přístupy. Jeden zastává předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a spočívá v tom, že by tyto věci měly být řešeny na správních úsecích krajských soudů. Druhý pohled má místopředseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec, podle kterého by mohlo dojít k vytvoření samostatného tribunálu, který by splňoval mezinárodní standardy a byl by sítem pro vstup a řešení jednotlivých kauz do justice. Ze soudcovské zkušenosti vím, že přenášení dalších agend na justici nikdy není provázáno dostatečným vybavením či personálním zabezpečením. Obava předsedů krajských soudů je tak logická. Museli by nejspíš převádět na správní agendu soudce z jiných agend, aby se to nějak zvládalo. Logicky to ale bude znamenat, že se jiné agendy, třeba civilní či obchodní, velmi zpomalí. Určitě není žádoucí obětovat chod běžné justice jen řešení uprchlické krize. I občané tohoto státu chtějí, aby byli rozváděni, aby se řešili jejich sousedské spory nebo aby podnikatelé vymohli dluhy od dlužníků.

LN: S určitým zjednodušením se tedy dá říct, že uprchlíci mohou zpomalit českou justici?
Pokud se nepřijme koncepční řešení, tak ano, tato situace může velmi zpomalit naši justici. Pokud se to nechá jen tak, ať si s tím soudy poradí, samozřejmě, že si s tím poradí, ale asi nebudou spokojeni ti, co budou čekat třeba pět let na rozvod. Pokud se něco takového stane, tlak veřejnosti na vládu a parlament bude jistě velký.

Autor: