22. března 2010 20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

'Bezpohlavní' Skot přišel po pár dnech o úřední potvrzení svého stavu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Norrie May Welby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norrie May Welby | foto: Reprofoto

SYDNEY Jen pár dnů se mohl Skot Norrie May-Welby žijící v Austrálii těšit z toho, že byl úředně uznán prvním člověkem na světě bez specifického pohlaví. Pak úřady státu Nový Jižní Wales přehodnotily své nedávné rozhodnutí a zrušily platnost jimi vydaného dokladu podobného rodnému listu, v němž v příslušné kolonce stálo "bez pohlaví".

"Cítím se být jako společensky zavražděný," řekl osmačtyřicetiletý May-Welby a projevil odhodlání pokračovat v boji za úřední potvrzení své "pohlavní neutrality".

Norrie May-Welby se narodil ve Skotsku a v rodném listu byl uveden jako muž. Do Austrálie se přestěhoval v sedmi letech. V roce 1983 však podstoupil operaci ke změně pohlaví. To mu štěstí nepřineslo, jako žena se cítil nešťastný.

Lékaři, kteří May-Welbyho vyšetřovali, nedokázali jednoznačně určit jeho pohlaví. "Koncepce mužského nebo ženského pohlaví na mě nesedí. Nejjednodušším řešením je nijak se sexuálně neidentifikovat," řekl May-Welby.

Úřady v australském Novém Jižním Walesu mu proto vystavily rodný list s kolonkou "bez pohlaví". Nová právní analýza prý ale stanovila, že v každém osobním dokladu musí být jasně uvedeno pohlaví mužské nebo ženské a změněný dokument může být vystaven jen v případě, že operativní změna pohlaví vedla k jednoznačnému výsledku.

"Já se ale necítím být jednoznačně ani mužem, ani ženou," napsal podle agentury DPA May-Welby ve svém blogu. "Někdy používám kvůli pohodlí dámské toalety, svlékám se ale se svými homosexuálními přáteli v mužské převlékárně."

ČTK
Najdete na Lidovky.cz