Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bezradná ODS se odvrací od Fischerova kabinetu

Česko

  7:00
PRAHA - Po středečním rozpočtovém fiasku už ODS naplno dochází, že se ocitla v zoufalé situaci. Spolu s ČSSD a zelenými je zodpovědná za Fischerovu vládu, na kterou ale už nemá vliv.

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nyní občanští demokraté vymýšlejí, jak ze svízelné situace ven. Ohrozit v Česku populární kabinet Jana Fischera se totiž kvůli možným negativním reakcím veřejnosti bojí. Na druhé straně s ní ale nechtějí být nadále spojováni.

Včera proto lídři ODS opatrně pohrozili možností, že by mohli z kabinetu odvolat ministry, které jejich strana do vlády nominovala.
Jiří Paroubek si totiž stejně jako před volbami v roce 2006 dal dohromady většinovou hlasovací koalici přesně podle svých představ. Jednání o rozpočtu naplno ukázalo, že kromě komunistů může počítat i s lidovci, odpadlíky od Miloše Melčáka po Věru Jakubkovou, a dokonce i se Stranou zelených.

"Touto většinou dokáže prosadit všechny své nápady od třináctých důchodů, přes vyšší mateřskou, po zrušení zdravotnických poplatků nebo zvýšení daní. Dostali jsme se do kouta," připouští místopředseda ODS Petr Nečas.

Paroubek si za bezmocného přihlížení občanských demokratů může znovu stejně jako před třemi lety přímo ve sněmovně dělat, co se mu zamane. ODS ale na rozdíl od roku 2006 nemá ani šanci hrát roli autentické opozice, protože je zodpovědná za vládu, která závisí na vůli Paroubkovy sněmovní většiny. Navíc musí ODS čelit kritice zprava, že oproti původním proklamacím nehlasovala proti rozpočtu, ale "jen" opustila sál. Jak připustil místopředseda strany Ivan Langer, i z obavy, že kdyby rozpočet neprošel, Paroubek by všechny problémy způsobené rozpočtovým provizoriem svedl na ně.

Občanští demokraté proto nyní tvrdí, že by se alespoň chtěli zbavit odpovědnosti za Fischera. "V první řadě očekávám stanovisko premiéra. Myslím, že velmi dobře ví, že není možné tvářit se, že se nic nestalo. Koncept dvou hlavních pilířů této vlády padl," říká Langer. "Není možné, aby jedna politická strana měla polovinu členů vlády a současně ve sněmovně práci kabinetu torpédovala," dodal.

Nečas jde ještě dál a připouští, že by ODS mohla vyzvat své ministry k demisi. To ale bude velmi složité. ODS totiž vyslala do vlády jak premiéra Fischera, tak ministra financí Eduarda Janotu. Nemá ale vůbec žádnou moc je z kabinetu stáhnout. Může je pouze k odchodu vyzvat, stejně jako ostatní. Není přitom zdaleka jasné, zda by všichni uposlechli.

Jak premiér Fischer, tak ministr financí Janota při sestavování úsporného balíčku veřejně prohlásili, že nebudou sedět ve vládě, která prosadí rozpočet se schodkem vyšším než 163 miliard korun, tedy 5,3 procenta HDP. Přesně takový jim ale sněmovna včera schválila. Dnes jsou zdrženlivější. Fischer demisi vůbec nepřipouští. "Vyjádření ODS jsou silné výroky. Nechám si čas na analýzu," vzkázal ze zahraniční cesty.

Další podrobnosti o ODS a vládě čtěte v pátečním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!