27. prosince 2008 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bhuttovou oplakávají statisíce lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

ISLÁMÁBÁD Možná až 200.000 lidí se shromáždilo v pákistánském městě Garhi Chudá Bachš, aby uctilo památku někdejší předsedkyně vlády Bénazír Bhuttové, od jejíhož zavraždění uplynul přesně rok. Na pietním aktu, jehož zahájení bylo odloženo, aby ho stihly desetitisíce dalších lidí, které na cestě zdržela hustá mlha, má promluvit její manžel, nynější pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí. Akci doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření.

Bhuttová byla zavražděna při sebevražedném atentátu v Rávalpindí dva měsíce poté, co se vrátila z dlouhodobého exilu. Atentát byl spáchán, když odjížděla z předvolebního shromáždění.

V Garhi Chudá Bachši se už v pátek poklonily její památce desetitisíce lidí. Na dnešek bylo v Pákistánu vyhlášeno pracovní volno, aby jí lidé mohli vzdát čest.

První výročí jejího úmrtí si Pákistán připomíná v ovzduší nového napětí ve vztazích s tradičním rivalem Indií kvůli listopadovému teroristickému útoku na několik exponovaných míst v Bombaji. Podle Indie měli teroristé základnu v Pákistánu.

Lidovky.cz, ČTK