5. března 2009 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bílá kniha je minulost, řekl Liška

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Bílá kniha je minulost, do července bude návrh zákona o VŠ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílá kniha je minulost, do července bude návrh zákona o VŠ | foto: Lidové noviny

Bílá kniha, zpracovaná ministerstvem školství, je minulost, už nyní se návrhy věcného záměru zákona o vysokých školách velmi liší od původní předlohy. Řekl to ministr školství Ondřej Liška. Jeho úřad do týdne dokončí první návrhy, do července by pak měl jít věcný záměr zákona na jednání vlády.

Náměstek ministra Vlastimil Růžička nedávno řekl, že zatím vypracovali například konkrétnější fungování profesně orientovaných škol a také způsob řízení univerzit. To byly jedny z bodů, které akademikům v bílé knize vadily nejvíce.

Odpůrci návrhu reforem, takzvané bílé knihy, se proto sdružili v iniciativě Pro vzdělanost, dosud se k ní připojilo sedm akademických senátů univerzit a devět senátů jednotlivých fakult. Návrhy v bílé knize podle nich směřují k omezení akademických svobod ve prospěch ekonomických zájmů. Nelíbí se jim také nekonkrétní řešení financování univerzit, navrhovaná užší spolupráce se soukromým sektorem podle nich není příliš proveditelná u humanitních oborů.

"Je jasné, že veřejná podpora ze strany státu pro tyto obory bude muset být nejenom zachována v současné podobě, ale já usiluji o to, aby byla tato veřejná podpora i navýšena," řekl Liška. Zároveň však dodal, že například ve Velké Británii dokázaly katedry sociologie nebo politologie získat na svůj výzkum peníze od soukromých firem.

Ještě tento měsíc chtějí ministerští úředníci a zástupci vysokých škol vypracovat například způsob financování škol. Liška zdůraznil, že jednotlivé verze se budou průběžně publikovat, aby se k nim mohla vyjadřovat akademická veřejnost. Univerzity totiž dosavadní přípravy reforem kritizovaly jako nedemokratické.

Ministra dnes podpořil také ekonom a univerzitní profesor Jan Švejnar, který zdůraznil, že ke zkvalitnění českého školství je kromě systémových změn nutné také navýšení finančních prostředků. Současné výdaje do vzdělávání tvoří v Česku 0,6 procenta HDP, Liška by chtěl v budoucnu dosáhnout růst až na jedno procento.

Na přípravě zákona se kromě ministerských úředníků podílejí také členové České konference rektorů (ČKR), Rady vysokých škol (RVŠ) a přizvaní externisté z univerzit z celé republiky. Mají hájit zájmy akademické obce.

Podle ČKR a RVŠ je však současný časový plán přípravy nedostatečný pro kvalitní diskusi. Liška připomněl, že pokud v červenci věcný záměr zákona schválí vláda, začne se teprve připravovat jeho paragrafované znění.

Odstraníme nerovnost v přístupu ke vzdělávání
Náměstek ministra Vlastimil Růžička také odmítl výtku Rady vysokých škol, že by přípravy zákona utajovali. Nechtějí však prý zveřejňovat syrové verze, které mohou již při dalším jednání vypadat úplně jinak. "Nedovedu si představit, že by nějaký rozumný návrh mohl vznikat v desítkách, stovkách, tisících lidí na nějakém kolektivním shromáždění," dodal. I to je prý zřejmě důvod, že s bílou knihou spíš souhlasí jednotliví rektoři univerzit než celé akademické senáty.

Předloha pro věcný záměr zákona dále navrhuje převedení větší propojenost škol se soukromým sektorem, zavedení školného a systému studentských půjček. Liška uvedl, že chce zavedením podpor pro studenty odstranit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání, protože zatím může z českých dělnických rodin studovat na univerzitě jen devět dětí ze sta.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse