30. prosince 2008 4:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Bilance 2008: Tahle krize není pro starý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 103Diskuse
Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal 20. prosince na Pražském hradě amerického filmového režiséra, herce, spisovatele a jazzmana Woodyho Allena.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) přijal 20. prosince na Pražském hradě amerického filmového režiséra, herce, spisovatele a jazzmana Woodyho Allena. | foto: ČTK

Rok utekl jak Radovan Krejčíř a přichází pravidelná anketa, která hodlá v tónu vážném i ironickém připomenout činy a osoby, které hýbaly letopočtem s obávanou osmičkou na konci.

Autor přiznává, že se mu ve většině kategorií dralo na jazyk jméno Václava Klause, před jehož myšlenkovým vzepětím letos vskutku nebylo úniku a vyvolávalo oprávněnou pozornost od Irska po Kavkaz. Protože je však pisatelovým vzorem vyvážená činnost našich mediálních rad, vybral s chladnou myslí takto...

Události roku:
Finanční krize. Atentát v Bombaji. Vpád Ruska do Gruzie. Nezávislost Kosova. Zrušení víz do USA. Železniční neštěstí u Studénky. Požár Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Titul Slavie Praha.
Zlatá olivová ratolest Jásira Arafata za nezištné prohlubování mírového procesu: Jiří Paroubek.
Muži roku: Barack Obama, Michael Phelps, Usain Bolt, Mirek Topolánek, strojvůdce Jiří Šindelář.
Ženy roku: Martina Sáblíková. Barbora Špotáková, Helena Třeštíková. ¨
Zvířata a živočichové roku: Kočka. Krakatice.
Uhynulé zvíře roku: Chobotnice.
Orgán roku: Kyčelní kloub pana prezidenta.
Dvojice roku: Markéta Irglová -Glen Hansard, Milan Knížák - Karel Gott, Jiří Weigl - Miroslav Šlouf, Tomáš Julínek - Tomáš Cikrt.
Koncipient roku:
Stanislav Gross.
Neviňátka roku: Ludmila BrožováPolednová, Josef Vondruška, Milan Kundera.
Briliantová tužka Vladimíra Jiránka za nejdokonalejší karikaturu vykonávané funkce: Milan Richter.
Vězni roku: O. J. Simpson, Petr Zelenka, Klára Mauerová.
Koncert roku: Mistr Leonard (Tesla Arena).
Stříbrné razítko pana Kolbaby: Poštovní třídírna na nádraží v Břeclavi.
Píseň roku: Swastika Eyes (Primal Scream).
Domácí kniha roku: Tomáš Zmeškal - Milostný dopis klínovým písmem.
Zahraniční kniha roku: Jonathan Littell - Laskavé bohyně.
Domácí film roku: Občan Havel (Pavel Koutecký, Miroslav Janek). Zahraniční film roku: Tahle země není pro starý (bratři Coenové). Řád České balneologické společnosti za obětavou propagaci vířivky: Vlastimil Tlustý.
Stavba roku: Multifunkční sportovní areál v Edenu.
Výstava roku: Bruselský sen (Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně).
Dřevěná šavle Hejtmana z Kopníku za bytostnou skromnost: David Rath.
Divadelní představení roku: České nebe (Divadlo Járy Cimrmana).
Rozvody roku: Madonna -Guy Ritchie, Lucie Bílá - Václav Noid Bárta. Svatby roku: Carla Bruni - Nicolas Sarkozy, Laurie Anderson -Lou Reed, Karel Gott - Ivana Macháčková, Jiří Pomeje - Iveta Bartošová.
Matky roku: Jennifer Lopez, Dara Rolins.
Nejneúprosnější mazal SMS roku: Václav Klaus.
Domácí fotbalista roku: Tomáš Necid.
Zahraniční fotbalista roku: Cristiano Ronaldo.
Vagon medu tureckého premiéra Recepa Tayipa Erdogana za výkony na Euru: Trenér Karel Brückner a česká fotbalová reprezentace.
Politické novorozeně roku: David Vodrážka.
Politická mrtvola roku: Jan Morava.
Cepín Edmunda Hillaryho nejúpornějšímu lezounovi roku: Pavel Bém.

Slavia
Slávistický -
takový byl rok 2008 podle Jana Rejžka. Zisk ligového titulu se podle něj stal jednou z „událostí roku“, nový stadion v Edenu je „stavbou roku“ a také nejlepší český fotbalista roku 2008 je ze Slavie: Tomáš Necid.

Pacientky roku: Olga Zubová, Amy Winehouse.
Nudistka roku: Jiřina Bohdalová.
Návrat roku: Indiana Jones, Milan Baroš.
Medaile pucfleka Balouna za nejdojemnější hladovku roku:
Jan Tamáš, Jan Bednář, Zdeněk Troška, Petr Uhl.
Návštěvy roku: Woody Allen v Kongresovém centru, Robert De Niro v Karlových Varech, generál Jevgenij Bužinskij v Lidovém domě.
Domácí ztráty roku: Irena Charvátová, Viktor Dobal, Ivan Dejmal, Stanislav Konopásek, Radovan Lukavský, Vladimír Preclík, Kateřina Pošová, Alena Munková, Zdeněk Urbánek, Alexandra Berková, Lenka Reinerová, Karel Hála, Vladimír Hrabánek, Tomáš Baťa, Adolf Branald, Bohumil Smolík, Vladimír Pilař, Jaroslav Mezník, Luboš Hrůza.
Zahraniční ztráty roku: Heath Ledger, Roy Scheider, Bobby Fischer, Arthur C. Clarke, Charlton Heston, Robert Rauschenberg, Sydney Pollack, Yves Saint-Laurent, Bo Diddley, Bronislaw Geremek, Ján Johanides, Čingiz Ajtmatov, Alexandr Solženicyn, Richard Wright, Michal Dočolomanský, Yma Sumac, Paul Newman, Miriam Makeba, Odetta, Michael Crichton, Tony Hillerman, Harold Pinter, Eartha Kitt.
Rudá šminka Vlasty Buriana nejsměšnějšímu souboru roku: Daniel Křetínský + AC Sparta Praha. Vtip roku: Podzimní krajské a senátní volby.
Heslo roku: „Yes We Can.“
Výpisky roku: „Komunismus po všech stránkách ztroskotal. Ale osvobodit se od komunistů bude těžké, protože nikdo není tak zarputilý a nebezpečný jako ten, kdo kořistí ze ztroskotavší ideje, kdo už nehájí ideu, ale svůj holý život a svou kořist.“ Sándor Marai v Denících. „Lidi nečtou. Lidi na filozofii serou zvysoka. Jim jde o jediný - aby jim vláda dala takový platy, aby se dostávali výš a výš. Rok za rokem. A když se jim platy přestanou zvyšovat, tak si zvolí novou vládu. To chtějí lidi. Tohle, kamaráde, je demokracie.“ Hugh Laurie v Obchodníku se smrtí.
Citáty roku: „Já jsem tehdy na stranické skupině jasně řekla, že se vstupem vojsk v srpnu 1968 nesouhlasím. A totéž jsem zopakovala při stranické prověrce. Za trest jsem pak musela dělat vedoucí stranické skupiny.“ Hejtmanka Milada Emmerová v Týdnu 48/2008. „Já se teď setkávám s disidentem EU a já se mezi ně počítám.“ Václav Klaus.

Jan Rejžek
  • 103Diskuse




Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz