22. prosince 2008 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bílé Vánoce? Možná to výjde

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
sníh - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sníh - ilustrační foto |

PRAHA Po dnešním velmi teplém dni se začne v úterý ochlazovat a sněžit má nejen na horách, ale i v nížinách. Podle aktuální předpovědi meteorologů by se tedy mohly splnit sny těm, kdo si přejí bílé Vánoce. V tuzemských zeměpisných šířkách se obvykle svátky především v nížinách pojí s oblevou, letos ale má být již od 23. prosince kolem nuly a tam, kde sníh je či napadne, by měl vydržet.

Meteorologové na dnešní teplý den předpovídají, že se na hřebenech hor mohou vyskytovat nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu, v dalších dnech už by měl ale slábnout. Dnešní dešťové přeháňky se mají během večera od středních poloh měnit na sněhové.

Vánoce s kulisou sněhových závějí lidé v Praze či dalších městech v nížinách často nezažívají. Loni sice v polovině prosince klesla v Praze teplota pod nulu, kde se držela do konce měsíce, ale sníh ve městě nebyl stejně jako předcházející rok.

Letos meteorologové dávají na bílé Vánoce naději. Zatímco dnešní odpolední teploty se zastaví až na deseti stupních Celsia, už během úterý do České republiky pronikne chladný vzduch od severu a začne se ochlazovat. Konec týdne s sebou přinese mrazivé dny s odpoledními teplotami mezi minus čtyřmi stupni Celsia a nulou a na většině území by měly být sněhové přeháňky.

Na Štědrý den by měla noční teplota být kolem minus dvou stupňů Celsia a denní maxima by neměla přesáhnout tři stupně nad nulou. Vánoční obleva se podle klimatologa Jiřího Svobody, který srovnává data dlouhodobě naměřená v pražském Klementinu, vyskytuje s pravděpodobností až 70 procent. Promítla se proto i do lidových pranostik, které říkají "Na Adama a Evu očekávej oblevu" nebo "Chodí-li sv. Kateřina (25. listopadu) po ledě, chodí sv. Štěpán (26. prosince) po blátě".
ČTK, Lidovky.cz
  • 17Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!