Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bílý dům opustil kvůli kontaktům s Rusy. Flynn teď prodává dům, aby měl na právníky

Svět

  5:00
WASHINGTON/PRAHA - Michael Flynn, penzionovaný armádní generál a bývalý poradce pro národní bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa, byl nucen dát svůj dům k prodeji, aby byl schopen zaplatit advokáty. Flynn byl totiž usvědčen ze lhaní vyšetřovatelům FBI v případu kontaktů prezidenta Trumpa s Ruskem a případné spolupráce na vítězství ve volbách.

Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014. foto: Reuters

Flynnův dům se třemi ložnicemi v Old Town v Alexandrii nedaleko Washingtonu, který koupil před třemi lety, byl zařazen na seznam domů na prodej již v prosinci. Prodej televizi ABC potvrdili přátelé a členové Flynnovi rodiny. 

Bratr bývalého Trumpova poradce Joe Flynn uvedl, že se dům prodává za 895 tisíc dolarů (přibližně 18 milionů korun). Od prosince však jeho prodejní cena na serveru realtor.com klesla v přepočtu o více než milion korun.

Penzionovaný generál koupil dům před třemi lety za 774 tisíc dolarů (cca 15,9 milionu korun). Poté, co kolem něj vypukla kauza ohledně kontaktů s Rusy, přestěhoval se do Middletownu ve státě Rhode Island.

Dům, který bývalý Trumpův poradce dal k prodeji.
Obývací pokoj domu bývalého poradce pro národní bezpečnost.

Flynn byl v roli Trumpova poradce pro národní bezpečnost pouhých 24 dní, byl totiž odvolán kvůli tomu, že neinformoval viceprezidenta Mikea Pence o setkání s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Spolupráce s Ruskem

O týden později ministerstvo spravedlnosti pověřilo bývalého ředitele FBI Roberta Muellera, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci Trumpovy předvolební kampaně. Šetření vedou i kongresové výbory.

Klíčovými postavami skandálu byli bývalý šéf FBI James Comey, kterého americký prezident Donald Trump v květnu nečekaně odvolal, a rovněž bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, kterého FBI usvědčila z toho, že při výpovědích vyšetřovatelům lhal.

Trumpův exporadce Flynn se přiznal, že záměrně lhal FBI o stycích s Rusy

Vyšetřovaná je však i celá řada dalších poradců. Důležitou postavou se také stal Trumpův zahraničně politický poradce George Papadopoulos, jehož FBI také usvědčila ze lži. 

Obviněni byli rovněž bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort a jeho spolupracovník Rick Gates, Trumpův syn Donald před justičním výborem Senátu přiznal, že se v roce 2016 sešel s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, protože mohla disponovat kompromitujícími informacemi o Clintonové. Schůzce byli přítomni i Trumpův zeť Jared Kushner a Manafort.

Hon na čarodějnice

Prezident vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice. Sám Trump přitom podle zjištění deníku The New York Times (NYT) probírá se svými současnými či bývalými spolupracovníky jejich výslechy u zvláštního vyšetřovatele.

Trump se podle tří zdrojů amerického listu snažil prostřednictvím jednoho ze svých asistentů přimět právního poradce Bílého domu Donalda McGahna, aby ve veřejném prohlášení popřel dřívější informaci NYT. Deník v lednovém článku napsal, že McGahn řekl vyšetřovatelům, že po něm Trump chtěl, aby předal ministerstvu spravedlnosti žádost o Muellerovo propuštění.

Viceprezident USA Mike Pence s již bývalým poradcem pro národní bezpečnost Michael Flynnem.

McGahn se k údajné Trumpově snaze přimět jej k popření této informace nevyjádřil. Podle NYT však „musel prezidentovi připomenout, že pana McGahna skutečně žádal, aby zajistil propuštění pana Muellera“.

Trump se podle listu zajímal i o to, jak probíhal výslech bývalého personálního šéfa Bílého domu Reincea Priebuse a ptal se, zda na něj byli „hodní“. Bílý dům na žádosti o vyjádření k článku nereagoval.

Trump veřejně odmítá, že by se pokoušel docílit Muellerova odvolání. Jeho vyšetřování se opírá o obvinění amerických tajných služeb vůči Rusku, že se mimo jiné hackerskými útoky vměšovalo do americké předvolební kampaně s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho vyzývatelce v soupeření o Bílý dům Hillary Clintonové.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...