Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Lidi uvěřili, že všechno pro ně zařídil Babiš, říká o propadáku ČSSD Birke

Česko

  6:00
PRAHA - Sociální demokrati přijali historicky nejhorší volební výsledek s rozladěnou smířeností. K žádnému okamžitému stínání hlav nedojde, je to podobné, jako když v roce 2013 prudce spadla ODS. Jednoduše řečeno, když je straně zle, do jejího vedení se nikdo dvakrát dravě nehrne. Proto nynější vedení dovede stranu až k dubnovému mimořádnému sjezdu bez prozatímních rezignací.

Poslanec Jan Birke (ČSSD) foto:  NLVL

„Neměli jsme tolik útočit na stávajícího koaličního partnera. Jednoznačně nám z čísel vycházelo, že naši voliči to nemají rádi,“ říká místopředseda ČSSD Jan Birke, který měl na starost stranickou kampaň, dokud se jí před pěti měsíci neujali noví lidé kolem volebního lídra Lubomíra Zaorálka.

Jak si vysvětlujete, že propad podpory pro ČSSD je tak velký?
Je v tom několik aspektů, první je, že jsme nemluvili bohužel jedním jazykem. Celou dobu v sociální demokracii byl nějaký proud a navenek jsme působili nejednotně.

Určitě si myslíte, že v tom je problém? Názorové proudy ve stranách jsou normální?
Ne, to ne. Je to jen jedna z mnoha věcí. Druhá je, že vláda byla velmi úspěšná, ale neuměli jsme to prodat. To, všechno, co se udělalo ve zvyšování sociálních jistot a přidělení finančních prostředků pro jednotlivé kategorie od hasičů až po učitele. Dneska vidíme, že to bylo bráno tak, že to všechno zařídil Andrej Babiš. Z toho usuzujeme, že jsme to špatně prodávali.

Jakto? Měli jste nejsilnější kartu v ruce, premiéra. Jak to že se pomyslné role premiéra, toho, kdo si vezme zásluhy na sebe, ujal Babiš?
Promiňte, na to nechci odpovědět, protože bych neodpověděl dobře.

Myslíte, že se vyplatilo jít tolik proti sobě, ANO a ČSSD? Dvě nejsilnější strany vlády, které mohly úspěchy společně prodávat, ale místo toho říkaly, jak hrozný je ten druhý.
Ne, nevyplatilo. Po bitvě je samozřejmě každý generál, ale já jsem dlouhodobě zastával názor, že není dobré útočit na svého koaličního partnera. Jednoznačně nám z čísel vycházelo, že naši voliči to nemají rádi.

Totéž říkal i volební lídr Zaorálek, ale na kampani nebo rétorice se nezměnilo nic. Takže jste to celou dobu věděli, ale nedbali?
Pět měsíců už nejsem členem volebního týmu, tečka.

Co se teď s ČSSD stane? Vydá se stejnou cestou jako minule ODS?
Je to bezesporu velmi podobná cesta. Musíme nést za stranu zodpovědnost, je tu více než 130 let. Není čas hledat viníka. Není to o Milanu Chovancovi, Lubomíru Zaorálkovi, Birkem – je to o sociální demokracii. A je to taky o členské základně, proto jsme nabídli, že budeme mít na jaře mimořádný sjezd. Tam členská základna rozhodne, jak budeme dál postupovat. Musíme se jako vedení semknout, přivést sociální demokracii do klidnějších časů až do sjezdu, kde členové rozhodnou, jak bude vedení personálně obsazeno. Co se týče vládního angažmá, na to neodpovím, protože nejsem členem vyjednávacího týmu.

Za vás osobně, mělo by to stát tak, že radši ČSSD v opozici než ve vládě s trestně stíhaným člověkem?
Platí to, co řekl Milan Chovanec, a já zatím jednoznačně stojím. Jako Jan Birke si vůbec nedovedu představit, že budu v jedné vládě s člověkem, kterému bylo sděleno obvinění, a podle historiků spolupracoval s StB. Podstatné pro mě ale není, co se stalo na Slovensku, ale co dělá policie České republiky, a tady mu bylo sděleno obvinění.

Martin Půta, liberecký hejtman, je obviněný už několik let, a nikam se to nepohnulo. To může Babiše diskvalifikovat klidně na dvě volební období.
Ale tak je to v mnoha případech, jenom s tím rozdílem, že Andrej Babiš to před volbami, i krajskými, vždycky vyřvával, že všichni kradou. To je celé.