Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj o doněcké letiště zuří dál. Útočí žoldáci z USA, tvrdí separatisté

USA

  12:19aktualizováno  20:59
KYJEV - Video se záběry nočního raketometného útoku východoukrajinských separatistů na doněcké letiště zveřejnila povstalecká tisková agentura Novorossija. Záběry ukazují, že vzbouřenci útočí na strategicky významný post ukrajinské armády bez ohledu na příměří, které platí na východě Ukrajiny už téměř měsíc. Podle informace ukrajinské armády se o letiště tvrdě bojovalo i v pátek odpoledne.

Boj o doněcké letiště zuří dál. Útočí žoldáci z USA, tvrdí separatisté. foto: Reuters

Video s obrázky raketometů Grad v akci doprovází komentář polního velitele povstalecké brigády zvané Kalmius. Útok je podle něj odvetou za květnový incident v jihoukrajinské Oděse, kde v obklíčené budově místní radnice uhořelo přes padesát proruských radikálů.

Separatisté z incidentu viní ukrajinské pravicové extremisty, podle Kyjeva naopak incident vyprovokoval útočící dav separatistů. Od tragédie v Oděse uplynulo pět měsíců.

"Posíláme pozdrav jménem prvního praporu dělostřelecké brigády Kalmius," vzkazuje na videu ukrajinským vojákům uvězněným na obklíčeném letišti velitel raketometné baterie. "Oděsa je s námi a my s ní. Dej bůh, aby naše čtyři pozdravy zasáhly potřebné cíle," dodal. Salvu ze čtyř mobilních baterií doprovázenou ječivým zvukem raket doprovodil povzdechem "Odpusť nám, bože".

Krvavý boj na doněckém letišti trvá už řadu týdnů a podle informací očitých svědků si vyžádal stovky mrtvých. Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Vladislav Selezňov novinářům řekl, že vzbouřencům se podařilo obsadit polovinu jednoho z doněckých terminálů. V objektu pokračuje boj muže proti muži.

‚Jsou to profesionálové‘

Podle povstaleckých vůdců odolává letiště jen díky podpoře zahraničních žoldnéřů. Šéf tajné policie samozvané Doněcké lidové republiky Leonid Baranov v pátek povstalecké agentuře Novorossija řekl, že cizinců je mezi obránci doněckého letiště "ohromné množství". Do zajetí prý v minulých dnech padli ozbrojenci z Polska, mnoho bojovníků podle Baranova přišlo na pomoc ukrajinské armádě i z USA.

PSALI JSME:

"Jsou to profesionálové, nejen Američané, mluví se tam mnoha jazyky. Je to potvrzená informace, s jistotou lze říct, že jsou tam žoldnéři, kteří se odmítají vzdát," prohlásil Baranov.

Alexandr Zacharčenko, samozvaný premiér povstalecké Doněcké lidové republiky.

Povstalecký premiér Alexandr Zacharčenko v rozhovoru pro páteční vydání ruského listu Vzgljad uvedl, že bitva o doněcké letiště zablokovala jakýkoli další pokrok, který byl založen v takzvaných minských dohodách. Ty na dvou schůzkách 5. a 20. září v běloruské metropoli dojednali zástupci povstalců a Kyjeva. Součástí dohod je kromě zastavení palby výměna zajatců a vytvoření třicetikilometrové nárazníkové zóny.

"Rozpory se jen dál prohlubují. Výměna zajatců a další dohody ale zůstávají v platnosti, nikdo je nevypověděl," řekl Zacharčenko. "Na příštím jednání v Minsku je třeba o doněckém letišti hovořit. Kdyby nebylo tohoto problému, jednání by pokročilo rychleji," konstatoval.

Lavrov žádá konec bojů na Ukrajině

Obě znesvářené strany na Ukrajině musí dodržovat dohodnuté podmínky mírového plánu. V telefonátu s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym to podle agentury Reuters prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Kerry během asi desetiminutového rozhovoru vyjádřil obavy ze vzrůstajícího násilí na východě Ukrajiny.

Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace.

"(Lavrov) zdůraznil nezbytnost toho, aby bojující strany přísně dodržovaly podmínky minské dohody o příměří," uvedlo o telefonátu ruské ministerstvo zahraničí. Lavrov při rozhovoru s Kerrym podle agentury TASS zdůraznil, že je nutné stáhnout těžké zbraně a umožnit práci kontrolorů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Americké ministerstvo zahraničí na tiskové konferenci prohlásilo, že pro příměří znamená pokračující násilí na východní Ukrajině nadměrný tlak. "Rusko musí využít svého vlivu na separatisty a okamžitě tyto útoky ukončit," prohlásila mluvčí ministerstva Jen Psakiová.

PŮL ROKU VÁLKY

Ozbrojený konflikt na jihovýchodní Ukrajině propukl 6. dubna. Od 5. září platí v oblasti příměří, boje ale v některých místech pokračují. Podle zatím poslední zprávy OSN si válka vyžádal už 3245 obětí. Tato bilance zahrnuje i 298 osob z malajsijského boeingu, který byl v polovině července podle dostupných údajů sestřelen v Doněcké oblasti. Odhady Kyjeva i povstalců jsou vyšší.

  • 6. dubna - V potyčky s policií, okupaci správních budov a v boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přerostly demonstrace proruských radikálů v Doněcku, Luhansku, Dněpropetrovsku a Charkově na východě Ukrajiny. Následující den separatisté v Doněcku vyhlásili vlastní republiku.
  • 13. dubna - Kyjev zahájil na východní Ukrajině "rozsáhlou protiteroristickou operaci" na obranu před ruskou agresí.
  • 11. května - V referendech v Luhanské a Doněcké oblasti se většina obyvatel vyslovila pro nezávislost.
  • 25. května - Prezidentské volby vyhrál podnikatel Petro Porošenko, který získal 54,7 procenta hlasů, a byl tak zvolen již v prvním kole. Úřadu se ujal 7. června.
  • 27. června - Představitelé EU na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Smlouva byla ratifikována 16. září.
  • 5. července - Ukrajinské síly vyhnaly separatisty ze Slavjansku, který byl jednou z hlavních bašt povstalců a symbolem jejich boje.
  • 17. července - V oblasti kontrolované separatisty se zřítil malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil; letoun byl zřejmě sestřelen protiletadlovou raketou; většina z obětí byli Nizozemci, obě strany se obviňují ze sestřelení.
  • 29. července - Prezident USA Barack Obama oznámil rozšíření sankcí proti Rusku, které se dotkly energetiky, obchodu se zbraněmi a bank.
  • 31. července - EU zveřejnila další protiruské sankce, jež dopadly na pět ruských bank, obchod se zbraněmi či dodávky technologií pro ropný průmysl.
  • 7. srpna - Ruská vláda vyhlásila roční embargo na dovoz potravinářských výrobků ze západních zemí. Ukrajinská armáda zaútočila na centrum Doněcka.
  • 22. srpna - Na Ukrajinu bez oficiálního souhlasu ukrajinských úřadů vjely desítky ruských kamionů s humanitární pomocí určenou Luhansku. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i z "přímé invaze".
  • 25. srpna - Povstalci zahájili protiofenzivu na jihovýchodě země.
  • 26. srpna - První jednání mezi čtyřma očima mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Porošenkem v Minsku za přítomnosti EU.
  • 28. srpna - Kyjev potvrdil pád města Novoazovsk i dalších obcí na jihovýchodě Ukrajiny, které prý dobyly kolony ruských vojáků.
  • 5. září - Na východní Ukrajině začalo od 17:00 SELČ platit příměří, na kterém se o několik hodin dříve v Minsku dohodli zástupci Kyjeva a separatistů.
  • 12. září - EU a USA zavedly nové sankce namířené proti Rusku za jeho podporu ukrajinských separatistů.
  • 19. září - Zástupci Kyjeva a separatistů se v Minsku dohodli na vzniku 30kilometrové nárazníkové zóny mezi oběma stranami na východě Ukrajiny, z níž mají být staženy všechny těžké zbraně.
Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...