9. listopadu 2009 9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bitva o Pearl Harbor a protiofenziva Němců v Ardenách na vlastní kůži

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Premiéra Beyond All Boundaries (Tom Hanks) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiéra Beyond All Boundaries (Tom Hanks) | foto: ČTK

NEW ORLEANS Americký herec Tom Hanks si odbyl premiéru nového krátkometrážního filmu Beyond All Boundaries, na kterém se podílel jako producent. Válečný snímek se bude promítat v podobě 4D exkluzivně jen v kině Národního muzea druhé světové války v New Orleansu.

Promítání filmu 4D znamená, že divákům nebude nabídnut jen obraz a zvuk, ale při chvění sedaček či foukání větráků si užijí také jiných smyslových prožitků. Širokoúhlý snímek zachycuje bitvy druhé světové války od Pearl Harboru až po protiofenzivu Němců v Ardenách. Na plátně se budou střídat filmové záběry s animací a zvláštní efekty umožní divákům na vlastní kůži pocítit rachot jedoucího tanku nebo protiletadlové střelby.

"Tohle není jen širokoúhlý film," řekl o pětatřicet minut trvajícím snímku Tom Hanks, který v něm vystupuje jako vypravěč. Technika 4D má podle něho pomoci přenést diváky do skutečného prostředí, kde se děj filmu odehrává.

Muzejní kino v New Orleansu Victory Theater bylo postaveno právě kvůli filmu Beyond All Boundaries. Je součástí rozšiřování muzea, které má pokračovat až do roku 2015. "Máme v úmyslu připravit muzejní park o druhé světové válce, kde návštěvníky zaujme spoustu věcí," uvedl ředitel muzea Gordon Mueller.

Podle Hankse trvala příprava Beyond All Boundaries zhruba pět let. Nejtěžší bylo rozhodování, které části druhé světové války do tak krátkého filmu vložit. Především muselo být ale zachyceno lidské utrpení a ekonomické ztráty, které si konflikt vyžádal, podotkl Hanks. Filmu propůjčili hlas také Brad Pitt, Elijah Wood nebo Kevin Bacon.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz