Björndalen překonal 87. vítězstvím Stenmarka

PCHJONGČCHANG, Korea Třetí zlato ve třetím závodě. Vynikající bilanci si zatím drží norský biatlonista Ole Einara Björndalena na mistrovství světa v Koreji. Po triumfech ve sprintu a stíhačce navzdory třem chybám na střelnici vyhrál vytrvalostní závod na dvacet kilometrů, v němž porazil o 14,1 sekundy Němce Christopha Stephena. Z českých biatlonistů skončil nejlépe Jaroslav Soukup, který obsadil jedenáctou pozici.

V součtu s jedním triumfem z běhu na lyžích tak Björndalen celkem vyhrál 87. závod Světového poháru v kariéře, čímž překonal dosavadního krále mezi všemi lyžaři Ingemara Stenmarka ze Švédska.

„To byl vždycky můj sen. Když jsem byl mladý, patřil Stenmark mezi velké hvězdy. Byl stále hladový po úspěchu. Jako já,“ uvedl Björndalen. Slavný Nor přiznal, že po třech chybách na střelnici s rekordním vítězstvím nepočítal. „Myslel jsem, že nemám na zlato šanci. Jsem tu v dobré formě, ale střelba není optimální. Měl jsem docela štěstí,“ dodal.

Radost mohl mít i šestadvacetiletý Soukup, kterého k nejlepšímu výsledku na mistrovství světa v kariéře vynesla výborná střelba. Hned na první položce sice jednou chyboval, ale pak už byl neomylný a posouval se výsledkovou listinou vzhůru. „Dnes jsem závodil tak, jak umím, a věřím, že tak budu pokračovat i častěji,“ citoval server biatlon.cz Soukupa, jenž vyrovnal své dosud nejlepší umístění ze závodu Světového poháru.

Vytrvalostní závod na 20 km: 1. Björndalen (Nor.) 52:28,0 (3 trestné minuty), 2. Stephan (Něm.) -14,1 (1), 3. Fak (Chorv.) -17,1 (1), 4. Fourcade -18,0 (2), 5. Ekholm (Švéd.) -26,3 (1), ...15. DOSTÁL 1:59,7 (3), 29. VÍTEK -3:09,6 (5), 38. ŠLESINGR -3:51,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. Sikora 658 b., 2. Björndalen 630, 3. Čudov 573, ...24. ŠLESINGR 224, 43. VÍTEK 112, 44. SOUKUP 110, 46. DOSTÁL 102, 56. HOLUBEC 78, 90. MORAVEC 9.