25. listopadu 2008 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blaira prý odposlouchávali Američané

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
George Bush a Tony Blair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush a Tony Blair |

LONDÝN Bývalý britský premiér Tony Blair byl údajně odposloucháván americkými tajnými službami. Informaci zveřejnila americká televize ABC, která se odvolává na bývalého pracovníka americké tajné služby NSA. Britské noviny tvrdí, že by mohly být poškozeny speciální vztahy mezi Spojenými státy a Británií.

Bývalý arabista Národní bezpečnostní agentury (NSA) David Faulk řekl ABC, že v roce 2006 měl na základně Fort Gordon ve státě Georgia přístup k tajné databázi obsahující osobní údaje o Tonym Blairovi. NSA prý odposlouchávala i Blairovy osobní hovory.

I když americká vláda běžně shromažďuje zpravodajské informace o zahraničních vládách a jejich šéfech, mezi USA a Británií existuje podle britských listů nepsaná dohoda, že své politiky navzájem neodposlouchávají.

Blair, který byl premiérem do loňského června, byl navíc nejbližším spojencem amerického prezidenta George Bushe během nepopulární války v Iráku.

Odposlouchávaní nebyli podezřelí
Informace by mola poškodit "speciální vztahy" s Washingtonem, které si Londýn tolik cení, napsal list Financial Times. NSA, která sleduje komunikace po celé zeměkouli, také úzce spolupracuje se svým britským protějškem GCHQ a běžně sdílejí informace.

Podle Faulka NSA také odposlouchávala soukromé hovory Ghazího Adžila Javara, který byl v roce 2004 jedním z předsedů rady irácké prozatímní vlády. Faulk spolu se svou kolegyní Adrienne Kinneovou v říjnu uvedl, že odposlouchávali soukromé telefonní hovory amerických novinářů, humanitárních pracovníků a vojáků v Iráku, tedy lidí, kteří nebyli podezřelí z terorismu.

Bushova vláda přitom zdůvodňovala kontroverzní předpisy pro odposlouchávání bez soudního příkazu tím, že jsou zaměřeny na podezřelé teroristy. Bývalý šéf NSA a nynější ředitel Ústřední zpravodajské služby CIA Michael Hayden v pondělí zopakoval, že program odposlouchávání schválený po teroristických útocích z 11. září 2001 neporušuje práva Američanů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!