Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PALATA: Wroclaw fandí Čechům, ne Polákům

Názory

  15:00
Mistrovství Evropy ve fotbale v Polsku a na Ukrajině vedlo k dosud nevídané věci, změně hranic mezi Českou republikou a Polskem.

Polští fanoušci foto: Reuters

Od počátku mistrovství Evropy bylo jasné, že vybrat Wroclaw jako hostitelské město českého mužstva nebylo od polských organizátorů prozřetelné, zvláště, když Poláci byli vylosováni do stejné skupiny jako Češi.

Podle průzkumu agentury OBOP z května 2009 totiž 87 % obyvatel Wroclawi považovalo pro svůj život za důležitější Prahu, než Varšavu. 92 % pak uvedlo, že v posledních třech letech byli alespoň jednou v Praze, zatímco jen 51% bylo v posledních třech letech ve Varšavě. 62 % obyvatel Wroclawi mělo uloženu většinu svých úspor v českých korunách a nikoli v polských zlotých, z toho téměř polovina přímo v českých bankách.

Podobně to dopadlo i v kulturní oblasti. 86 % Wroclawanů uvedlo, že častěji sleduje některý z českých televizních kanálů častěji než televize polské. 52 % pak četlo raději knihy českých autorů, než polských a 33 % z toho přímo v českém originále. 97 % obyvatel Wroclawi uvedlo, že má raději české filmové komedie, z toho 80 % dodalo, že v Polsku od Sexmise žádná komedie natočena nebyla. Pouze u rozhlasových stanic byl poměr opačný, což však podle zjištění OBOPu způsobil především výběr hudby na Radiožurnálu. 84 % Wroclawanů uvedlo, že pasivně umí česky a 54 procent prohlásilo, že se česky domluví.

99,8 % Wroclawanů pak podle OBOP pije raději české pivo než polské, 44 % dokonce dalo přednost jedné z českých vodek, před polskými. Z nealkoholických nápojů se pak na prvním místě jednoznačně umístila česká Kofola, kterou pije o 64 % Wroclavanů častěji, než Coca Colu.

Tyto skutečnosti se projevily už při prvních dvou zápasech české reprezentace na Euru 2012. Českému týmu totiž fandila drtivá většina polských diváků na stadionu, s výjimkou těch, kteří přijeli z jiných částí Polska a zmatených skupinek německých a britských turistů, kteří se dotazovali pořadatelů, zda jsou skutečně v Polsku.

Pak přišel klíčový zápas Česko-Polsko, který rozhodl o postupujícím do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Zkamenělé Polsko sledovalo, jak většina stadionu a celá fanzóna v centru Wroclawi nefandí polskému národnímu týmu, ale Čechům. Po ukončení zápasu pak mezi Wroclawany a Čechy na jedné straně a Poláky z Varšavy a dalších měst na druhé straně došlo k prvním potyčkám, jež přerostly v pouliční srážky. Ty byly ukončeny až vyhlášením výjimečného stavu na území Slezska. Wroclawané na protest proti krokům centrální vlády začali mluvit na ulicích česky, což varšavský Sejm zakázal počátkem srpna zvláštním zákonem.

Během podzimu bylo nakonec nalezeno smírné řešení. Wroclav s okolím a Kladsko, kde došlo k podobným událostem, se od 1.1. 2013 staly součástí České republiky, výměnou za Těšín, Karvinou, Frenštát a oblast Hlučínska, kde během onoho zápasu o čtvrtfinále místní zase naopak fandili Polsku.

P.S. Tato předpověď odpovídá realitě jen zčásti. Část Wroclawanů ve skutečnosti přece jen o něco víc fandí polskému mužstvu. Agentura OBOP na toto téma průzkum nedělala.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...