Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bobří hráz ohrožuje čističku. Vodohospodáři ji chtějí odstranit

Bobr evropský. foto: Shutterstock

ŠUMPERK - Vodohospodáři chtějí snížit a následně zcela odstranit bobří hráz, která vyrostla na Bratrušovském potoku v Šumperku. Obrátili se kvůli tomu již na olomoucký krajský úřad. Podle nich hráz postavená u čistírny odpadních vod způsobuje problémy a může narušit i samotný čistírenský proces, řekla mluvčí povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
  10:31aktualizováno  10:34

Výjimku kraje na snížení hráze už Povodí Moravy letos využilo na říčce Nemilanka v Olomouci, kde bobří hráz nebezpečně zvýšila hladinu toku a voda už začala zaplavovat kanalizaci a prosakovat do sklepů domů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bobří hráz, postavená u čistírny odpadních vod, způsobuje zvýšení hladiny v toku, a to do takové úrovně, že je z části zatopen vypínací objekt čistírny. Reálně hrozí, že při dalším navýšení hráze, či při vyšších srážkách, dojde k úplnému zatopení vypínacího objektu a tím i k nátoku Bratrušovského potoka do přiváděcí kanalizační stoky," uvedla mluvčí povodí.

Podle odborníků může v krajním případě dojít k neregulovatelnému průtoku čističky a k narušení čistírenského procesu, což by mělo závažné dopady na životní prostředí. "Rychlým a efektivním řešením vzniklé situace by bylo okamžité odstranění bobří hráze, to ale můžeme provést pouze s platnou výjimkou pro zásah do biotopu silně ohroženého druhu bobra evropského. Udělení této výjimky však není možné získat v tak krátkém časovém intervalu, jaký si závažnost celé situace vyžaduje," doplnil ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Vodohospodáři se proto obrátili na krajský úřad a zažádali o vydání předběžného opatření spočívajícího v částečném odstranění hráze a o navazující výjimku na úplné odstranění hráze z koryta vodního toku. Krajský úřad má na vydání předběžného opatření stanovenou desetidenní lhůtu.

Bobr

Bobr evropský se v povodí Moravy objevuje již od pramenných oblastí toků v Jeseníkách. Ve větší míře se vyskytuje v Litovelském Pomoraví. Jako druhý největší hlodavec na světě je dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Své hráze buduje za účelem zvýšení hladiny nad vchodem do nory, která jim umožňuje snadnější transport potravy a brání promrznutí vody až na dno. Jedná se o chráněný živočišný druh, a to nejen v Česku, ale i ve světě.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...